رنگدانه های اسپیرولنیا

رنگدانه در جلبک اسپیرولینا

اسپیرولینا سرشار از رنگدانه های فایکوسیانین و بتاکاروتن است (توضیح در ادامه ) . اغلب کاروتنوئیدها نقش حمایتی رنگدانه های دیگر را دارد و کمتر در واکنش های فتوسنتزی حضور پیدا می کند .  
فایکو سیانین رنگدانه ای آبی رنگ ، محلول در آب و گیرنده نور با خاصیت آنتی اکسیدانی بالا در جلبکهای سبزآبی موجود است . فایکوسیانین بعلت داشتن خواص آنتی اکسیدانی بی نظیر و بالا در مقاصد دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد .
فایکوسیانین  طول موج هایی را که توسط زنگدانه های دیگر جذب نمی شود را گرفته و انرژی حاصل را برای فتوسنتز به کلروفیل a منتقل می کند 
اثرات آنتی اکسیدانی جلبک اسپیرولینا بیشتر بر میگردد به فایکوسیانین و فایکوپروتئین های موجود در آن ، که در غلظت های بالا در اسپیرولینا وجود دارد . یکی دیگر ار ترکیباتی که میزان زیادی در اسپیرولینا موجود است بتاکاروتن است (بیش از ۳۰ برابر هویچ بتاکاروتن دارد) 

آکواریوم خانگی

راه اندازی آکواریوم خانگی در منزل

آکواریوم های آب شیرین بر اساس شرایط مختلف به دسته های متفاوتی تقسیم نمود.
ماهیان زینتی امروزی از رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین مناطق مختلف جهان صید و جمع آوری شده اند که آب هر کدام از این مناطق مشخصات شیمیایی و دمای ویژه ی خود را دارند بنابراین ماهیان مربوط به مناطق مختلف جهان تقریباً نزدیک به هم است که در این صورت می توان ماهیان مربوط به این مناطق را در کنار یکدیگر نیز نگهداری نمود و در کنار یکدیگر زندگی صلح آمیز خواهند داشت .
به عنوان مثال آب رودخانه ی آمازون سبک و اسیدی است و آب بیشتر رودخانه های آسیایی نیز تقریباًسبک و اسیدی است بنابراین ماهیان مربوط به این مناطق را می توان در کنار یکدیگر نگهداری نمود.افراد تازه کار و مبتدی معمولاً در ابتدای راه اندازی آکواریوم ، گونه های مختلف ماهی ها را بدون توجه به نوع نیازهای آنها در کنار یکدیگر نگهداری می کنند که این امر می تواند منجربه تلفات زیادی شود.برای اینکه چنین تلفاتی نداشته باشید باید یک سری موارد را برای ماهیای خود ایجاد کنید .

 آکواریوم های آب شیرین را به صورت کلی به دو بخش اصلی و چندین زیر مجموعه تقسیم می کنیم.

آکواریوم های مخصوص ماهیان سرد آبی

همان گونه که از عنوان آکواریوم ها مشخص است فقط می توان گونه های خاصی از ماهی ها را در چنین آکواریوم هایی نگهداری نمود.
البته بیشتر ماهی های سرد آبی را ماهیان کوی تشکیل می دهند که معمولاً به دلیل سایز بزرگ در پاند(استخر)و بیرون از منزل نگهداری می شوند و حتی در فصل سرما هم برایشان مشکلی پیش نمیاد (به شرط اینکه آب یخ نزند)
.اما گلدفیش های فانتزی را می توان در آکواریوم نیز نگهداری نمود.دمای مورد نیاز گلدفیش ها ۱۸ الی ۲۳ درجه سانتی گراد است که تأمین آن بدون تجهیزات در محیط داخل منزل و در بیشتر ایام سال کمی دشوار به نظر می رسد.برای این منظور می توان در مناطق سرد سیر از فن های خنک کننده و در مناطق گرمسیر از چیلر (دستگاه خنک کننده ی مخصوص آکواریوم)استفاده نمود.اما اگر توانایی هزینه کردن را ندارید در مکانی قراربدهید تا نسبت به سایر نقاط منزل خنکتر باشد

آکواریوم های مخصوص ماهیان گرم آبی

شاید بیش از نود درصد از ماهیان زینتی آب شیرین متعلق به مناطق گرمسیری باشند.زیر مجموعه ی آکواریوم های گرم آبی ، می توان تقسیم بندی های زیادی را انجام داد.
آکواریوم های مخصوص گونه های خاص
بیشتر افراد حرفه ای تمایل به نگهداری گونه های خاص دارند و معمولاً این گونه ها را بنابر دلایل مختلفی از جمله گران قیمت بودن، تهاجمی بودن و آرام بودن به تنهایی و پا به صورت تک گونه نگهداری می کنند.دیسکس ها،لاورها،آرواناها برخی سیچیلایدها از جمله ی این ماهی ها محسوب می شوند.شرایط محیطی و شیمیایی مورد نیاز این گونه ها در بخش های مربوط به معرفی ماهی ها تشریح شده است.

آکواریوم های گیاهی
در این آکواریوم ها،بیشتر نیازهای گیاهان مد نظر قرار می گیرند و نوع ماهی ها را بر اساس نوع گیاهان انتخاب می کنند. آکواریوم های مخصوص مناطق مختلف

آمریکای مرکزی
آکواریوم های مخصوص این مناطق را می توان به دو بخش تقسیم نمود:
۱-آکواریوم مخصوص ماهیان زنده زا از خانواده ی پوسیلیده شامل گوپی ها،مولی ها،پلاتی ها و دم شیری ها که نیاز به آب سنگین و کمی شور و دمای بالا(۲۶ الی ۲۹ درجه سانتی گراد)نیاز دارند

۲-آکواریوم مخصوص سیچلایدها که شامل گونه هایی مانند جک دمپسی ،زندانی،تگزاس،سایلوینی و فایر موس می شود.آکواریوم بزرگ همراه دکور سنگی ،گیاهان مقاوم،آب سبک،سیستم فیلترسیون قوی وسطح بالای اکسژن نیازهای اصلی ماهیان این منطقه به شمار می آیند.ماهیان بومی مناطق جنوب آمریکا تا پاناما جزو این دسته بندی قرار می گیرند.

آمریکای جنوبی
به جرات می توان گفت ماهیان بومی آمریکای جنوبی به ویژه منطقع ی رودخانه ی آمازون پر طرفدار ترین و معروف ترین ماهیان زینتی آب شیرین هستند . برخی تتراها ، دو گونه آروانا، دیسکس،آنجل،برخی کت فیش ها و پلی کوها از جمله ماهیان بومی این منطقه هستند. رودخانه ی آمازون با وسعتی معادل ۷ میلیون کیلومتر مربع ۱۵ درصد از کل آب های شیرین جاری جهان را به خود اختصاص می دهد و از چند کشور مختلف و به صورت عمده از برزیل عبور می کند.

آکواریوم های مخصوص این منطقه را نیز به دو بخش تقسیم می کنند:
۱-آکواریومی با آب بسیار سبک،بی رنگ و کمی اسیدی مخصوص ماهیان کوچک شامل انواع تتراها
۲-آکواریومی با آب بسیار سبک ، کمی اسیدی و کمی قهوه ای رنگ که ناشی از اسید هومیک ترشح شده از تنه های درخت می باشد.استفاده از شن های تیره ،گیاهان متراکم ،نور کم و تنه ی درخت در این گونه از آکواریوم ها می تواند به شبیه سازی محیط طبیعی ماهی ها کمک بسیار زیادی کند.

آفریقا
مناطق آفریقا را نیز می توان به دو بخش تقسیم نمود.
۱-مناطق غرب آفریقا

که بیشتر شامل رودخانه ها می شوند و تعدادی کمی از ماهیان این منطقه به عنوان ماهیان زینتی در صنعت آکواریوم خرید و فروش می شوند .معروف ترین رودخانه ی این برابر با ۷)است.سیچلایدphمنطقه رودخانه کنگو (زئیر) است که دارای آب تقریباً خنثی ( کریبنسیس،سیچلاید بوفالوو سیچلاید زبرا تیلاپیا از معدود ماهیان بومی این منطقه هستند که در بازار آکواریوم دیده می شوند. آکواریومی با فضای شنای زیاد ،اکسیژن بالا و دارای صخره های سنگی بزرگ فضای ایده آل برای نگهداری ماهیان این منطقه محسوب می شود.
۲- مناطق شرق آفریقا
که به صورت عمده شامل سه دریاچه ی ویکتوریا،مالاوی و تانگانیکا می شود. آب این دریاچه ها بسیار سنگین و قلیایی است.برای ایجاد این شرایط در آکواریوم می توانید از شن دریایی در بستر آکواریوم و خرده مرجان ها در سیستم فیلتراسیون استفاده نمایید.ربخی شرکت های تولید کننده ی محصولات آکواریومی نیز مواد آلی و عناصر کمیاب ویژه ی سیچلایدهای آفریقا یی را تولید و به بازار عرضه می کنند.

آسیا
ماهیان زینتی معروف آسیا بیشتر بومی آسیای جنوبی شرقی هستند. آب های این مناطق گرم ،نیمه برابر با ۶الی ۷)است و گیاهان بسیار زیادی در این مناطق phسبک و کمی اسیدی تا خنثی ( زندگی می کنند.بارب ها ،لوچ ها ،دانیوها،گورامی ها،شارک ها ،فایترها و چند گونه آروانا از جمله ماهیان پر طرفدار این منطقه به شمار می آیند.

Brackishآکواریوم های نیمه شور
در برخی مناطق که آب رودخانه ها وارد دریاهای آزاد و یا اقیانوس ها می شوند آب شیرین با آب شور مخلوط شده و اصطلاحاًٌ تشکیل آب نیمه شور را می دهد.معمولاً در محل ورود آب رودخانه ها به داخل دریاها،خلیج هایی تشکیل می شود و چندین گونه از ماهیان خاص در این آب ها زندگی می کنند.آنجل مونو گوبی زنبوری ،اسکات خال دار و پافر خال مشکی ماهیان معروف آب های نیمه شور هستند.

آموزش تکثیر روتیفر

آموزش تکثیر روتیفر

در فارم های پرورش و تکثیر ماهیان دریایی ، غذای اولیه برای  تغذیه لاروهای ماهیان از روتیفر و معمولا گونه brachionus rotundiformis  که اصطلاحا به آن روتیفر s-type گفته می شود استفاده میگردد .
همچنین در مزارع پرورش میگو از روتیفر استفاده می شود .در ادامه نحوه پرورش روتیفر را به شما عزیزان آموزش می دهیم .

مقدمه :
دردهه ۱۹۷۰ پرورش ماهیان و سخت پوستان بیشتر به فراهم کردن بچه های آنها از محیط های آبی و ذخیره سازی  در استخرهای پرورش بود به این صورت که جهت تامین این غذا به طبیعت مرجعه می کردند و اقدام به صید آنها می نمودند اما با گسترش پرورش ماهیان چه خوراکی و چه زینتی نیاز به این نوع منابع بیشتر شد و اقدام به تکثیر آن در این مراکز نمودند .

  روتیفر، ریزترین آبزیان و جز غذای ماهیان. کوچکترین جانوران پرسلولی ، بدن آنها از تعداد ثابتی سلول تشکیل شده است. این بدین معنی است که رشد در روتیفر ها از طریق افزایش حجم سلول، و نه افزایش تعداد سلول، انجام میگیرد.
روتیفر از کجا امد و چگونه وارد این زنجیره غذایی شد ؟
در دهه های ۵۰-۶۰ روتیفر را بعنوان یک آفت ئر استخرهای پرورش مارماهیان شناخته می شد که  با تخلیه فیتوپلانکتون های استخرهای پرورش و کاهش اکسیژن استخرها باعث بروز تلفات شدید به مارماهیان پرورشی می شد . اما محققین ژاپنی خیلی زود پی بردند که روتیفر می تواند به عنوان بک غذای زنده بسیار مناسب برای مراحل ابتدایی لاروماهیان دریاییی استفاده گردد . استفاده موفقیت امیز رونیفر در کارگاههای هچری ماهیان دریایی باعث گسترش سریع پرورش انبوده این موجود برای آبزی پروری گردید . 
طی ۲۵ سال پس از آن پرورش روتیفر در اکثر فارمهای پرورش ماهی رواج پیدا کرد .در حال حاضر این غذای زنده برای پرورش بیش از ۶۰ گونه ماهی دریایی * ۱۸ گونه از سخت پوستان و تقریبا تمامی ماهیان زینتی مورد استفاده قرار میگیرد .
مقاومت بالا در مقابل شرایط مختلف محیطی ،قدرت بالای زاد ولد ( ۰٫۷ تا ۱/۴ نوزاد به ازای هر ماده در روز ) همچنین اندازه کوچک و سرعت شنای آهسته روتیفر باعث شده است غذای مناسبی برای لارو ماهیان باشد . 

هم اکنون در برخی از ایستگاههای پرورش ماهیان دریایی در ایران به صورت تجاری بر روی پرورش روتیفر کار میکنند .

رده بندی :

روتیفرها از شاخه گردن تنان  هستند (شاخه ای از بی مهرگان می باشند ) که شامل ۲۰۳۰ گونه هستند . جانورشناسان در طبقه بندی و جایگاه این گروه با ایکدیگر اختلاف نظر دارند برخی روتیفرها را متعلق به کرم سانان می دانند . از نطر رده بندی به رده تقسیم بندی می گردند :
۱- رده  seisonida
2- رده bdelloidea
3-رده monogonata

روتیفر ها در ۳ سررده و ۱۲۰ جنس، حدود ۲۵۰۰ گونه هستند که نزدیک ۹۰ درصد از گونه ها در آب شیرین، چند گونه محدود در خاک مرطوب و مابقی در آب شور زندگی میکنند.
البته برخی این سه رده را زیررده eurotatoria تقسیم بندی می کنند 

رده seisonida 
این رده منحصر به روتیفرهای دریایی هستند بدن معمولا بزرگ ،تاج کوچک و تحلیل یافته است و یک جنس تحت عنوان sesion و سه گونه دارد 

رده bdelloidea
به آن زالوسانان یا جفت تخمگان گفته می شود . انتهای بدن قدامی بوده و حالت انقباضی دارد و شامل دو صفحه چرخان است . در این رده آ سیابک (mastax ) بهمراه یک جفت صفحه پهن برای خرد کردن و خوردن مواد غذایی به آن مکمک میکند

رده monogonata یا تک تخمگان
به طور کلی ۹۰ در صد گونه های روتیفر ، به این رده اختصاص دارد که شامل حدود ۱۵۷۰ گونه در تقریباً ۹۰ جنس کفزی، دارای شنای آزاد و چسبنده می باشند.
در این رده یک غده جنسی وجود دارد و آسیابک ، اگر چه برای خرد و له کردن مواد اختصاص یافته است ولی از لحاظ ساختاری شبیه رده قبلی هستند. خانواده Brachionidae شامل ۶ جنس از روتیفرهای معمولی می باشتد که جنس Brachionus دارای ۲۵ گونه ساحلی و پلانکتونی می باشتد که گونه های معروف آن عبارتند از B. plicatilis (فرم بزرگ l-type) و b.rotundiformis (فرم کوچک s-type) می باشند گونه های پرورشی آن از جنس s  می باشند

بدن آنها از سر، تنه و پا درست شده است. در قسمت سرتاجی دارند که دور تا دور آن را به جاهایی که حرکت مجموع آنها حالتی چرخ مانند دارد احاطه میکند. حرکت با چرخاندن بدن انجام میشود.

 

عمر روتیفر کوتاه و با توجه به درجه حرارت آب از ۷ تا ۱۵ روز می باشد. عمر نرها خیلی کوتاه تر و دو تا سه روز است.
مهمترین گونه که در حال حاضر در جهان پرورش داده میشود روتیفر 
brachionus plicatilis است.

روتیفر brachionus plicatilis

روتیفر brachionus plicatilis

 

روتیفر brachionus plicatilis

روتیفر brachionus plicatilis

 

 

درحال بارگذاری می باشد …..
آموزشهای گام به گام در پیج اینستگرام کیهان آبزی و کانال تلگرامی موجود می باشد

سیستم تولید مثل در زالوها (آناتومی)

زالوها هرمافرودیت (دوجنسه) هستند ؛همانند دیگر اعضای رده ی کلایتلاتا به شکل جنسی جفتگیری و تولید مثل می کنند و و جفت گیری آنها به شکل متقابل و قرینه می باشد در سیستم تولیدمثل نر،کیسه های بیضه به تعداد ۴تا ۱۲ زوج هستند که در چینه دان قرار دارند.در برخی از زالوها تعداد زیادی کیسه های بیضه وجود دارد که بصورت خوشه ی انگور در قسمت قدامی بدن قرار گرفته است . در سیستم تولید مثلی ماده اندام ها بسیار فشرده و نزدیک بهم بوده و شامل کیسه های تخمدانی،تخمدان ها،جاری تخم بر،مجاری مشترک و واژن می باشد.

اندام های تولید مثلی نر و ماده زالوهای جنس هیرودیناریا و اجزای آن ها عبارتنداز؛

ادامه خواندن٪ s & rarr؛

اسپیرولینا در جیره غذایی اسب

استفاده از اسپیرولینا در جیره غذایی

اسپیرولینا به عنوان یک منبع غذایی شگفت انگیز درجهان معرفی شده است که دارای ۵۵ الی ۷۰% پروتیین ، دارای ویتامینهای A-B-C-D-K-E بتاکاروتن،امگا۳ و۶ و …. ادامه خواندن٪ s & rarr؛

سیسم تنفس زالو

سیستم تنفس زالو

تنفس در زالوهای آبزی به جز تعدادی از گونه های انگل ماهیان(که توسط آبشش صورت میگیرد)عمدتا توسط پوست و بوسیله شبکه ای از مویرگ ها واقع درزیر ایپدرم انجام می شود ادامه خواندن٪ s & rarr؛

پرورش اسپیرولینا در فیتوبگ (کیسه های پلاستیکی)

این روش یکی از شیوه های تولید در کشت بسته یا همان فتوبیوراکتور است و از مزایای بیشتری نسبت به تولید در فتوبیوراکتور های شیشه ای برخوردار است بطور مثال هزینه های تولید در آن به مراتب کمتر از فتوبیوراکتورهای شیشه ای است .

ادامه خواندن٪ s & rarr؛

شرکتهای پیشرو حوزه فناوریهای جلبک کدامندشرکتهای پیشرو حوزه فناوریهای جلبک کدامند

شرکتهای پیشرو حوزه فناوری های جلبک کدامند؟

درتولید جلبک (اسپیرولینا ) آمریکا ،هند ، تایلند و .. قطعا پیشتاز هستند اما در حوزه فناوریهای جلبک اسپیرولینا و … نام شرکتهای اسراییلی را باید ذکر کرد . شرکتهای اسراییلی با تحقیق ویژه بر فناوری های مرتبط با جلبک توانسته اند در جهان جز بهترینها باشند .شرکتهای اسراییلی خود را امپراطوری حوزه فناوری جلبک می دانند .
۸ شرکت اسراییلی در صدر این حوزه قراردارند که هر یک را به طور مجزا تشریح خواهیم کرد

اولین شرکت : transalgae

شرکت ترنس آلگا یک شرکت بیوتکنولوژی اسراییلی در سال ۲۰۰۸ با هدف تولید سوخت بیودیزل مقرون به‌ صرفه از جلبک‌ها تأسیس شد. این شرکت ،  جایگزینی با ارزش بالا برای جلبک‌های مهندسی شده پیدا کرد. این فناوری هم اکنون برای تولید خوراک زیست‌توده به حیوانات از جمله ماهی و مرغ استفاده می‌شود، اما می‌تواند در آینده راهی برای دارورسانی برای انسان‌ها باشد. جلبک‌های رشد یافته در این شرکت تاکنون عمدتاً برای اهداف تحقیق و توسعه مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این محصولات رشد ماهی‌ها را در مزارع آبزی‌پروری سرعت می‌بخشند این شرکت هم چنین نگاه ویژه ای به ساخت واکسن  و انواع حشره کشها با فناوریهای جدید بر پایه جلبک دارد

transealga شرکتهای پیشرو در جلبک

transealga شرکتهای پیشرو در جلبک

دومین شرکت :aquanos

شرکت آکوانوس در زمینه سیستم تصفیه پساب با صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از جلبک فعالیت می نماید و در سال ۲۰۱۵ موفق که دریافت عنوان cleanvest cup برای بهترین شرکت نوآورانه و استارتاپ در کنفرانس watec شد . سیستم تصفیه فاضلاب این شرکت توانسته تا ۹۰ درصد انرژی کمتری از کارخانه های تصفیه پساب هوازی معمولی استفاده کند که بیو گاز تولید می کند .

سومین شرکت :qualitas health

میتوان تنها شرکت در تولید امگا۳ پایدار در جهان از جلبک دانست که در سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را با تاسیس شرکت آغاز نموده اند .امگا۳ موردنیاز را بیشتر افراد با مصرف ماهی تامین می کنند که ماهی آن را از جلبکها دریافت میکند .حذف ماهی بعنوان واسطه در صورت قابل مقایسه بودن قیمت و جذب خوب مواد مغذی توسط انسان معنادار است . علاوه بر این بخش زیادی از جلبکها را پروتئین تشکیل میدهد که یک مااده بسیار باارزش است .  .جالب است بدانید این شرکت مزارع سطح کشت خود را در مکزیک و تگزاس ایجاد نموده است و تصمیم دارد درسال ۲۰۲۱مجموع این مزارع را به ۴۵۰ هکتار برساند

پرورش جلبک در استخر

پرورش جلبک در استخر


چهارمین شرکت : algatechnologies

 .شرکتی که در سال ۱۹۹۸ درصحرای arava اسراییل تاسیس و کار خود را آغاز کرد
این مزرعه در یکی از خشک ترین مناطق کره زمین تاسیس شده است .از برجسته ترین تولیدکنندگان آستاگزانتین است و بزرگترین تاسیسات فتوبیوراکتور در جهان را دارد با ۶۰۰ کیلومتر فتوبیوراکتور
شرکت آلگاتک بطور تخصصی بر ریزجلبک هماتوکوکوس(برند astapure) فعالیت میکند .این ریز جلبک یکی از قوی ترین آنتی آکسیدانها را دارد .شرکت آلگاتک رکورد میزان تولید این ریزجلبک را در جهان دارد

ب .ثابت شده است که آستاگزانتین برای بینایی ،سیستم ایمنی و بافت پوست مفید بوده و از تاثیرات تشعشات و پیری محافظت می کند . این شرکت در سال ۲۰۱۳ تاسیس و از سال ۲۰۱۸ میزان تولید خود را تا دوبرابر افزایش داده و درحال یافتن گونه های جدیدی میکروجلبکی با مواد فعال زیستی است .

شرکتهای پیشرو جلبک

شرکتهای پیشرو جلبک

 

شرکتهای پیشرو جلبک

شرکتهای پیشرو جلبک

 

پنجمین شرکت :nature beta technologies

بزرگترین و قدیمی ترین شرکت تولید کننده جلبک در اسراییل است  از سال ۱۹۸۹ این شرکت درحال کشت گونه dunaliella bardawil است که یکی از جلبکها غنی بتاکارتن است . جلبکها در استخرهای بزرگ باز کشت شده و سپس با سانتریفیوژ برداشت می شوند جلبک ها به یک پودر خشک بتاکاروتن نارنجی برای غذاهای بهداشتی دارویی و آرایشی و مکمل های غذایی تبدلی می شوند

 ششمین شرکت :frutarom

این شرکت در سال ۲۰۰۳ با هدف کشت میکروجلبک به عنوان منبعی برای تولید انواع مواد فعال زیستی تاسیس شد از آنجا که این شرمت هزاران مشتری در سراسر جهان دارد میتواند خیلی سریع و راحت بازار جهانی جلبک راه یابد

هفتمین شرکت : algalo

شرکت آلگالو روش منحصر به فردی برای کشت ،برداشت و پردازش کارآمد طیف گسترده ای از میکروجلبکها ایجاد کرده است . و اخیرا سرمایه گذاری انجام شده این شرکت را به یک مرکز زیست فناوری برای تولید و استفاده از میکروجلبک درصنایع غذایی و مواد آرایشی و بهداشتی تبدیل کرده است .

هشتمین شرکت :univerve

شرکتی که با هدف گسترش مزارع میکروجلبک در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد . این شرکت ، میکروجلبک را بعنوان ماده اولیه برای بسیاری از صنایع موجود مانند مواد غذایی،خوراکی و سوخت تولید می کند . نخستین مزرعه این شرکت درحال تولید زیست توده غنی از امگا ۳ برای مکمل های غذایی و صنایع خوراکی است

شرکت univerve

شرکت univerve

 

جهت مشاوره و اجرا طرحهای خرد وکلان با شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ مهندس بزرگمهر ارتباط بگیرید

منابع نوری بر حسب لوکسمنابع نوری بر حسب لوکس

لوکس منابع نوری برای پرورش جلبک

لوکس چیست :

واحد SL برای تشخیص میزان نور در محیط یا میزان تششعات نور مرئی بر واحد سطح است . هر لوکس برابر با یک لومن بر مترمربع است . ادامه خواندن٪ s & rarr؛