اطلس ماهیان آب شیرین

۱- شناخت و نگهداری ماهی آنجل

آنجل یا فرشته ماهی یکی از اولین و مشهورترین اعضای دنیای جدید خانواده سیلکیده ها است که به امریکا وارد شدند، درحقیقت ۲ گونه از آنجلها و جود دارد.

ماهی مناسب جهت پرورش و تکثیرمی باشد . در واقع کسانی که می خواهند وارد تخم گیری از ماهیان تخم گذار شوند ابتدا از این ماهی شروع می کنند .

شناخت و نگهداری ماهی آنجل

شناخت و نگهداری ماهی آنجل

تکثیر ماهی آنجل https://www.aparat.com/v/SJsmE

۲- ماهی سوروم :

شناخت و نگهداری سوروم

شناخت و نگهداری سوروم

۳- ماهی زبرا

شناخت و نگهداری زبـــرا

شناخت و نگهداری زبـــرا

ویدیو آموزش نحوه تکثیر زبرا https://www.aparat.com/v/ie0Th

۴- ماهی پلاتی

شناخت و نگهداری ماهی پلاتی

شناخت و نگهداری ماهی پلاتی

۵- ماهی دیسکس

شناخت و نگهداری ماهی دیسکس

شناخت و نگهداری ماهی دیسکس

۶- ماهی گوپی

شناخت و نگهداری ماهی گوپی

شناخت و نگهداری ماهی گوپی

 

#ادامه-دارد #بارگذاری

 

برای دریافت مشاوره جهت راه اندازی طرح و خرید محصول و تجهیزات با شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ تماس بگیرید

در راستای حمایت از اشتغال و کارآفرینی تمامی طرحها در صورت راه اندازی همراه با خرید تولیدات می باشد

باکتریها در آکواریوم

باکتریها در آکواریوم

باکتریها در آکواریوم

ساده‌ترین تولید مثل غیر جنسی (تقسیم دوتایی)، تنها در باکتری‌ها دیده می‌شود. در تقسیم دوتایی، باکتری به شرط وجود شرایط مناسب (وجود غذا، هوا، دمای مناسب و عدم وجود ترکیبات شیمیایی) در هر بیست دقیقه، از وسط به دو نیم تقسیم می‌شود. در صورت مساعد نبودن شرایط، باکتری پوشش ضخیمی دور تا دور کروموزوم خود پدید می‌آورد که به آندوسپور(هاگ درونی) معروف است. آندوسپور، از باکتری در برابر شرایط نامساعد حفاظت کرده و ممکن است صدها سال بعد، باکتری فعالیت خود را از سر گیرد. روش از بین بردن آندوسپور، استریلیزاسیون می‌باشد. باکتری‌ها در تمام شرایط آب و هوایی و تقریباً در تمام مکان‌ها از جمله چشمه‌های آب داغ، یخ‌های قطبی یا دریاچه‌های با غلظت شوری زیاد یافت می‌شوند

ادامه خواندن٪ s & rarr؛

گونه شناسی زالو

نژاد لیمناتیس نیلوتیکا

limnatis nilotica
نژادی که قطعا با آن برخورد داشته اید ،عمدتا در مناطق شمالی استان خراسان رضوی (مانند کلات ،درگز ) و اطراف بیرجند و استان فارس و برخی از نقاط دیگر پراکندگی دارند …….. ادامه خواندن٪ s & rarr؛

خواص برگ بلوط

تاثیرات برگ بلوط برای ماهی و زالو

برگ برخی گیاهان برای سلامت ماهیان مناسب است یکی از آن گیاهان بلوط می باشد که هم برگ و هم میوه(کلاهک) آن برای آکواریوم شما خواص فراوان دارد

برگ بلوط همچون کاتاپا  بعلت داشتن اسید تانن و هومیک و ترکیبات فلونوئیدی است  آن را به ماده ی طبیعی موثر برای استفاده در آکواریوم مخصوصا ماهی های دیسکس،فایتر و حتی برای تغذیه ی شریمپ و ماهیان ریز تبدیل کرده است. خواص آن به شرح زیر است  :

ادامه خواندن٪ s & rarr؛

ماهی آنجل

نام علمی:

 Pterophyllum scalare – Pterophyllum leopoldi – Pterophyllum altum

 نام مشترک :

آنجل / فرشته ماهی

 نام انگلیسی:

Albino , Black, Gold, Silver, Marbeled Angelfish, Koi Angelfish

 نام خانواده :

cichlidae 

سطح مراقبت :

آسان

اندازه ماهی: 

تا ۶اینچ (۱۵سانتی متر) 

اسیدیته آب :

۶ – ۷.۵  

سختی آب:

۵- ۱۳

 دمای مورد نیاز:

۲۳تا ۲۹درجه سانتیگراد  

طول عمر:

درصورت نگهداری مناسب ۸ تا ۱۰ سال

 منبع / زیستگاه:

آمریکای جنوبی و رودخانه آمازون (پرو/ کلمبیا/ برزیل) گویان فرانسه

آنجل

آنجل

برخی از نژادها :

نژادهای آنجل

نژادهای آنجل

شناخت

انجل یکی از زیبا ترین ماهیها به حساب می آید و از طرفداران زیادی برخوردار است. زیستگاه فرشته ماهی مرکز آمازون و رودخانه های منشعب از آن است و به دلیل اینکه ماهی آنجل در منطقه زیستی وسیعی پخش بوده از فرمها و رنگهای متنوعی برخوردار میباشد.امروزه تمام آنجل های پرورشی در آکواریوم به نوع pterophyllum scalare تعلق دارند آنها به بلندی ۲۶ سانتیمتر و طول ۱۵ سانتیمتر میرسند.آنجل باله بلند چلگیس، آنجل نیم تنه مشکی، آنجل ببری، آنجل سفید، آنجل مشکی، آنجل باله بلند دودی، آنجل باله بلند نقره ای و … آنجل هایی هستند که در ایران تکثیر و پرورش یافته اند. در سالهای اخیر رنگها و فرمهای زیبایی از ماهی آنجل را تولید کرده اند که آنجل سیاه از طرفداران بیشتری برخوردار بوده ولی گفته میشود حساستر است. تنها تعداد کمی از نوزادان آنجل های سیاه به رنگ مشکی در آمده و بقیه رنگ اولیه خود را خواهند داشت. اگرر میخواهید وارد تکثیر ماهی دیگری مثل دیسکس شوید توصیه میکنیم ابتذا تکثیر آنجل را تجربه کنید سپس وارد تکثیر دیسکس شوید

این ماهی را میتوانید جهت بحث درآمدی انتخاب نمایید .

نگهداری:

انجل ها ماهیان کم توقع اما حساسی هستند و نیاز به آبی با نیتریت صفر و تغذیه مقوی دارند. حداقل تانک مورد نیاز برای یک جفت انجل ۶۰ لیتر میباشد ولی در صورتی که تانک بزرگتری در اختیار دارید از انها دریغ نکنید زیرا انجل ها در تانک های بزرگ هم رشد بهتری داشته و هم احساس امنیت بیشتری میکنند مخصوصا اگر تانک را به صورت گیاهی و صخره ای دکر بندی کنید که بسیار هم مورد علاقه انهاست. دمای مناسب نگهداری ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد میباشد البته دماهای کمتر یا کمی بیشتر را نیز تحمل میکنند ولی بهترین دما همان  ۲۸ درجه است. پ هاش اکواریوم را میتوانید خنثی در نظر بگیرید. گرچه پرورش دهندگان این گونه ترجیح میدهند اب انها کمی اسیدی باشد. به هر حال پ-هاش خنثی چه برای انجل و چه برای اکثر ماهیان اب شیرین گزینه مناسبی است. بهتر است بگویم انجل ها همانند سایر ماهیان نسبتا حساس به شرایط پایدار نیازمندند تا پارامترهای دقیق و غیر پایدار. این ماهیان تقریبا با اکثر صلح جویان سازگارند، انها را  میتوانید با لوچ ها ، برخی شارک ها ، برخی تتراها و رنگین کمان ها و حتی دیسکس ها و بسیاری ماهیان صلح جو دیگر نگهداری کنید.

رفتار / خلق و خو: 

صلح جو. در صورت نگهداری با ماهیبان کوچکتر به باله های آنها حمله خواهد کرد.

جهت بحث تکثیر باید بصورت تکی پرورش داده شوند .

آنجل

آنجل

 رژیم غذایی : 

آرتیمیا و کرم های خونی / میگوی آب شور و پولکی ها. در کارگاه های پرورش ماهیان زینتی از گرانول هم بهره می برند.بهتر است در رژیم غذایی آنها سبزیجات هم گنجانده شود.

جنسیت :

تشخیص جنسیت برای افراد مبتدی دشوار هست به همین منظور جهت خریداری مولد ،توصیه میکنیم بصورت گله ای خریداری کنید یا اینکه از یک شخص معتمد مولد آماده تخمریزی خریداری نمایید  ، اما بطور کل  بزرگ بودن جمجمه و شیب تند نیم رخ شکمی ازشکم به سمت پشت تنها نشانه های مورد اطمینان برای شناسایی ماهیان نر بالغ است. معمولا در نزدیکی زمان تخمگذاری زوائد تناسلی نر و مادهه مشخص گردیده و برجسته می گردد. ماهی آنجل معمولا در ۱۰ ماهگی قابلیت تکثیر پیدا می کند .

انجل

آنجل گله

آنجل گله

جنسیت آنجل

جنسیت آنجل

تولید مثل ماهی آنجل

پس از خریداری گله مناسب و باکیفیت و انتقال آن به آکواریوم اختصاصی ،ماهی جفت خود را انتخاب میکند و در گوشه ای از آکواریوم وقت بیشتری را با آن سپری میکند و اجازه ورود به ماهی دیگر به حریم خود را نمی دهد .

تولید مثل آنجل

تولید مثل آنجل

کاری که در این مرحله باید انجام دهید این است که اقدام به جداسازی آن دو ماهی و انتقال به آکواریوم قرنطینه نمایید تا جفت در امنیت و آرامش باشند و همچنین از نظر غذایی به آنها روانه حداقل ۳ بار غذا بدهید

غذادهی به ماهی مادر آنجل

غذادهی به ماهی مادر آنجل

پس از انتقال به آکواریوم قرنطینه ،یک عدد کاشی با زاویه و بصورت شیب دار به دیواره تانک تکیه دهید که ماهی جهت تخمریزی مکانی داشته باشد

سطح شیب دار آنجل جهت تخم ریزی

سطح شیب دار آنجل جهت تخم ریزی

پس از چند از انتقال به قرنطینه شاهد تورم شکم ماهی مادر خواهید بود که نوید تخم ریزی را می دهد و پس از چند روز تخم ریزی می نماید و ماهی نر جهت بارور سازی تخم ها اقدام به اسپرم پاشی می نماید.از هوادهی غافل نشوید و به نحو مطلوب انجام بگیرد .

باردار بودن آنجل

باردار بودن آنجل

تخمریزی آنجل

تخمریزی آنجل

پس از ۲۴ ساعت لاروها شنا کرده و میتوانید غذادهی به ماهی را شروع کنید و بهتر است از آرتمیا و یا جلبک اسپیرولینا این کار را انجام دهید

جهت خرید مولد باکیفیت با شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ و یا ۰۵۱۳۲۲۵۷۳۵۷ تماس بگیرید در خدمت شما عزیزان هستیم . عضو کانال ما بشوید حتما .

http://t.ME/KEYHANABZI

اجرا و راه اندازی سالن ماهی زینتی

مقدمه

صنعت تکثر و پرورش ماهیان زینتی و آکواریومی به عنوان بخش انکار ناپذیری از صنعت آبزی پروری در جهان شناخته شده است وکشورهای مختلف صاحب این صنعت اقدام به سرمایه گذاری بیشتر جهت توسعه ن و دستیابی به درآمدهای صادراتی نموده اند .یکی از نکات مثبت این صنعت اختصاص بیش از ۶۵ درصد تجارت جهانی آن که حدود ۲۰ میلیارد دلار می باشد به کشورهای درحال توسعه همچون سنگاپور ،هنگ کنگ و … می باشد تاجایی که در سنگاچور ۵۰ درصد کل در آمد شیلات کشور از ماهیان زینتی و صادرات آن حاصل می گردد .

درکشور ما باتوجه به تنوع زیستی و اقلیمی منحصر به فرد زمینه مناسب رشد و توسعه حرفه تکثیر و پرورش ماهیان زینتی و تبدیل آن به یک صنعت تولیدی وجود دارد .همچنین مزایایی چون وجود نیروی انسانی تحصیل کرده و پایین بودن نهاده ها ،می توان ما را در رقابتهای جهانی یاری دهد البته در صورت صادرات این امر،امکان پذیر است .

امروزه کشور ما استقبال مردم به نگهداری ماهیان آکواریومی رو به افزایش است که با توجه به شرایط مذهبی فرهنگی و همچنین بهداشتی در نگهداری حیوانات خانگی دیگر نظیر سگ و گربه اقبال مردم به نگهداری ماهیان زینتی بیشتر و روبه افزایش است .

بیش از نیمی از ماهیان زینتی از طریق واردات تامین می شود که با توجه به مشکلات ایجاد شده از جهت بهداشت عمومی و شیوع بیماری های مشترک انسان و دام احتمال مختل شدن روند واردات وجود داشته که خود باعث افزایش تولیدات داخلی و تامین کمبود بازار ماهیان زینتی می شود .و از طرفی صادرات در این صنعت بشدت ارزآوری برای کشوردر پی خواهد داشت که تحقق این امر حمایت دستگاههای مرتبط دولتی را می طلبد .افزایش تقاضای ماهیان زینتی جهت نگهداری در منازل چشم اندازی نوید بخشی را برای تولیدکنندگان این صنعت در پی خواهد داشت.بنابراین یکی از مشاغل خانگی مناسب با توجه به میزان سرمایه گذاری و فضای مورد نیاز پرورش و تکثیر ماهیان آکواریومی می باشد .

مشخصات تولیدات :

راه اندازی کارگاه پرورش و تکثیر ماهیان زینتی می تواند کلیه گونه های ماهیان زینتی که فن آوری و تکنیک تکثیر آن در کشور وجود دارد را شامل شود .نحوه طراحی کارگاه باید طوری باشد که با توجه به نیاز مردم امکان تغییر روند تولید به سمت گونه های مورد علاقه مردم وجود داشته باشد .البته توصیه ما این است که جهت شروع تکثر از ماهیان زینتی آب شیرین اقدام کنید ،تکثیر ماهیان آب شور محدودیتهای خاص خود را دارد و باید در مناطق ساحلی این کارگاه ها راه اندازی شود که مشخضات آب مصرفی با مشخصات آب دریا یکسان باشد .

جهت راه اندازی سالن آب شور درمناطق غیر ساحلی باید از تجربه بالایی برخوردار باشید تا طرح با شکست روبه رو نشود.

راه اندازی این کارگاهها تمام مراحل زیستی یک ماهی زینتی قابل حمل و نقل و خرید و فروش را شامل شود که میتواند شامل تخم ،لارو ،بچه ماهی ،ماهی بالغ و ماهی مولد باشد .به طور کلی ماهیان زینتی قابل عرضه و تکثیر به دو گروه زنده زا و تخم گذار تقسیم بندی می شوند .

راه اندازی این کارگاهها تمام مراحل زیستی یک ماهی زینتی قابل حمل و نقل و خرید و فروش را شامل شود که میتواند شامل تخم ،لارو ،بچه ماهی ،ماهی بالغ و ماهی مولد باشد .به طور کلی ماهیان زینتی قابل عرضه و تکثیر به دو گروه زنده زا و تخم گذار تقسیم بندی می شوند .

گروه زنده زا:

این ماهی ها به ساده ترین روش تکثیر پذیر هستند .این گونه ها نوزاد زندهبه دنیا می آورند و جنس نر با دارا بودن اندام خاص جفتگیری از جنس ماده شناسایی می شوند و معمولا یکی از باله ها تغییر شکل یافته وبه اندام تناسلی تبدیل می گردد.از علائم حاملگی در این گونه ها بزرگی شکم و تغییر ملایم رنگ است پس از رویت علائم روش های تکثیر ماهیان زنده زا متفاوت است که بسته به حجم تولید و هدف نگهداری متغییر است .بطور مثال در منزل ماهی باردار را در آکواریوم جدا و یا زایشگاه نگهداری می کنند .

-در کارگاههای تکثیر صنعتی از استخر استفاده می شود که به وسیله توری ریز دانه به دو قسمت تقسیم شده است و مولید در یک طرف توری قراردارند .

http://www.keyhanabzi.com/?p=604

پرورش این نوزادان کار ساده است تغذیه ۲۴ ساعت بعد از تولد با غذای دستی یا غذای زنده (شامل آرتمیا یا دافنی یا روتیفر )صورت می گیرد .

اندازه دانه های غذای مصرفی باید متناسب با اندازه دهان نوزادان باشد در غیر اینصورت علاوه بر آلودگی شدید آب امکان ایجاد مشکلات گوارشی برای ماهی وجود دارد .باتوجه به گونه پرورشی ،دوره پرورش نوزادان و بچه ماهی ها مختلف است ولی با توجه به سلیقه بازار و مدیریت کارگاه میتوان از بچه ماهی یک ماهه تا ماهی بالغ و والد را جهت تولید عرضه نمود .

از گروه ماهیان زنده زا می توان به انواع نژادهای گوپی ،دم شمشیری،مولی،پلاتی و … اشاره کرد .

از گروه زنده زا معروفترین گونه ،گوپی ها هستند که تنوع فنوتیپی و ظاهری فراوانی داشته و تکثیر و پرورش ساده ای نیز دارند .

گوپی

گروه تخم گذارها :

ماهیان تخم گذار

دراین گروه از ماهیان زینتی ،ماهی مولد ماده تخم گذاری کرده وماهی نر تخم ها را با اسپرم خود بارور می نماید و در یک دوره زمانی که بسته به گونه ماهی متفاوت است تخم ها تفریخ (تخم گشایی )می گردند ولارو ماهی از این تخم ها خارج می شود .

باتوجه به خصوصیات رفتاری مولدین در حین تخم گذاری و پرورش ابتدایی نوزادان ،ماهیان تخم گذار را به دو دسته تقسیم می نمایند

 • ماهیان تخم گذاری که از تخم و نوزاد خود نگهداری و مراقبت می کنند .
 • ماهیان تخم گذاری که از تخم و نوزاد خود نگهداری و مراقبت نمی کنند .

در دسته اول بیشتر از خانواده سیچلید هستند .مثل سیچید زرد -گورخری و … بعد از تخم گذاری و لقاح یافتن تخم و اسپرم ،تخم ها را وارد دهان خود کرده و دوران انکوباسیون یا مرحله بین لقاح تا تخم گشایی بیشتر دردهان مادر طی می شود وبعد از خروج لارو از تخم نیز بچه ماهی ها در هنگام احساس خطر به دهان مادر پناه می برند .

درکارگاههای تکثیر صنعتی این ماهیان به روشهای مختلف ،تخم از دسترسی ماهی های مولد خارج شده و بچه ماهی ها به صورت تک گونه و دور از دسترس والدین پرورش داده می شوند .

گونه هایی از ماهیان آکواریومی مانند اسکار ،آنجل فقط از تخم خود به وسیله چسباندن آنها به سطح سنگ ها و دمیدن آب روی آنها تا زمان تخم گشایی مراقبت می نمایند .

درگروه دوم از ماهیان تخم گذاری مولیدین بعد از تخم ریزی و اسپرم ریزی و لقاح هیچگونه مسئولیتی در مورد نسل بندی نداشته و حتی اگر از فرزندان جدا نگردند اقدام به تغذیه از تخم وفرزندان خود می نمایند .بیشتر مایهان آکواریومی آب شیرین از این گروه بوده و از جهاتی در تکثیر ،ماهیان پرورشی خوراکی نیز شبیه می باشند .

راسته کپور ماهیان و راسته گربه مانند ها و راسته کپور ماهیان دندان دار از مهمترین ماهیان زینتی آب شیرین در این گروه هستند .(ماهیانی مثل انواع تترا ها مثل تترای نئون- تترای فانتوم-تترای سیاه همچنین انواع بسیار متنوع گلدفیش مثل گلدفیش چشم تلسکوپی ،گلدفیش توپی -گادفیش چادرینه ای و …. انواع پیراناها مانند پیرانا باکو،نقره ای ،شکم قرمز)

دراین گروه از ماهیان زینتی ماهی مولد ماده رسیده وآماده تخم ریزی با ماهی مولد نر رسیده در شرایط مناسب که بسته به گونه مختلف می باشد تخم و اسپرم خود را آزاد کرده و پس از لقاح به علت غشای اطراف تخم حالت چسبندگی شدیدی در تخم ایجاد شده و تخم بارور به گیاهان آبزی یا شیشه آکواریوم یا سنگ ها کف میچسبند بلافاصله بعد از تخم ریزی مولدین را خارج کرده و یا در بعضی سالن ها گیاهان حاوی تخمها ی بارور را خارج میکنند و به تانک دیگری جهت طی ذوره انوباسیون منتقل می گردند واین تخم ها اغلب بعد از ۴ الی ۷ روز به لارو تبدیل شده و لاروها تغذیه شده در مدت ۱ الی ۲ ماه آماده تحویل بازار می شوند .

امکانات و تجهیزات مورد نیاز

باتوجه به تنوع زیستی بسیار زیاد ماهیان زینتی و عادات و نیازهای تولید مثلی و غذایی متفاوت ،بیان جزییات فرایند تولید که بازگو کنده مراحل مختلف تکثیر نیز می باشد در این طرح مقدور نیست ،ولی از آنجا که مراحلی باید جهت انتخاب محل احداث کارگاه و برنامه ریزی تولید صورت گیرد که مقدمه مراحل اصلی تولید می باشد مختصرا به شرح ذیل می باشد :

۱- انتخاب محل :

در طرح خانگی بسته به حجمم تولید و شروع اولیه متفاوت است اما عموما برای شروع یک کارگاه کوچک با هزینه ای حدود ۱۰ میلیون تومان ۱۲ الی ۱۵ متر مناسب است .

در صورتیکه که پرورش ماهیان زینتی در مقیاس بزرگ صورت پذیرد در انتخاب محل تکثیر و پرورش ماهیان آکواریومی باید به نکات زیر توجه کرد :

 • محل پرورش این ماهیان می بایست د رمنطقه ای دور از شهر و آلودگی های معمول آبهای سطحی واقع شود که علاوه بر کاستن احتمال آلودگی های معمول آبهای سطحی ومسمومیت،بتوان جهت کسب مجوز حفر چاه سطحی از وزارت نیرو و جهاد کشاورزی اقدام نمود .
 • کارگاه باید ترجیحا د رمنطقه ای احداث شود که از نظر آب وهوای با گونه های پرورشی ماهیان زینتی همخوانی داشته باشد و ازآنجا که اکثر گونه های ماهیان زینتی در دمای بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتیگراد تکثیر و پرورش می یابند مناطق معتدل و گرمسیری جهت احداث کارگاه مناسب تر از مناطق سردسیر کوهستانی می باشند زیرا در این مناطق انرژی زیادی جهت بالا بردن درجه حرارت آب مصرف می گردد که هزینه تولید را بالا می برد و از طرفی آب بالای ۳۰ درجه برای بسیاری از گونه ها قابل تحمل نیست .پس در مناطق شدیدا گرمسیری و خشک ،حداقل سالی ۳ ماه مشکل بالا رفتن درجه حرارت در حد بحرانی وجود دارد .
 • دریافت مجوزهای لازمه از سازمان های مرتبط نظیر سازمان شیلات کشور ،وظیفه صدور مجوز برای کارگاه های تکثیر و پرورش ماهیان زینتی را دارد که با توجه به حمایت شیلات کشور این صنعت در صورت رعایت موارد فوق الذکر از نظر محل کارگاه و منبع آب ،نسبت به صدور مجوز اقدام خواهد نمود .اخذ مجوز در مراحل بعدی تولید و استفاده از تسهیلات بانکی و همچنین بیمه کارگاه ضروری است . همچنین سازمان دامپیزشکی کشور نیز باید مجوز بهداشتی با توجه به طرح پیشنهادی را صادر نماید که نقش دامپزشکی در این مرحله به همین مجوز محدود میگردد .سازمان محیط زیست نیز با عنایت به دستورالعمل های خود در صورت عدم راهیابی فاضلاب کارگاه به آبهای جاری و عدم استفاده از سموم نسبت به صدور مجوز اقدام می نماید .

۲- احداث کارگاه

در مراحل ساخت کارگاه باید به این نکته توجه کرد که عایق بندی کارگاه باید با دقت زیادی صورت گیرد مخصوصا اگر کارگاه در منطقه معتدل یا سردسیر واقع شده باشد که کنترل دما مدیریت شود که امر ضروری در پرورش ماهیان آکواریومی می باشد و همچنین معمولا کارگاه های تکثیر از نور طبیعی به میزان کمی استفده می کنند و میزان استفاده از پنجره های شیشه ای خیلی کمتر از دام های دیگر پرورشی مثل مرغ است .

مساحتی برابر با ۳۰۰ مترمربع برای یک کارگاه صنعتی و تاپ با مشخصات این طرح کفایت میکند .لازم به ذکر است این متراژ برای طرحهای بزرگ میباشد و شما برای طرحهای خانگی میتوانید از متراژهای پایین تر شروع نمایید حتی در یک فضا ۱۲ متری هم میتوانید کار خود را شروع کنید و به یک در آمد متوسط در ماه برسید .

کارگاه صنعتی(بزرگ) به قسمت های مختلف تقسیم بندی می گردد که شامل:

۱-سالن حوضچه های سیمانی که حوضچه هایی به ابعاد یک متر در یک متر در آن تعبیه شده است(ابعاد قابل تغییر می باشد )

۲-سالن آکواریوم : از آنجا که بعضی گونه ها جهت پرورش و تکثیر لاروها حتما نیاز به محیط کوچک آبی که وضعیت سلامتی ماهی قابل دیدن باشد ،هستند لذا قسمتی از کارگاه باید به سالن آکواریوم با آکواریوم هایی با ابعاد ۱۰۰*۳۰*۵۰ تبدیل گردد

۳- اتاق غذاسازی که در آنجا تجهیزات غذاسازی شامل چرخ گوشت-میکسچر-یخچال . فریز وجود دارد و آماده سازی و تهیه خوراک ماهیان در این اتاق انجام می شود .

۴-آزمایشگاه و اتاق قرنطینه و درمان که آزمایشات اولیه ماهیان بیمار خریداری شده در این قسمت انجام میگیرد

۵- انبار و دفتر تاسیسات که مواد و تجهیزات جهت استفاده های بعدی در این محل نگهداری شده و پمپ های هوا تاسیسات گرمایشی در این قسمت قرار دارند

در طرحهای خانگی به علت محدویت در متراژ الزام به داشتن تمامی موارد فوق نیست

در طرحهای خانگی میتوانید با یک فضای حداقلی حدود ۱۵ مترمربع یک در آمد ماهیانه معقول داشته باشید

۳- تامین نهاد ها

نهاده های اصلی یک کارگاه تکثیر و پرورش مایه زینتی شامل اقلام خوراکی ،ماهیان مولد و پیش مولد و داروها و سموم هستند

در مورد تامین خوراک از آنجا که اغلب ماهیان در ابتدا زندگی باید غذای زنده استفاده کنند خرید سیست ، آرتمیا و دیگر غذاهای زنده آماده ضروری به نظر می رسد که گرانترین غذای مورد استفاده می باشد .ولی در طول پرورش بیشتر از خوراکهای دست ساز مانند کبد و قلب گوسفند و گاو چرخ کرده که مخلوط با مولتی ویتامین های تقویت شده است و همچنین استفاده از ماهی کلیکا چرخ شده همرا با ویتامین بیوتن ،خوراک آماده تولیدی کارخانجات خوراک سازی و تغذیه با ماهی های کم ارزش و هرز که از منبع آبی صید میگردند صورت میگیرد .

تامین ماهی مولد و پیش مولد می تواند در کارگاه های تکثیر منطقه صورت گیرد ویا در مورد بعضی گونه ها نیاز به وارد کردن آنها از خارج کشور می باشد ولی توصیه می شود برای شروع کار از مولدین داخلی و گونه های زنده زا که تکثیر آسانی دارند فعالیت آغاز گردد . که مرکز آموزشی کیهان آبزی در تامین آن به شما کمک خواهد کرد و همچنین تولید شما راخرید خواهد کرد (ارتباط

-تامین داروها وسموم هم قبل از فعالیت کارگاه باید صورت گیرد ،زیرا یکسری از سموم و داروها در خالت عادی و در هنگام حمل ونقل ماهیها در داخل کارگاه نیز باید استفاده گردد .داروهایی چون اکسی تتراسیکلین – فورازولیدون و کلرامفنیکل معمولا در کارگاه استفاده زیادی دارند و سموم شامل نگوون یا تری کلروفن ، مالاشیت گرین ، سولفات مس یا کات کبود پرمنگنات پتاسیم – متیلن بلو کاربرد فراوانی در چنین کار گاه هایی دارند .

توجه : در صورت پرورش ماهیان زینتی در منازل کوچک و در منازل شهری ، تنها می توان با خرید بچه ماهی ویا لاروها ، نسبت به پرورش ماهیان زینتی اقدام نمود . ذیلاً هزینه راه اندازی این کسب وکار درمنازل شهری و با در نظر گرفتن پرورش بچه ماهیان ولاروها در منازل شهری و یا در منازل کوچک محاسبه گردیده است . بنابراین دراین حالت حداقل فضای لازم برای راه اندازی این کسب وکار یک اتاق ۱۲ متری می باشد . برای راه اندازی این کسب کار به حداقل امکانات و تجهیزات زیر نیاز دارید .

نیروی انسانی مورد نیاز

شما در صورت داشتن مهارت و تخصص لازم در امر پرورش ماهیان زینتی ، به تنهایی قادر به راه اندازی این کسب وکار می باشید .

شبکه همکاران

شبکه همکاران همه افراد یا مشاغلی هستند که بطور مستقل فعالیت می کنند ولی برای راه اندازی یا اداره کسب وکار خود با آنها همکاری می کنید . این افراد یا مشاغل براساس توافق فی ما بین ، فعالیت هایی را در ارتباط با خدمات مربوطه انجام می دهند ودستمزدی را دریافت می کنند . مزیت چنین رویکردی در اداره یک کسب وکار این است که شما تنها زمانی دستمزد پرداخت می کنید که فعالیتی انجام شده باشد . در ابتدای کار که هنوز معلوم نیست حجم کار چه میزان باشد ویا احتمالاً کم است ، این شیوه همکاری کمترین هزینه رابرای یک کار آفرین دارد . مزیت دیگر این نحوه همکاری این است که شما به محل خاصی برای انجام فعالیت ها نیاز ندارید و چون تنها فرد تمام وقت در کسب و کارتان خودتان هستید می توانید این کسب وکار را از منزل خودتان اداره کنید .

سرمایه مورد نیاز

این کسب کار به سرمایه بسیار کمی نیاز دارد . شما می توانید آن را با پس انداز شخصی یا وام بانکی تأمین کنید .

برای راه اندازی هر کسب و کاری به سرمایه ثابت برای خرید تجهیزات نیاز دارید که نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود ودر واقع دارایی شما از حالت نقدی به صورت غیر نقدی تبدیل می شود و امکان کسب درآمد را برای شما فراهم می کند . سرمایه در گردش شامل مجموع هزینه هایی است که شما در یک دوره کاری باید بپردازید تا درآمدی حاصل شود وبعد ازآن درآمد حاصله بخشی به صورت سود کسب و کار و بخشی جایگزین هزینه های انجام شده می شود واین چرخه همواره ادامه دارد. به یاد داشته باشید این محاسبات به صورت کلی وعمومی انجام شده و شما می توانید با توجه به شرایط خاص خود تا حدودی آن را تعدیل و تغییر دهید . مثلاً اگر خودتان سایتتان را طراحی کنید و یا از وبلاگ های رایگان استفاده کنید هزینه شما کاهش می یابد . همچنین هزینه نیروی انسانی ، در واقع هزینه ای که شما برای معیشت خود باید پرداخت کنید تا درآمد شما به حد مطلوبی برسد .

با سرمایه حدود ۱۰ میلیون تومان میتوان راه اندازی کرده و پس از چهارماه ماهیانه یک میلیون تومان درآمد کسب کنید در برای گروه ماهیان سطح یک می باشد (شامل زنده زا )

مجموعه با تضمین خرید تولید دارد و تولید شما را خریداری میکند و دیگر دغدغه بازار فروش را ندارید .

جهت راه اندازی ،آموزش و خرید تولیدات با شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ تماس بگیرید

آموزش


مرکز آموزش فنی حرفه ای کیهان آبزی تحت نظر سازمان فنی وحرفه ای کلاسهای کاملا مهارتی را برگزار می نماید در فضای کاملا عملی
که شما بتوانید پس از اتمام کلاس یک سالن ماهی زینتی را مدیریت نمایید . در انتهای دوره پس از قبولی در امتحانات عملی و تئوری سازمان ، گواهینامه بین المللی فنی وحرفه ای صادر میگردد . مدت زمان کلاسهای عمومی ۱۲۰ ساعت میباشد و تعرفه آن بصورت سالیانه از سوی سازمان فنی و حرفه ای اعلام میگردد

راه اندازی سالن مرحله به مرحله


۱- اولین مرحله انتخاب مکان می باشد. کارگاه تولید ماهی آکواریومی باید دارای امکانات زیربنایی مانند آب،برق،گاز و جاده دسترسی و محدثات برای این امر داشته باشد .تامین هریک از این موارد حائز اهمیت است مثلا برای گرم کردن محیط به گاز نیاز دارید ،مهم گرم کردن محیط است بدون آلودگی محیط مثلا میتوان با برق هم چنین کاری را انجام داد .
در فضایی حدود ۷۰ متری و نصب پایه ۲ الی ۳ طبقه میتوان ۲۰۰ الی ۳۰۰ آکواریوم در ابعاد استاندارد در آن جا تعبیه کد به ظرفیت تولیدی حداقل ۵۰ هزار قطعه در سال .
معمولا فضاهای تولیدی در ایران مسقف بودن و بهتر است در طبقات همکف و یا زیر زمین برای این کار اختصاص دهید تا آبریزی آن به طبقات زیرین صدمه وارد نکند ،در فضاهای گلخانه ای هم می توان این کار را انجام داد که این نوع سازه بهتر است در مناطق شمالی کشور انجام شود البته در مشهد هم چنین کارگاهی با سازه گلخانه موجود است و تولید بسیار بالایی هم دارند (هیچ کاری غیرممکن نیست )
مکان را باید طوری طراحی نمایید تا حداقل تبادل حرارت و نور را با بیرون داشته باشد ،فضای داخلی کارگاه بایستی امکان تامین شرایط تهویه و بهداشتی بودن آن از جمله قابلیت شستشو بودن کلیه سطوح دیوار ،کف ،حتما مکان دارای چای اختصاصی و مستقل باشد در بعضی موارد یک چاه مشترک است . حتی با هزینه خود یک چاه با عمق سه متر در مکان ایجاد کنید .توصیه می شود در دربهای ورود و خروج حوضچه ضدعفونی ایجاد کرده. در سیم کشی برق نهایت دقت را انجام دهید به علت رطوبت بالا محیط مشکلی پیش نیاید ان شالله
اگر محدودیت فضا نداشتید میتوان برای بسته بندی ،تولید غذای زنده ،قرنطینه ،آزمایشگاه اتاقی مستقل برایش در نظر بگیرید 


تهیه و برپایی آکواریوم :

اولین اقدام در مرحله تامین تجهیزات، تهیه محفظه نگهداری یا همان تانک می باشد ، در یک سالن آکواریوم حتما باید باشد حال برخی علاوه بر اکواریوم وان پلی اتیلنی و حوضچه های سیمانی هم در نظر میگیرند که این به سطح تولید شما بستگی دارد .اگر وان و یا حوضچه تهیه میکنید ارتفاع آن از ۴۰- ۵۰ کمتر نباشد .
آکواریوم را هم میتوانید خودتان بسازید و هم آنکه سفارش بدهید و برایتان بسازند که توصیه میکنیم اگر در اینکار تجربه ای ندارید حتما شخص وارد و باتجربه آن را بسازد زیرا نوع و کیفیت چسب،ابعاد و استقامت و … مهم می باشد کوچکترین اشتباه در ساخت آن ممکن است منجر به خسارات مالی در طی پروسه تولید شما شود .

بهترین نوع آکواریوم بصورت مستطیل است چرا که در این سطح تهویه آب و هم تبادل اکسیژنی بهتری با هوای مجاور صورت میگیرد و همچنین ماهی فضای بیشتری برای شنا کردن دارد .در صورت اینکه آکواریوم شما جنبه زینتی دارد و در خانه میخواهید قراردهید ابعاد آن اهمیتی ندارد .

شیشه آکواریوم باید سطحی صاف،سیقلی ومحکمی داشته و براحتی قابل نظافت باشد معمولا برای ساخت آکواریوم کوچک تا ۳۰ لیتر از ۴ میلیمتری و برای ساخت آکواریومهای بزرگتر از شیشه ۶ میل و حتی ۱۰ میل استفاده میکنند .حتما توجه داشته باشید پس از ساخت لبه های آکواریومی را سمباده کنید .
از ابعاد مناسب جهت تکثیر طول ۱۰۰ عرض ۴۰ ارتفاع ۴۰ می باشد .البته تعیین ابعاد اکواریوم به مواردی چون نوع ماهی ، اندازه یا سایز ماهی و تعداد ماهی ارتباط دارد که مشورت بگیرید از شخص باتجربه در این حرفه

مرحله بعد از تهیه آکواریوم ساخت پایه نگهدارنده می باشد ،این پایه بایستی از مواد سخت و محکم که براساس حجم اکواریوم طراحی و ساخته می شود ،طراحی پایه طوری باشد که انجام عملیات روزانه مثل غذادهی ،جابه جایی ماهی ،نظافت و … را براحتی برای کاربر بدهد پایه ها میتواند چوبی و یا فلزی باشد لیکن در زمان انتخاب موضوع صرفه اقتصادی و در دسترس بودن و دوما علی الخصوص در شرایط کارگاهی بدلیل رطوبت بالا سالن بایستی مقاومت در برابر آب را مدنظر بگیرید .اگر از آهن استفاده میکنید گالوانیزه ویا حداقل آهن با پوشش ضد زنگ و رنگ شده و همچنین مواد دیگری مثل آلومینیوم هم میتوانید استفاده کنید گفتم میزان سرمایه خود را در نظر بگیرید ،عمدتا از آهن(قوطی پروفیل) استفاده میکنند . ساخت پایه را هم خودتان میتوانید انجام دهید.
در ساخت پایه هآکواریوم مثلا اگر طول آکواریوم ۱۰۰ باشد طول پایه را ۸۰ در نظر میگیرند که آکواریوم از هر طرف ده سانت بیرون باشد اینطوری دیگه شما نیاز ندارید تا برای کف از ورق استفاده کنید این خود باعث ایجاد هزینه می شود
زیر آکواریوم را با فوم یا آکاسیو(یونولیت) بپوشانید تا جلوی ترک خوردگی وشکستگیش گرفته بشه .

https://www.aparat.com/v/tqgY1
ساخت آکواریوم

https://www.aparat.com/v/8gIrJ
تراکم ماهی دیسکس

جدول انتخاب ضخامت شیشه برای ساخت آکواریوم

جدول انتخاب ضخامت شیشه برای ساخت آکواریوم

روش های درآمدی ماهیان آکواریومی:

هر کاری که میخواهید شروع کنید استرس و اضطراب آن را دارید که کار سود خوبی دارد یا خیر
و دنبال بهترین راه و کم هزینه ترین راه جهت رسیدن به لمس پول و درآمد است .

در پرورش اکثر حیوانات دو نوع پلن درآمدی وجود دارد ۱- پرورش (سایز کردن) ۲- تکثیر

برای ماهی هم، یکی از این دو روش را میتوان انتخاب کرد ، مثلا در روش پرورش ،سایزهای ریز رو گرفته مثل پشت ناخنی و آنها را به سایز بازاری رسانده و میفروشید .اما چه ماهی انتخاب کنید : هر ماهی که میخواهید انتخاب کنید به بازار فروش و تقاضای آن فکر کنید .ماهیانی چون آنجل،بلک موری،دیسکس ،اسکار ،کوی و … جهت پرورش مناسب است .

در روش تکثیر هم مشخص که شما ماهی مولد و بالغ خریداری کرده و آنها را برای تخم ریزی آماده میکنید .

سایز کردن

سایز کردن


انتخاب مولد جهت تکثیر :

در پروسه راه اندازی سالن ماهی زینتی اصلی ترین و مهمترین گام انتخاب مولد مناسب و با کیفیت است .

جهت انتخاب مولد به دو صورت می توانید کار رو استارت بزنید .

۱- خریداری گله و جفت یابی

۲- انتخاب مولد آماده تخمریزی

در روش اول چندین ماهی درشت و بالغ انتخاب میکنید مثلا ۶ عدد ، انها را انتقال میدهید داخل آکواریوم که فقط یک گونه ماهی باشد پس از مدتی ماهی ماده یا نر جفت مورد نظر خود را انتخاب میکند و شما می توانید آن جفت را به آکواریوم قرنطینه انتقال دهید .این روش زمانبر است و شاید ماهیان با یکدیگر جفت نشود .

روش دوم انتخاب مولد آماده به تخم ریزی : یعنی یک جفت ماهی تمامی مراحل روش اول را گذارنده اند و فقط شما باید از آنها تخم بگیرید . قیمت ماهی به مراتب بیشتر نسبت به ماهیان که جفت نشده اند و گله هستند .بطور مثال ممکن یک ماهی اسکار بالغ بتوانید با نهایتا ۱۵۰ تومن پولد بدهید اما همان سایز اگر جقت خورده باشد باید ۴۰۰ هزار تومان به بالا بخرید .

جهت خریداری ماهی مولد باکیفیت و سایز مناسب و همچنین مشاوره به شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ و ۰۵۱۳۲۲۵۷۳۵۷ تماس بگیرید .

دوستان عزیزی که تمایل به راه اندازی دارید،درصورت قرارداد با مرکز آموزشی تولید را از شما خریداری می نماییم / دغدغه بازار فروش ابتدایی را نداشته باشید .
پرسش وپاسخ ماهیان آکواریومی

سوال شماره یک :

❓ #پرسش

امروز متوجه شدم یکی از گوپی هام که توی مخزن دسته جمعی با گوپی ها و ۳ تا مولی دیگه بود مرده و وقتی از آب درش آوردم متوجه تورم و بیرون زدگی توی شکمش شدم. مشکل و بیماریش چی بوده و آیا باید اقدام خاصی مثلا در رابطه با ماهی های دیگه ی مخزن انجام بدم یا خیر

پاسخ : ( استاد جمشیدیان)
سلام علیکم. این عفونت داخلی دلیل اصلیش استفاده مستمر از غذای خشکه. با دقت نگاه کنید هر کدوم از ماهی ها که آثار ورم شکم دارن رو جدا کنید. در تمیزی آب دقت کنید. همه ماهی ها رو با میکس مرطوب حاوی ۱ گرم بر کیلوگرم غذا فلورفنیکل تغذیه کنید. سعی کنید دست کم هفته ای دو وعده غذای زنده به ماهی ها بدین

سوال شماره دو:

پرسش :

هنگام استفاده از پرمنگنات پتاسیم برای ماهی زینتی و و در بعضی مواقع زالو  چه نکته را باید رعایت کرد

پاسخ :

پرمنگنات پتاسیم یک اکسیدکننده نسبتا قویه اثر مستقیم روی سختی آب نداره آما در طولانی مدت با تخلیه اکسیژن باعث بالا رفتن نسبت دی اکسیدکربن به اکسیژن میشود .دی اکسیدکربن هم که بالا بره کربنات کلسیم از حالت محلول در میاد و رسوب می کند که در این صورت سختی سنج شما مقدار سختی کمتری نشان خواهد داد

 

ادامه دارد

انگل شناسی آبزیان زالو ماهی و ..

انگلها و بیماریهای انگلی

انگلها در آبزیان (ماهی،زالو و …) همانند سایر حیوانات ،تمام ویا قسمتی از زندگی خود را وابسته به میزبان هستند و مشکلاتی را برای ماهیان ایجاد میکند .این نوع تعریف برای انگل صحیح نمی باشد زیرا بسیاری از باکتریها و ویروس ها را نیز در برمیگیرد اما می توان گفت که هر عامل زنده و بیماری زایی که جز ویروسها و باکتریها و قارچ ها قرار نگردید و حیاتشان وابسته به موجود دیگری باشد جز انگل ها قرار می گیرد .

از هزاران انگل آبزیان که تا به امروز شناسایی شده است فقط معدودی از آنها در ماهیان بشدت بیماریزا هستند .آبزیان در محیط های طبیعی عمدتا موردی درگیر انگل می شوند و بصورت دسته جمعی گزارشی از درگیری انگلها وجود ندارد که آن هم پس از صید توسط مصرف کننده ویا صیادان تشخیص داده می شود .

اما در محیطهای پرورشی متفاوت است در این محیط گاهی اوقات اپیدمی های شدیدی از بیماریهای انگلی گزارش شده است  علت این حالت تراکم و وضعیت خاص پرورش آبزیان در محیط اسارت می باشد .تعداد انگلی که باعث ایجاد بیماری می شود متفاوت بوده و بستگی به نوع انگل ،گونه ماهی ،سن واندازه میزبان و وضعیت سلامت آن بستگی دارد .بسیاری از گونه های انگلی دارای میزبان اختصاصی بوده و تنها قادر به بروز بیماری در یک یا تعدادی از میزبانها می باشند .یک انگل خاص ممکن است در گونه های مختلف میزبانهایش ،باعث بروز علایم مختلفی شود .

اما انگلها با فعالیت خود می توانند مشکلاتی را به قرار زیر برای میزبان خود بوجود بیاورند :

۱- تحریک آبزی: بویژه در مورد انگل های خارجی که تحریک پوستی دارند و ما این تحریک را که در اثر حرکات انگل ،ترشحات و مواد دفعی انگل و تغذیه انگل صورت می گیرد .بصورت افزایش حرکات آبزی،حرکات چرخشی ،بیرون پریدن ماهیان از آب ،مالیدن خود به وان،استخر یا اکواریوم و … مشاهده می نماییم .

۲- ایجاد آتروفی یا تحلیل بافتی که بویژه درمورد انگلهای درشت داخل بدن دیده می شود مثل بوتریوسفالوس

۳- انتقال بعضی از بیماریها ،نظیر عامل بیماری IPN

۴- انتقال انگل : بعضی از انگلها در انتقال انگلهای دیگر دخیل اند مثل انگل زالو باعث انتقال انگلهای خونی نظیر تریپانوزوم می شود .
(زالوها برای ماهیان یک نوع انگل محسوب می شود . در حالیکه خود زالو هم درگیر انگلهای تک یاخته و یا پریاخته می شود )

۵- تحریک سیستم ایمنی با واکنش ایمنی میزبان ،که عمدتا بصورت ایجاد کیست خود را نشان می دهد مثل انگل تک یاخته ایکتیوفتریوس مولتی فیلییس .

۶- تغذیه مستقیم انگل مثل زالوها که خونخواری کرده و آرگولوس که از ذرات و ترشحات و سلولهای اپیدرمی اغذیه می کند .

تعریف انگل :

به موجودی گفته می شود که مایحتاج غذایی خود را به طریقه مستقیم و یا غیرمستقیم از میزبان تهیه و در نتیجه باعث آسیب ،آزار ،تهاجم ،عفونت و بیماری در میزبان می گردد و به خرج موجود زنده دیگری بنام میزبان زندگی خود را تامین می کند .

انگلها از لحاظ زندگی ،انواع مختلف دارد :انگل اختیاری،اجباری،درون زی ،برون زی

به طور کلی انگها به دو دسته تک یاخته و پریاخته تقسیم می شوند .
۱- تک یاخته ها: تک یاخته ها گروهی از موجودات زنده یوکاریوت هستند که پیکرشان تنها از یک یاخته تشکیل شده است .

این گروه از انگها به دو دسته مژک داران وتاژک داران تقسیم بندی می شوند .
الف : مژک داران : دلیل نام گذاری به این اسم ،وجود موی ریز (مژک) در بدن آنها می باشد

 

۱-ichthyophthiriusmultifiliis  ایک

 ۲-Tricodina   تریکودینا

 ۳-Epystilis اپیستیلیس

ب : تاژکداران : دلیل نام گذاری وجود تاژک بر سطح بدن می باشد

 

۱-criptobia Branchialis

۲-Ichtyopoda negatrix

۳-Hexamita

۴- Tripanozoma

۵-Myxozoma cerberalis

۶-Microspora

۷-Rizopoda

 

۲- پریاخته ها:

موجودات پرسلولی شامل بندپایان و کرمها هستند.

۱-Nematoda کرمهای نخی شکل /نماتودها

۲- Cistoda  کرمهای نواری شکل / سستود ها

۳- Termatoda  کرمهای برگی شکل / ترماتود ها

۴- Acantocephala  خاربرسران / آکا نتو سفال

۵- Polychaeta   کرم های حلقوی / زالو ها

۶- crustacaea  سخت پوستان

 

۱-ichthyophthiriusmultifiliis  ایک

اسامی بیماریهای ناشی از این انگل: لکه سفید ، وایت اسپات ، ایکتیوفتریوزیس ، ایک ، سفیدک

ایکتیوفتیریوس مولتی فیلیس خطرناک ترین انگل خارجی در بین ماهیان و آبزیان است و به صورت نقاط سفید رنگ بر روی سطح بدن آبزی ظاهر میگردد (قطر ۱ میلیمتر ). شکل بالغ انگل یا تروفونت در اپیتلیوم بافت پوششی پوست و یا آبشش یافت می شود. انگل بالغ که به صورت نقاط سفید رنگ در پوست مشخص است سلول را پاره می کند و وارد آب می شود ، سپس دور خود دیواره ی ژلاتینی ایجاد می کند که به آن تومونت می گویند سپس تکثیر می یابد و بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ تومیت ایجاد می شود. تومیت ها پس از خروج از تومنت به تروفونت تبدیل می گردند و به بدن ماهی حمله ور می شوند. هر تومیت تا سه روز در آب زنده می ماند و بعد از این مدت اگر میزبان خود را پیدا نکند از بین می رود. طول این سیکل به درجه حرارت آب بستگی دارد به طوری که در درجه حرارت های پایین رشد آن مدت بیشتری طول می کشد مثلاً در دمای پایین تر از ۱۰ تا ۱۲ درجه رشد آن تا ۲۰ روز به طول می انجامد اما در دمای ۲۶ تا ۲۸ درجه در طی ۱۰ تا ۱۲ ساعت رشد می کند.

در بین زالوها این انگل به ندرت رشد خواهد کرد ولی در زمان کاهش دما (زمستان گذرانی)امکان رشد وحمله این اگل به زالوها وجود دارد .

درمان:

در مراحل ابتدایی و مقدماتی بیماری می توان با افزایش دمای به ۳۰ درجه سانتیگراد این بیماری را مهار کرد ولی در مراحل پیشرفته، وقتی که انگل در پوست ماهی و یا در مرحله کیست است قابل درمان نمی باشد. جهت از بین بردن انگل ایک ، پیش از شکل گیری کیست و یا پس از ترکیدن آن باید داروی اختصاصی به مخزن اضافه شود. به هنگام کاربرد دارو، باید گیاهان موجود درآکواریوم و زغال اکتیو را بردارید .

درمان از طریق گرما : دما را به آرامی افزایش دهید، به طوری که این افزایش از یک درجه سانتیگراد در ساعت فراتر نرود. هدف ایجاد شرایطی است که ناقل بیماری یا قادر به حیات نباشد و یا حداقل قدرت تولید مثل خویش را از دست بدهد. برای ماهیان و سایر آبزیانی که به افزایش دما حساسند ، از شیوه های درمان دارویی استفاده کنید. جهت سایر ماهی ها، افزایش ۲ تا ۳ درجه سانتیگراد طی ۲ تا ۳ روز بسیار مفید خواهد بود. این عمل جدا از نابودی بسیاری از ناقلین بیماری ها، سبب افزایش پادزهر لازم در خون شده و قدرت دفاعی بدن ماهی را افزایش می دهد. جهت سرعت بخشیدن به طول دوره درمان  تمیزی آب و اکسیژن کافی محلول در آب دقت نمایید .

درمان از طریق دارو: برای درمان با دارو باید از اکریفلاوین، مالاشیت گرین و یا سولفات کینین یا هیدروکلریدکینین ، برای درمان زالو از دارو متیلن بلو استفاده کرد.

الف) درمان با اکریفلاوین : این دارو در درمان تیرگی پوست و باله ها، گندیدگی پوزه و باله ها، ضدعفونی در جراحات کوچک و به ویژه به هنگام ابتلاء به ایک کاربرد دارد. جهت درمان، ابتداء باید از دارو محلول مادر تهیه کرد. برای این کار یک گرم اکریفلاوین را در یک لیتر آب حل کنید. پس از تهیه محلول، در ظرفی جداگانه به ازاء هر لیتر آب ۵۰ میلی لیتر از محلول مادر ریخته و ماهی را به مدت ۲ تا ۴ روز در آن حمام دهید. توجه : این دارو آب را شدیداً رنگی می کند.

ب) درمان با مالاشیت گرین :مالاشیت گرین در معالجه بیماری های قارچی پوست، کدر شدن و یا جوش زدن پوست کابرد دارد. جهت مداوا ابتلا یک گرم از دارو را که به صورت بلورهای ریزی می‌باشد در یک لیتر آب حل کنید. سپس ۶ میلی لیتر از این محلول مادر را در ۱۰۰ لیتر آب حل کرده و ماهی ها را به مدت ۱۲ روز در آن حمام دهید. در روزهای سوم، ششم و نهم نصف مقدار داروی تجویز شده را به آب بیافزایید. پس از ۱۲ روز، نصف آب موجود باید تعویض شده و آب تازه وارد مخزن آبی گردد. در صورت انجام درمان در ظرفی جداگانه، به دلیل تجزیه دیرتر دارو در آب تازه، مقدار ۴ میلی لیتر از محلول مادر در ۱۰۰لیتر آب کفایت می کند. روش دیگر درمان با مالاشیت گرین، حل کردن ۱۳ تا ۱۵ میلی گرم مالاشیت در ۱۰۰ لیتر آب است که ماهی ها به مدت ۳ تا ۴ روز در آن حمام داده می شوند.

ج) درمان با سولفات کینین یا هیدروکلریدکینین  یک گرم کینین را در ۱۰۰ لیتر آب حل کرده و ماهی ها را ۳ روز در آن قرار دهید. سعی کنید معالجه در ظرفی مجزا انجام شود. اگر آب به هنگام معالجه کدر شد باید محلول تازه ای تهیه کرده و ماهی ها را به داخل آن انتقال دهید. توجه : این درمان را برای ماهی های بسیار کوچک و یا بسیار حساس نباید به کار برد. باتوجه به این که یکی از خصوصیات انگل نفوذ به لایه های زیرین بافت پوششی می باشد لذا تکرار درمان برای حاصل شدن نتیجه مطلوب ضروری است لذا به همین دلیل تجویز دارو سه بار به فاصله ۴۸ ساعت تکرار گردید و پس از نوبت سوم جهت برطرف کردن عوامل مساعد کننده بیماری، ماهیان به استخری با شرایط نگهداری مناسب تر انتقال داده شدند که نهایتاً نتیجه مطلوب بدست آمده و ماهیان درمان شده از آلودگی پاک گردیدند

د)درمان متیلن بلو  :یک گرم پودر متیلن بلو را در یک لیتر اب حل کنید تا محلول مادر بدست اید و برای استفاده به ازای هر لیتر اب آکواریوم از یک قطره تا سه قطره اضافه کنید.که البته میزان مصرف بستگی به مورد مصرف و هدف شما از مصرف متیلن بلو دارد.

Tricodina     تریکود ینا

تریکودینوزیس در ماهی
( Trichodinosis )

عامل :
خانواده تریکودینیده دارای ۵ جنس مختلف است که جنس های تریکودینا (Trichodina) و تریکودینلا (Trichodinella) در ایران وجود دارند.

انگل های مژه دار خانواده تریکودینیده شامل :

– تریکودینا نیجر ( Trichodina niger )
– تریکودیناپدیکولوس ( Trichodina pediculus )

ریخت شناسی:
انگل مژه داراست وساختار پیچیده ای دارد
از سطح پشتی گرد است
از پهلو به شکل زنگ است
ازسطح شکمی تو رفته بوده و و بوسیله دندانه هایی که دارای تیغه های نیم دایره به طرف خارج و خارهایی به سمت داخل مشخص می شود .این قسمت صفحه چسبنده را تشکیل میدهد.

بر روی بدن جانوران آبزی از اسفنجها گ رفته تا دوزیستان زیست می کند ولی ماهیان عمده ترین میزبانان آن می باشند . این انگل دامنه میزبانی وسیعی دارد. انگل به روش مستقیم دوتایی تکثیر می یابد . این انگل ها بر روی سطح بدن, آبشش ها, محوطه آبششی یا درون بینی ماهیان و حتی مجاری ادراری زیست می کنند .جنس تریکودینلا فقط در برانشی ماهیان زیست کرده و هر دو گروه ماهیان آب شیرین و شور را آلوده می کند.

مورفولوژی Tricodina:

اغلب به شکل دیسک مانند یا کروی دیده می شوند.  سیتوزوم ( دهان سلولی ) به سمت دور تر از میزبان قرار می گیرد. این سطح از سلول تریکودینا سطح دهانی نامیده می شود.  سطح دیگر تریکودینا محکم به میزبان متصل می شود.  یک ردیف مژک مارپیچی وجود دارد که به سیتوزوم یا همان دهان سلولی منتهی می شود و در لبه ی نیم دایره نیز ردیف هایی از مژک ها وجود دارند. این مژک های حاشیه ای مسئول حرکت تریکودینا و همچنین ایجاد نیروی مکش برای اتصال به سطح هستند.  در گروه تاکسونومیک تریکودینا ها شکل و آرایش مژک ها و اسکلت سلولی یکی از موارد گروه بندی به شمار می رود.  این الگو ها اغلب با میکروسکوپ ها و تحت رنگ آمیزی اختصاصی نقره نیترات  انجام می شود.  این نوع رنگ آمیزی باعث سیاه دیده شدن سیتوپلاسم شده ولی زوائد اسکلت سلولی سفید رنگ باقی می مانند.

چرخه زندگی:
مستقیم است ،تکثیر جنسی بندرت رخ می دهد و غالباً بصورت دوتایی است .
بیشتر روی پوست وآبشش بسر می برند و از باکتری ها ،مواد آلی و مواد پوسیده سطح بدن استفاده می کنند.

بیماری زایی :

بیشتر تریکودینا ها هم سفره هستند به این معنی که وجود آن ها بر روی بدن ماهی آسیبی به ماهی وارد نمی کند و آن ها فقط از ماهی به عنوان یک سطح اتصال استفاده می کنند و غذایشان از باکتری ها تامین می شود.  ولی برخی از گونه ها  می توانند باعث ایجاد بیماری هایی شود. بیشتر ترکودینا های بیماری زا سلول هایی هستند که در مناطق فاقد باکتری بدن مثل بخش های داخلی بدن از جمله دستگاه ادراری تناسلی زندگی می کنند.و ممکن است سبب پریدن ماهی به خارج از آب و یا موجب ترشح موکوس از پوست و آبشش شود
عامل بیماری پس از اتصال به اپی تلیوم میزبان لبه تیز پرده خود را به طور کامل در سلولهای اپی تلیال فرو برده و سطح آن را به بخش مکنده می کشاند و در اثر تخریب سلولی و اختلال در تنظیم اسمزی میزبان آن را می کشد . استرس نقش مهمی در پیشرفت بیماری دارد . بدن ماهیان به شدت آلوده پوشیده از موکوس بوده و فلس ها افتاده و آبششی به رنگ آبی مایل به خاکستری در می آیند . با له ها ساییده شده و لاملای آبشش ها دچار هیپر پلازی می شود . ماهیان آلوده ضعیف ، لاغر و بی حال شده و تغییر رنگ می یابند.

علائم بالینی:
انگل با چسبیدن به اپیتلیوم میزبان تیغه های صفحه چسبنده را داخل پوست و آبشش فرو می برد و در ماهیان تحت استرس خصوصاً در بهار و زمستان که ماهیان استرس زمستان گذرانی دارند و قدرت دفاعی کاهش یافته به سرعت تکثیر و علائم زیر را ایجاد می کند:
– بی‌قراری و بروز علائم تحریکی
– ترشح موکوس فراوان در پوست و ظاهر شدن تکه های سفید روی بدن و لکه های خونریزی در برخی از نواحی بدن و باله ها
– آبشش هم به دلیل نفوذ تیغه ها خونریزی دیده می شود.
– مرگ در نتیجه اختلال در تنظیم فشار اسمزی و اختلال تنفسی

تشخیص:
علائم بالینی
تهیه لام مرطوب و مشاهده انگل زیر میکروسکوپ

پیشگیری و کنترل :
الف) اعمال مدیریت بهداشتی : ضد عفونی استخرها قبل از ماهی دار کردن آنها, معاینه ماهیان قبل از خرید و در صورت لزوم درمان آنها, نصب فیلتر در ورودی آب
ب) مدیریت مناسب در مزرعه : کاهش تراکم , تهیه آب مناسب و تمییز , جلوگیری از آلوده شدن آب به مواد آلی

درمان :
به بالا رفتن درجه حرارت و شوری حساس است با نمک ۲۵۰ppmدر طول ۶-۴ روز از بین می رود

الف) نمک طعام : ۲۵۰۰ppm به مدت ۳ ساعت و تکرار تا ۳ روز متوالی

ب) فرمالین : ۱۵۰-۲۵۰ ppm به صورت حمام یک ساعته

ج) سولفات مس : ۰٫۲-۲ ppm با توجه به سختی آب

د) اسید استیک : حمام با ۱۰۰۰ – ۱۵۰۰ ppm به مدت ۶۰ ثانیه

ه) مالاشیت گرین : ۰٫۱-۰٫۱۵ ppm به مدت طولانی یا ۱-۲ ppm به مدت یک ساعت به صورت حمام در جریان آب

و) مالاشیت + فرمالین : ۰٫۱ppm مالاشیت سبز را با ۲۵ppm فرمالین به مدت ۲۴ ساعت به کار برده و تکرار آن ۳ نوبت در هفته موفقیت آمیز است.

  Epystilis اپیستیلیس

این انگل ماهی را به عنوان مکان زندگی و یک روش حمل و نقل استفاده می کند و کمتر به عنوان انگل شناخته می شود و هم در آب شیرین و هم در آب شور زندگی می کند و معمولا برای ماهی مزاحمتی ایجاد نمی کنند و از باکتریهای داخل آب تغذیه می کند و عمدتا هنگام آلودگی در کارگاههای میگو زندگی می کند

درمان: آب نمک ۳ درصد و فرمالین با هوادهی در طول درمان

 

criptobia Branchialisکریپتوبیا برانشیالیس

جنس کریپتوبیا (Genus cryptobia lidy , 1846 ) جنس کریپتوبیا از شایع ترین تک یاخته های انگلی تاژکدار است. گونه های متعددی ازاین جنس باعث آلودگی وبروز بیماری کریپتوبیوزیس در ماهیان اقتصادی آب شیرین وشور دنیا می شوند. تعداد گونه هایی که ماهیان را آلوده می سازند به ۱۰ گونه می رسد وگزارشات متعددی از آلودگی ماهیان آب شیرین کشور به گونه ای این جنس وجود دارد. انتشار این انگل جهانی بوده وبرخی محققین تعدادگونه های شناسایی شده را تا ۵۲ گونه ذکر کرده اند که از میان آنها ۵ گونه انگل خارجی پوست وآبشش و۴۰ گونه انگل خونی و۷ گونه در لوله گوارش ماهیان زیست می کنند. بطور تقریب در اکثر نقاط کشور حضور این انگل در خون ویا آبشش ماهی گزارش شده است. روش تقسیم این انگل بصورت تقسیم ۲ تایی وانتقال آن به شکل مستقیم ( در مورد گونه های انگل خارجی ) وغیر مستقیم ( در مورد انگلهای خونی ) به وسیله زالو است. برخی از اینهاتوانایی بیماری زایی قوی وبرخی توانایی ضعیف برای ایجاد بیماری دارند. این انگل دارای بدنی دراز (بیضوی یا نواری شکل )ودارای ۲ تاژک است که هر ۲ از انتهای قدامی انگل منشاء می گیرند. کینتو پلاست بیضوی به طور کامل برجسته ودر مجاورت هسته در انتهای قدامی انگل قرار دارد. گونه کریپتوبیا برانشیالیس این خانواده انگل مربوط به پوست وآبشش است .

از مهمترین گونه های آنها کریپتوبیا برانشیالیس (Cryptobia branchialis) ، کریپتوبیا سیپرینی (C.cyprini) و کریپتوبیا آسیپنسریس (C.acipenseris) در ماهی های خاویاری هستند. انگل کریپتوبیا سیپرینی همراه با زالوی پیسی کولا ژئومترا (Piscicola geometra) بیماری مضری را در کپورهای پرورشی ایجاد می کند که منجر به کم خونی و محتملاً انسداد مویرگی می شود.

کریپتوبیابرانشیالیس از آبشش ماهیان آلوده مانند کپور معمولی جداشده ودر میان آب در انتظار میزبان دیگری قرار می گیرد ودر صورتی که از طریق آب وارد دهان ویا آبشش ماهی مناسب دیگری شود برروی آبشش میزبان جدید جایگزین می شود. طول مدت زیست انگل در آب زیاد نیست به این علت تراکم بالای ماهیان که شانس ملاقات انگل ومیزبان جدید را فراهم می آورد باعث گسترش سریع انگل می شود.

علائم بیماری وبیماری زایی

بچه ماهیان آلوده به گونه های مختلف این جنس کمی سیاهتر از معمول وبی اشتها بوده وتمایل به شنا در سطح آب وکناره های استخررا دارند. در عفونت به وسیله کریپتوبیابرانشیالیس آبششها به رنگ قرمز اما حالت غیر طبیعی داشته وموکوس فراوان در آبشش وپوست تجمع می یابد. ماهیان بزرگترمقاومت بیشتری دارند.

به طور معمول، انگل کریپتوبیا برانشیالیس خود را در آبشش ماهی میزبان فیکس می کند ، اپیتلیوم تیغه ی آبششی را تخریب می کند و در رگ های خونی تیغه ی آبششی ایجاد ترومبوس یا لخته ی خون می کند. تورم آبشش در ماهی منجر به کند شدن گردش خون آن می شود. همچنین در پاسخ به زخم ایجاد شده،بخش های سالم و آسیب ندیده ی آبشش به وسیله ی ترشح موکوس پوشانده می شوند. بنابراین تنفس ماهی دچار اختلال می شود. اگر بیماری همچنان به پیشرفت خود ادامه دهد، ماهی مبتلا به تنگی نفس می شود و سرانجام به دلیل خفگی می میرد.

انگل کریپتوبیا برانشیالیس میزبان خاصی ندارد و می تواند تمام ماهی های آب شیرین (مخصوصاً ماهی های پرورشی) را مورد هجوم خود قرار دهد و منجر به بروز بیماری و متعاقب آن باعث تلفات بسیار در ماهی ها شود

 • درمان :

۴روش برای کنترل این بیماری توصیه می شود.

 1. حمام ماهیان انگشت قد در محلول سولفات مس ۸ ppm به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از ذخیره سازی
 2. ضد عفونی نواحی غذا دهی استخر توسط مخلوطی از سولفات مس و سولفات آهن به صورت روش کیسه های آویزان (Hanging Bag) در زمان شیوع بیماری
 3. درمان استخرهای آلوده با مخلوطی از سولفات مس و سولفات آهن به غلظت ۷ ppm
 4. حمام ماهیان با محلول نمک طعام ۲-۳ % به مدت ۵ دقیقه
 • Ichtyopoda negatrix ایکتیوبودانکاتریکس 

جنس ایکتیوبودانکاتریکس (کاستیا ( Genus Ichthyobodo Printo , 1928)(  در چرخه زندگی این موجود دومرحله انگلی وغیر انگلی وجود دارد که در مرحله غیر انگلی آن دارای شنای آزاد بوده وتغذیه نمی کند. ایکتیوبود تک یاخته گلابی شکل بسیار کوچکی است که به وسیله موهای جارو مانندی بنام تاژک حرکت می کند. کاسیتا اغلب در سطح آبشش ها وپوست یافت می شود و دربچه ماهی نورس بیشترین اهمیت را دارد. این انگل در زیر میکروسکوپ تقریبا به اندازه سلولهای پوست ماهی است ولی به خاطر حرکاتش از سلولهای پوست قابل تشخیص است .

میزبانی: 

دربین ماهیان سردآبی یا در آبهای سرد همه گیری به کاستیازیس بسیار فراوان است. ایکتیوبودو دارای دامنه میزبانی بسیار وسیعی است. تلفات در بین بچه ماهیان بین ۴۳ تا ۷۰ درصد متغیر است. استرس ناشی از انتقال بخصوص در بچه ماهیانی که از محیط باز وارد مخزنهای داخل سالن می شوند در افزایش شدت ابتلا موثر است. به نظر می رسد ماهیان تکثیر یافته بعد از یک عفونت به یک ایمنی اکتسابی دست می یابند. بطور کلی شدت ابتلاء ماهیان در آبهای ساکن نسبت به آبهای جاری بیشتر است. این انگل در آبهای بالاتر از ۲۵ درجه سانتی گراد مشاهده نمی شود وبچه ماهیان وماهیان جوان بخصوص در دوران زمستان گذرانی به این انگل حساستر می باشد. تکثیر این انگل در درجات ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد به سرعت وحتی در ظرف یک ساعت صورت می گیرد ودر حرارت زیر ۱۰ درجه سانتی گراد به صورت کیستی در می آیند.

بیماری زایی: 

با افزایش یافتن این انگل در آبشش ها وایجاد بیماری کاستیازیس آبشش ها متورم شده وترشحات موکوسی افزایش می یابد. در این حالت برخی ماهیان قادر به حفظ موقعیت خود در آب نبوده ونمی توانند به سطح آب بیایند ودر صورت شدت عفونت در آبششها هیپرپلازی شدید لامل های ثانویه وچسبیدن آنها به یکدیگر بطور کامل آشکار می شود. تزاید سلولهای اپیتلیال وسلولهای موکوسی باعث انسداد گردش خون ودر نهایت مرگ ماهیان می شود.

درمان:

حمام فرمالین استفاده از مالاپشت گرین وخشک کردن وآهک پاشی استخرها پس از بهره برداری راههای مبارزه ودرمان بیماری کاستیازیس هستند.

انگل هگزامیتا Hexamita

هگزامیتا یک انگل تاژکدار می‌باشد که به عنوان فلور طبیعی روده ماهیان به ویژه آزاد ماهیان وجود دارد. در ماهی‌های آکواریومی نیز رشد می‌کند و سبب سوء‌هاضمه می‌شود و معمولاً با علائمی چون ایجاد چاله‌هایی در سر (Hole in the Head) و اطراف چشم ماهی همراه است.

 هگزامیتا یک انگل تاژکدار می باشد که حدود ۳ تا ۶ میکرون طول دارد و ۸ تاژک دارد و به شکل گلابی است و به عنوان فلور طبیعی روده ماهیان به ویژه آزاد ماهیان وجود دارد . این انگل درون روده ماهی ها اکواریومی که شامل گلدفیش ، کوی فیش و سیکلیده هایی چون دیسکاس و آنجل رشد می کند و سبب سوء هاضمه ماهی می شود که معمولاً با علائمی چون ایجاد  چاله هایی در سرHole in the Head و اطراف چشم ماهی همراه است . وجود انگل هگزامیتا در ماهی سبب کاهش رشد آن می شود . ممکن است انگل هگزامیتا ماه ها در بدن ماهی باشد ولی به دلیل پایین بودن عفونت علائم خاصی بروز ندهد ، پس رعایت نکات بهداشتی ضروری است و در صورتی که ماهی مبتلا به هگزامیتا تخم ریزی کند ، مقدار اندکی از تخم ها هچ شده و بچه های آن به سرعت می میرند.

علائم :

۱لاغر شدن ماهی و کم شدن فعالیت آن

۲- ورم غیر عادی شکم ماهی

۳- به وجود آمدن چاله هایی در سر ماهی

۴- ضعیف و مضطرب شدن ماهی

۵ – عدم تمایل به خوردن غذا

درمان

اضافه کردن ویتامین های A و C و D به آب . درمان رایج این بیماری استفاده از داروهای سولفات منیزیوم و مترونیدازول ( Metronidazole ) می باشد که معمولاً به همراه غذا به ماهی ها داده می شود . البته در مواردی که ماهی علاقه ای به خوردن غذا و دارو نشان نمی دهد ، از حمام دارویی برای معالجه ی ماهی استفاده می شود .

انگل هگزامیتا

انگل هگزامیتا

Tripanozoma تریپا نوزما

انگل تریپانوزوما سرده ای شاخص از trypanosome ها است. نام تریپانوزوما از واژه ی trypao به معنی ” کسل کننده ” و soma به معنای ” بدن ” گرفته شده است.گونه های مختلفی از این سرده وجود دارد که مهره داران متفاوتی از جمله انسان را آلوده کرده و موجب بیماری trypanosomiasis می شوند، به عنوان مثال می توان به بیماری خواب ( sleeping sickness ) اشاره کرد که توسط پشه ی ” تسه تسه ” منتقل می شود. بیشتر این گونه ها توسط بی مهرگان و از راه نیش حشرات و زالو ها منتقل می شوند. چرخه ی زندگی پیچیده ای را سپری می کند که ممکن است در بی مهرگانی که این انگل را انتقال می دهند اشکال مختلف مورفولوژیکی به خود بگیرد اما بعد از انتقال به بدن مهره داران به دلیل وجود ساختارهای خاص سلولی ، شکلی خاص به خود می گیرد که تریپوماستیگوت (trypomastigote) نامیده می شود

علایم

کم خونی و بی حالی / کم رنگ شدن آبشش ها

درمان :

 فرمالین به همراه نمک  و یا با استفاده از میترونیدازول 

انگل ‌trypanosome

انگل ‌trypanosome

Myxozoma  cerberalis میکسوبولوس سربرالیس

یک بیماری مزمن خطرناک است که عمدتا در قزل آلاهایی که در استخرهای خاکی پرورش داده می شوند بخصوص در مرحله نوزادی رخ می دهد. عامل این بیماری هاگ با اسپور تک یاخته ای بنام میکسوبولوس سربرالیس و یا بیماری چرخش (Whirling disease) می باشد. نام بیماری از رفتار ماهی در تعقیب سریع دم خود اقتباس شده است. با این بیماری دم سیاه(Black tail) نیز گفته می شود.

چرخه زندگی انگلماهی آلوده تلف شده و اسپور های انگل آزاد می شوند و در ادامه به دو طریق چرخه زندگی انگل طی می شود:

۱-بعضی از اسپورها با گذشت زمان (حدود ۶ ماه) عفونی شده و توسط میزبان حساس بلعیده می شوند. اسپورها در اثر محیط قلیایی روده ماهی به شکل رشته های قطبی در آمده و اسپوروپلاسم از اسپور ها خارج شده و وارد بافت پوششی روده ماهی می شوند و از طریق خون یا لنف خود به غضروف انتقال می یابند. در غضروف بعد از مدت ۴۰ تا ۶۰ روز تروفوزوئیت ها (انگلهای بالغ چند هسته ای) شکل می گیرند که در ادامه اسپور ها را در داخل غضروف میزبان تولید می کنند. این اسپور ها هم بعد از مرگ ماهی به محیط رها شده و چرخه زندگی انگل تکرار می گردد.

۲-برخی از اسپور ها هم بعد از رها شدن در محیط توسط کرم حلقوی بنام توبیفیکس که نقش میزبان واسط را دارد خورده شده و در داخل بدن کرم، عفونی می گردد. این اسپور های عفونی یا از بدن کرم خارج شده و خود را به میزبان اصلیمی رسانند یا اینکه ماهی کرم حاوی اسپور ها را می خورد و سپس در داخل بدن ماهی سیکل زندگی انگل همانند روش قبل تکرار می شود. علائم بیماری: علائم بالینی در ماهیان جوان شامل سیاه شدن انتهای تنه و دم و همچنین چرخش ماهی به دور خود می باشد. بر اثر فشار ناشی از رشد و تکثیر انگل در اطراف مغز و کپسول شنوایی حالت عدم تعادل و چرخش به دور خود در ماهیان مبتلا ظاهر می شود. همچنین بدلیل عفونت غضروف ستون مهره ها که منجر به فشار بر روی اعصاب سمپاتیک و در نتیجه کاهش کنترل سلولهای ملانوفور پوست می گردد، سیاه شدن ناحیه انتهای تنه و دم نیز مشاهده می گردد. (بیماری دم سیاه). اختلالات اسکلتی از دیگر نشانه های ماهیان مبتلا می باشدکه بدلیل آسیب دیدگی غضروفها رخ می دهد. ماهیان بیمار بتدریج دچار لاغری مفرط شده و بدلایل متعددی از قبیل آلودگی به عوامل ثانویه تلف می شوند که میزان تلفات ممکن است به ۱۰۰ % برسد .برای تشخیص می توان از نمونه های تهیه شده از بافتهای غضروفی سر که بوسیله گیمسا رنگ آمیزی شده اند و مشاهده هاگها استفاده کرد. درمان و کنترل بیماری:  نظر به اینکه درمان ماهیان مبتلا مقرون به صرفه و موفقیت آمیز نمی باشد، باید با رعایت مقررات بهداشتی نسبت به پیشگیری از آن اقدام نمود. کنترل بیماری از طریق قرنطینه، نظارت بر منابع آبی، حذف ماهیان بیمار، خشک کردن و ضدعفونی استخرهای پرورش ماهی بوسیله آهک زنده بمیزان ۲۰۰ الی ۳۰۰ کیلوگرم آهک به ازای هر هکتار می تواند انجام گیرد. نکته مهم اینکه میزان حساسیت ماهیان مسن نسبت به بیماری کمتر می باشد. زیرا در این ماهیان مراحل استخوانی شدن غضروفها طی شده است

 

سیستودها – کرمهای نواری cestoda

کرم‌های نواری یا سستودها Cestoda . در حالت بالغ آنها در دستگاه گوارش(معده)مهره داران یافت می‌شوند. کرم‌های نواری انواعی از انگل‌ها به‌شمار می‌روند که به شکل بندبند و دارای یک عضو بادکش‌دار در قسمت سر (قسمت جلوی بدن یا سر آنها اسکولکس نام دارد) هستند. اینها دهان و لوله گوارش ندارند و مواد غذایی از دیواره بدنشان جذب می‌گردد. . از معروفترین کرم‌های نواری کرم کدو،Diphyllobothrium است.

رده نواریان یا کرمهای نواری انگلهای داخلی می‌باشند که کرم‌های بالغ آن در مجرای گوارش مهره داران  و لارو آنها در بافتهای مهره‌داران و بی‌مهرگان زندگی می‌کنند.

این کرم‌ها معمولاً به بندها یا پروگلوتیدهایی تقسیم شده‌اند که هنگام بلوغ دارای اعضای تولید مثل هر دو جنس نر و ماده هستند

سستود

سستود

لیگولا اینتستینالیس (ligulae intestinalis) 

قابل انتقال به انسان لیگولا: این انگل سبب کمی تحرک ماهی و متورم شدن قسمت هایی از کانال غذائی یا مسدودیت کامل توسط سیست های سستودی می گردد و راه درمانی غوطه وری در محلول ۳ در ۱۰۰۰۰۰ از اسید پیکریک در مدت ۱ ساعت و یا استفاده از دی ان بوتیل اکسید قلع به میزان ۲۵۰ میلی گرم یه ازای هر کیلوگرم ماهی می باشد. درمرحله نوزادی انگل ماهی است. میزبان واسطه اول کرمهای پست- سخت پوستان- مثل سیکلوپس است. میزبان دوم ماهی میزبان نهایی انسان وپستانداران نوزادلیگولا درماهی درمحوطه بطنی ماهیان تجمع یافته وبه امعا واحشا فشار می اورد. بدن ان بند بند است ویک شیار در طول بدن دارد.

لیگولا اینتستینالیس (ligulae intestinalis)

لیگولا اینتستینالیس (ligulae intestinalis)

 

 دایگراما یا    Diagrama

 این انگل مشابه لیگولا است ولی دارای دو شیار در طول بدن خود است. درمان: سیکلوپس ها را با سمپا شی و با تری کلروفن یا مازوتن در اب استخر حذف میکنیم.  تریپانورنکا tripanoryncha  یا تترارینکوس tetrarhynchus  (که جز سستودهاست) شکل بالغ در سپر ماهیان وکوسه ماهیان دیده میشود. شکل نوزادی ان در بدن ماهیان استخوانی است.

  Bothriocephalusبوتریو سفا لوس

مشخصات این جانور این است که  سر به جای اسکولکس دارای دو شیار است. .سر به شکل گلابی بوده و به ان بوتریدی گویند. انگل دستگاه گوارش در ماهی آمور است.

علائمانگل به صورت تک تک در دستگاه گوارش یافت میشود. درزمستان غیر فعال میگردد وبا شروع گرما تکثیر وزاد و ولد آن شروع میشود. شکم ماهی بر آمده میشود. ماهی به طور کلی لاغر میگردد. لوله گوارش مسدود شده و ماهی تلف میگردد . سیکلوپس میزبان واسط این انگل است.

درمانداروی نیکلوزوماید خوراکی به مدت ۶ روز   

 آکانتو سفالها یا خار بر سران

سر این انگل دارای تعدادی خار برای تثبیت جانور بر روی بدن میزبان است . کرم بالغ به مخاط روده می چسبد . این جانور پس از تخم ریزی نوزاد قلا بداری بنام آکانتور به وجود می آورد. آکانتورها شنا کرده و وارد بدن سیکلوپس شده و ماهی از سیکلوپس ها تغذیه نموده و دوباره چرخه تکرار میگردد.

  دیپلو ستومومDiplostomum

اسامی دیگر آن کوری انگلی و کاتراکت انگلی است متا سرکر (نوزاد) آن در عدسی چشم ماهی زندگی می کند . اگر تعداد آنگل زیاد باشد حالت کدورت چشم ایجاد می شود . گونه های زیادی از کپور ماهیان و آزاد ماهیان به آن مبتلا می شوند.

سیر تکاملی انگل :

۱-انگل در روده پرندگان آبزی مثل حواصیل زندگی میکند.

۲- وقتی مدفوع به آب می افتد نوزاداز تخم های داخل مدفوع آزاد می شود.

۳- کوراسیدیوم (نوزاد مرحله اول ) در آب شنا کرده وبه بدن حلزون (لیمنه آ ) که یک میزبان واسط است وارد می شود و در کبد آن تکثیر شده و به متا سرکر (مرحله دوم نوزادی ) تبدیل می شود

۴- از بدن حلزون خارج می شود و با شنا به پوست و آبشش یا چشم های ماهی برخورد کرده و وارد آن می شود .

۵- در عدسی ماهی باقی مانده و ازدیاد آنها باعث (کاتاراکت) یا آب مروارید در چشم ماهی میگردد . تا اینکه پرنده ای از آن ماهی تغذیه نمایید و این چرخه دوباره تکرار شود .

  Posto-Diplostomum پستودیپلوستوموم

دارای ویژگی های زیر می باشد : ۱- شبیه دیپلوستوموم است ۲-بیماری دانه سیاه یا خال سیاه نامیده می شود ۳-در ماهیان آب شیرین وجود دارد ۴-در محل استقرار انگل روی میزبان کیستهایی ایجاد میشود که میزبات به دور انگل ترشح شده و تجمع ملانین دیده شده و حالت دانه سیاه را دارد . ۵-مونوژن ها بدنی کشیده و پشتی شکمی حالت فشرده دارند و در حیوانات خون گرم و پستانداران انگل منوژن نداریم و بیشتر مربوط به حیوانات پست و خونسرد مثل ماهی است

داکتیلوژیروس (Dactylogyrus)

کرم قلاب دار آبشش ماهی است و یک اندامی بنام Haptor   در قسمت حلق برای چسبیدن به میزبان دارد گونه های این انگل معمولا مونوژن های آبشش هستند ولی فقط منحصر به آبشش ها نیستند داکتیلوژیروزیس یک بیماری معمولی است که از اواخر بهار تا اوایل تابستان رایج است. دمای اپتیموم برای فعالیت این انگل ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد. این بیماری بیشتر در کپور نقره ای ، بیگ هد و کپور علف خوار مشاهده می شود.

علائم:

 ایجاد صدمات موضعی در آبشش که ناشی از چسبیدن اندام های قلاب مانند انگل به آبشش و نیز فعالیت تغذیه ای کرم است رخ می دهد ممکن است آلودگی شدید ماهی به این انگل باعث ایجاد اختلال در انجام وظایف طبیعی آبشش و نارسایی تنفسی شود این موضوع در زمانی که درجه ی حرارت آب بالاست و یا زمانی که اکسیژن محلول در آب بالاست و یا زمانی که اکسیژن محلول در آب کم می شود اهمیت بیشتری پیدا می کند

درمان:

 در برابر ماهیان مبتلا می توان از :

۱ تری کلروفون

 ۲مالاشیت گرین

۳-  فرمالین ترماتودهای مونوژن ( تک میزبان)

داکتیلوژیروس ساهوانزیس( D.sahuensis (Ling,1965 این انگل بومی کپور های وحشی رودخانه آمور بوده و این انگل می تواند در ماهی  Koi carpنیز زیست کند. طول انگل۴۵ / ۰وعرض ۱۵/۰میلی متر می رسد. دژنرسانس سلولهای اپی تلیال آبشش، خونریزی، نکروز، آتروفی و تزاید سلولی از جمله آسیب های حاصله از این انگل در آبشش ماهی کپور هستند. فرم حاد دژنرسانس حالتی غالب بوده و اپی تلیوم لاملای ثانویه دچار تجزیه سیتوپلاسمی و کاریولیز می شود.

 داکتیلوژیروس واستاتور (D.vastator (Nybelin1924 طول انگل ۹/۰-۳/۰میلی متر و عرض آن از ۸۱/۰-۲۷/۰میلی متر، متفاوت است. برخلاف سایر داکتیلوژیریدها ، همیشه واجد تخم در رحم نیستند. در بررسی انجام شده، تعداد ۶ گونه از انگلهای جنس داکتیلوژیروس در ماهیان سفید دریا (دو گونه) و بچه ماهیانی که هنوز در استخرها و رودخانه ها زیست نمودند (۵ گونه) یافت شد. بجز داکتیلوژیروس فریزی که در هر دو ماهیان دریا و بچه ماهیان آب شیرین مشترک است سایر انگلها شامل داکتیلوژیروس نایبلینی در ماهیان بالغ دریا و داکتیلوژیروس هاپلوکونوس، داکتیلوژیروس راریسیوس، داکتیلوژیروس سوراسیکوس و داکتیلوژیروس تورالینزس در بچه ماهیان آب شیرین یافت شدند

گونه های داکتیلوژیروس Dactylogyrus lamellatus : این انگل آبشش ها، پوست و باله های کپور علف خوار را مورد تهاجم قرار می دهد.

Dactylogyrus hypopthalmichthys  :این گونه از داکتیلوژیروس فیلامنت های برانش کپور نقره ای یا فیتوفاگ را مورد تهاجم خود قرار می دهد

Dactylogyrus aristichthys : این انگل به آبشش های بیگ هد حمله ور می شود.   Dactylogyrus vastator  : این گونه از انگل داکتیلوژیروس نیز فیلامنت های کپور معمولی ، کروشن کارپ و پت فیش را مورد حمله خود قرار می دهد.

درمان  برای استخر:   حمام ماهیان انگشت قد در  ۲۰ ppm پتاسیم پرمنگنات به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه قبل از ذخیره سازی در استخر وقتی که دمای آب حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است، کریستال دیپترکس ۹۰% را در استخر به غلظت ۰٫۲_۰٫۳ ppm پخش کنید. درمان استخر با پودر دیپترکس ۲٫۵ درصد به غلظت ۱_۲ ppm مخلوطی از دیپترکس ( dipterex ) و سدیم کربنات را به نسبت ۱ به ۰٫۶ در آب استخر به غلظت ۰٫۱_۰٫۲۴ ppm بپاشانید.

Gyrodactulus ژیروداکتیلوس

انگلی که سبب شنای غیرطبیعی و کمرنگی پوست و ریزش فلس و بلند شدن پوست می گردد و لکه چشمی ندارد و زنده زا میباشد ودرجه حرارت در ارتباط با سیکل مهم است. برای درمان از غوطه وری در محلول ۵ درصدی از نمک معمولی و یا محلول ۱ در ۵۰۰۰ از فرمالین بمدت ۵ دقیقه استفاده می شود.

  انگل لرنه آ (Lernea or Anchor Worm) 

چرخه زندگیدر لرنه آی بالغ ماده ،تخمهای رسیده در کیسه تخمدان شکل گرفته و طی دو دوره رها سازی تخمها (به فاصله ۲۴ ساعت) حدود ۷۰۰ نوزاد (نائوپلی)آزاد شود. بلافاصله پس از تخم گشایی(۳۶ ساعت پس از رها سازی تخمها) نوزادان (۰٫۱ تا ۰٫۱۲ میلمتر) بصورت شناگر آزاد در آب دیده میشوند. سیر تکامل نوزادان با پوست اندازی مکرر صورت میپذیرد.ودرمرحله نهای پوست اندازی رسیدن به مرحله کوپه پودید(copepodid) است ۲تا۴روز بعد از تفریخ در دمای ۲۵-۳۵ درجه سانتیگراد.بر عکس نوزادان ،کوپه پودیدها نمیتوانند به مدت طولانی در آب زنده بمانند و بدون میزبان قادر نیستند به مرحله بعدی برسند. در این هنگام است که آنها معمولا بر روس سطح بدن و یا آبشش های ماهی در حال خزیدن هستند و حالت وخیمی همراه با خارش و جهش در ماهی بوجود می آورند در این مرحله آنها طی چند مرحله پوست اندازی نهایتا تمایز جنسی یافته و ماده ها و نرها جفت گیری کرده و بعد از جفت گیری نرها میمیرند. ولی ماده ها از دو طرف افزایش طول یافته و شروع به سوراخ کردن بافتهای سطحی بدن میزبان میکنند. پس از اتصال به بدن میزبان به سرعت افزایش طولی یافته و ۴-۶ روز بعد به شکل انگل بالغ در می آیند و در این هنگام تخمریزی را شروع کرده و چرخه زندگی انگل از سر گرفته میشود. بافت عضلات و پوست در محل سوراخ شدن بدن میزبان به وسیله سر انگل ، ملتهب و برجسته شده و خیز مختصری شکل میگیرد. باکتریها در محل سوراخ پوست و التهاب اولیه تجمع یافته و زخم چرکی بوجود می آورند.

علایم :

۱- اصلی ترین شیوه شناخت این انگل مشاهده انگل روی پوست بدن ماهی است.رنگ این انگل معمولا سبز روشن یا قرمز است

۲- خراشیدن و کوبیدن پوست بدن به اشیای داخل آکواریوم

۳- مشاهده نقاط ملتهب و قرمز روی سطح پوست

۴- به وجود آمدن زخم های قرمز و و باز روی سطح پوست

۵- بی حرکت ماندن یا گوشه گیر شدن ماهی

۶- سست شدن ماهی و رفتن به حالتی شبیه به خواب یا کما!!! و نهایتا مرگ ماهی

درمانقبل از هر چیز انگل باید از بدن ماهی جدا شود.(با استفاده از یک پنس ضد عفونی شده در محلول غلیظ پرمنگنات) این عمل باید با احتیاط فران انجام شود

پرمنگنات پتاسیمحمام کوتاه مدت  ۱۰: میلی گرم به ازای هر لیتر آب و حمام دادن ماهی به مدت ۱۰ دقیقه حمام دراز مدت:  ۱ یا ۲ میلی گرم به ازای هر لیتر آب و حمام دادن ماهی به مدت حد اقل ۴ ساعت بهتره از آبی استفاده بشه که سختیش پایینه مثل آب r.o یا آبی که دو سومش آب مقطر باشه و یک سومش آب شیر.

  آرگولوسArgulus

آرگولوس متعلق به رده سخت پوستان , زیر رده پارو پایان , و تیره برانکیورا یا آبشش دمیان (Branchiura) و خانواده آرگولیده می باشد. و یا شپشک ماهی The fish louse یکی از انگلهای سخت پوست انواع ماهیان آب شیرین , لب شور و دریایی است. این انگل به جنس آرگولوس تعلق داشته و با شکافتن پوست و مکیدن مایعات بدن با بخشهای دهانی خود تغذیه میکند. آلودگی خفیف با آرگولوس به ندرت کشنده است . چرخه زندگی انگل بسته به گونه انگل و دمای آب بین ۴۰ تا ۱۰۰ روز به طول می انجامد.  انتقال انگل از یک ماهی به ماهی دیگر متداول بوده و در خارج از بدن میزبان می توانند برای دوره های زمانی طولانی زنده بمانند.جفت گیری انگل بر روی بدن میزبان انجام میشود. انگل ماده برای تخم گذاری بر روی گیاهان ( و سایر اشیاء ) بدن ماهی را ترک می کند. پس از تخم گشایی ,لارو انگل به جستجوی میزبان خواهد پرداخت. هر انگل ماده از ۲۰ تا ۲۵۰ تخم (بر حسب گونه ) تولید می کند. لاروها قبل از بلوغ ۶ مرحله متفاوت دارند و پس از هفتمین پوست اندازی به آرگولوس بالغ تغییر شکل میدهند. آرگولوس دارای پوششی بسیار سخت است که آن را در مقابل موجودات درنده مقاوم می سازد.

آناتومی آرگولوس بدن انگل بالغ از سه قسمت سر , سینه و شکم تشکیل شده. این انگل دارای دو چشم مرکب , چهار جفت پای شنا و یک جفت بادکش می باشد. دارای دو آنتن و نیش (خار) پیش دهانی می باشد.

معروف ترین گونه های این انگل عبارتند از :

آرگولوس فولیاسئوس:   کپور ماهیان , آزاد ماهیان وتاس ماهیان را بیشتر دچار میکند و در مناطق سرد سیر و معتدل یافت میشود.

آرگولوس ژاپونیکوس :  بیشتر گلدفیش را دچار کرده و از گونه قبلی آب گرم تری را می پسندد.

آرگولوس کورگونی : ویژه مناطق سرد سیر است و بیشتر آزاد ماهیان را گرفتار می کند. باید اضافه کرد که بیشینه اندازه آرگولوس فولیاسئوس ۵/۸ میلی متر و بیشترین اندازه آرگولوس پلوسیدوس ۵/۸ میلی متر و بیشینه اندازه آرگولوس کورگونی ۱۳ میلی متر است .

بیماریزاییانگل بالغ با آرواره خود پوست را سوراخ کرده و از ترشحات بافتی و خون ماهی تغذیه می کند. گویا وظیفه خار پیش دهانی تزریق ماده ضد انعقاد خون است. ماهی آلوده ابتدا با ساییدن بدن به اطراف و حرکات ناگهانی سعی می کند انگل را از سطح بدن خود دور سازد. رفته رفته ماهیان آلوده , بی حال شده و در کناره ها جمع می شوند . سپس اشتهای ماهی کم شده و لاغر شده و پوست در آلودگی شدید کدر می شود . اغلب کنده شدن فلس ها و خوردگی باله و زخمهای پوستی ظاهر می شوند. آرگولوس غیر از استفاده مستقیم از بدن ماهی , با تخریب پوست زمینه ورود باکتری ها و ویروسها و قارچها را به آن محیا می سازد. آرگولوس باعث انتقال ویرمی بهاره کپور یا استسقاء بهاره کپور ماهیان می شود.

درمان

قرار دادن ماهی در محلول ۱۰ گرم در لیتر نمک طعام به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه می باشد.روش دیگر کندن و جدا کردن انگل از روی بدن ماهی با سوزن و مالیدن مرکورکروم در جای آن است. وبالا بردن دمای آب بین ۳۰ تا ۳۴ درجه سانتیگراد بر اساس مقاومت ماهی به درمان این بیماری کمک میکند.اضافه کردن ۱ قاشق غذا خوری نمک بدون ید در هر ۲۰ لیتر آب به درمان این بیماری کمک میکند.

مالاشیت گرین۱

میلی گرم به ازای هر ۵ لیتر آب به مدت ۴ تا ۵ روز (به دلیل وجود تخم انگل درمان باید روز اول و سوم و پنجم و هفتم تکرار شود). استفاده از پودر مالاشیت گرین به دلیل سمی بودن پیشنهاد نمیشه.در حال حاضر دارو هایی تو بازار موجود هست که ماده موثرشون فرمالین مالاشیت گرین است. ماده موثره Sera Costapur و Tetra Contraspot و Tetra ContraIck هر سه فرمالین ۳۷% و مالاشیت گرین است.

سولفات مس 

۱ملیگرم به ازای هر ۵ لیتر آب.طول درمان ۵ تا ۷ روز.بعد از پایان این مدت ۱۰۰% سیفون و تکرار مجدد دوز دارو

پرمنگنات پتاسیم :

  حمام کوتاه مدت ۱۰ : میلی گرم به ازای هر لیتر آب و حمام دادن ماهی به مدت ۱۰ دقیقه حمام دراز مدت: ۱یا ۲ میلی گرم به ازای هر لیتر آب و حمام دادن ماهی به مدت حد اقل ۴ ساعت، بهتره از آبی استفاده بشه که سختیش پایینه مثل آب r.o یا آبی که دو سومش آب مقطر باشه و یک سومش آب شیر.

آکریفلاوین

اضافه کردن یک تا ۳ قطره از محلول آکریفلاوین در هر لیتر آب آکواریوم .۱ گرم پودر آکریفلاوین در یک لیتر آب برابر است با یک لیتر محلول آکریفلاوین.

حهت درسترسی به اطلاعاات بیشتر عضو کانال تلگرامی http://t.me/keyhanabzi همچنین جهت مشاوره بیشتر با شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ تماس بگیرید . منتظرتان هستی

ماهیان زنده زا و روشهای تکثیر

ماهیان زنده زا

ماهیان از از لحاظ تولید مثل به دو دسته زنده زا و تخمگذار تقسیم بندی می شوند

ماهیان زندهزا در واقع  مثل بقیه ی ماهی ها تخم گذارنداما نگهداری از نخم ها را در تخمدان انجام می دهند . زمانیکه تخم ازتخمدان ماهی ماده خارج میشود تا زمانیکه تبدیل به لارو میشود را دوره ی  جنین تخم می گویند.

معمولاً دوره جنین تخم در درون کیسه تخمدان ماهی ماده طی می شود و تخم بارور شده  و آماده  باز شدن در آخرین ثانیه خروج از لوله تخمدان، تبدیل به لارو می شود. نوزادان ماهیهای زنده زا هم مثل بقیه نوزادان ماهی های دیگر همراه خودشان، دارای کیسه ی زرده اند که علاوه بر تغذیه از آن، قادرند از ساعت اولیه ی  زندگی خود به خوبی از انواع غذاها استفاده و به راحتی شنا کنند.

لارو ماهی زنده زا

لارو ماهی زنده زا

تکثیر ماهیان زنده زا :

ماهیان زنده زا پس از لقاح تخم ها داخل شکم ماهی ماده به بچه تبدیل شده وپس از علائم زیر زایمان می کند:

۱-بدنی جعبه ای
۲- تورم شکم (پرانتزی)
۳-خال آبستنی پر رنگ (مشکی)
۴-قفسه سینه توپر
۵-مقعد پف کرده

ماهی ماده دارای محفظه اسپرم بوده و با یک بار جفت گیری و حفظ اسپرم در بدن خود میتواند تا چندین نوبت زایش ، بدون وجود ماهی نر به تولید بچه بپردازد .

ماهیان زنده زا علاقه زیادی به خوردن بچه خود دارند .

دلایل عدم زایمان :

دلایل زیادی برای زایمان نکردن ماهی وجود داره:

۱- استرس زیاد باعث میشه ماهی بچه هاشو رها نکنه و اگه هم رها کنه به صورت تخم، مرده یا ناقص بدنیا میان (مهمترین استرس میتونه حضور ماهی های مهاجم و همچنین جابجایی ماهی از مخزن اصلی باشه)

۲- دمای بالای آب (بیش از ۲۶) زایمان ماهی با اختلال روبرو میشه

۳- فیزیک بدنی ماهی هم در زایمان تاثیر داره ماده هایی که کمرشون کج میشه اصولا نمی تونن زایمان انجام بدن

۴- بسته شدن مخرج ماهی با اجتماع چربی هم عامل دیگه ای که می تونه زایمان رو با اختلال روبرو کنه لذا از دادن غذاهای چرب به ماهی ها خود داری کنید و در صورت دیدن اینچنین مشکلی یک روز غذادهی رو قطع و تا سه روز تنها غذاهای گیاهی به ماهی بدین(مخصوصا نخود پخته)

۵- ثابت شده وجود هورمون های تستسترون در غذا یا آب ماهی گوپی باعث نازایی ماهی های ماده میشه پس از مصرف چنین غذاهایی باید خودداری بشه

روشهای تکثیر

ماهی ها به ۳ روش زنده زا، تخم زنده گذار و تخم گذار تولید مثل می کنند و تکثیر می شود. ماهیان زنده زا، ماهیانی هستند که نوزاد از بدن آنها خارج می شود. ماهیان تخم زنده گذار، تخم ماهی را در درون بدن خود رشد می دهند و قبل از اینکه زمان خروج نوزاد از تخم فرا برسد، تخم از شکم ماهی ماده بیرون می آید. ماهی های تخم گذار لقاح خارجی دارند و بعد از رسیدن زمان موعد، اقدام به تخم ریزی می کنند.

روشهای متعددی برای تکثیر توسط افراد معرفی شده است
روشهایی چون:
۱- استفاده از زایشگاه
۲- استتار گیاه طبیعی
۳- استتار مصنوعی
۴- مخزن تاریک
۵- سبد توریحال
قبل از توضیح موارد فوق شماره یک و دو جهت تکثیر در آکواریومهای خانگی استفاد می گردد و روشهای سه ،چهار،پنج در سالنهای تکثیر (تجاری) مورد استفاده قرار میگیرد .
زایشگاه چیست:
زایشگاه محفظه ای توری است که در داخل اکواریوم نصب میشود و ماهی ماده در هنگام زایمان در ان قرار میگیرد و بچه ها میتوانند از محفظه های توری خارج شوند و دسترسی والدین از انها قطع شود البته زایشگاه های معمولی موجود در بازار کمی نامرغوب است و تور استفاده شده در انها انقدر ریز است که گاهی اوقات بچه ماهیان در همان تور گرفتار میشوند ،شاید هم استفاده از تور ریز در این نوع زایشگاه ها به دلیل نامرغوب بودن ان نیست و به این دلیل باشد که بچه ها در همان تور باقی بمانند و به اکواریوم انتقال داده نشوند چون ممکن است شما در اکواریوم از ماهیان دیگری استفاده کنید البته بعضی دیگر از زایشگاه ها هم دو طبقه هستند و بچه ها از شیارهای کف طبقه بالا به طبقه پایین زایشگاه منتقل میشوند به هر حال تصمیم با شماست و اگر زایشگاه در نظر گرفته شما مناسب نیست شاید بهتر باشد ماهی ماده را مستقیما در اکواریوم قرار دهید و بعد از زایمان ، ماهی ماده را به اکواریوم دیگری یا اکواریوم اصلی خود بازگردانید.
 
روش اول : استفاده از زایشگاه
 
در این روش ا از جعبه های پلاستیکی شفاف (آکریلیک یا …) که بصورت آماده در فروشگاههای آکواریومی یافت میشود استفاده میشود.همانطور که در شکل مشاهده میکنید این زایشگاهها از دو قسمت تشکیل شده، قسمتی که ماهی ماده داخل آن قرار می گیرد و قسمتی که بچه ماهی به آن سمت هدایت می شود و بوسیله یک صفحه مشبک ویا دو صفحه که به شکل وی انگلیسی هستند از هم جدا میشوند.
زایشگاه

زایشگاه

برای انجام این نوع تکثیر باید زایشگاه را داخل تانک اصلی و یا یک تانک جانبی با شرایط محیطی دقیقا مشابه تانک اصلی قرار دهید سپس ماهی آماده زایمان را با در نظر گرفتن شرایط ایمنی به زایشگاه منتقل کنید و درپوش آن را قرار داده تا ماهی به بیرون نپرد سپس عمل زایمان بسته به اینکه ماهی جدا شده چقدر آماده زایمان باشد از همان هنگام انتقال تا چند روز آینده انجام می پذیرد و بچه ماهیها پس از تولد با عبور از جدار جدا کننده از دسترس ماهی ماده خارج می شوند. پس از پایان عمل زایمان باید ماهی ماده را به تانک اصلی منتقل کنید و با خارج کردن جداره های جدا کننده زایشگاه، فضای بیشتری را برای بچه ماهیها ایجاد کنید و پس از حداکثر ۱۰ روز اگر داخل تانک اصلی مکانی برای مخفی شدن بچه ها وجود دارد بچه هارا در تاریکی (به دلیل اینکه تا قبل از رفتن به پناه گاه مورد حمله بقیه ماهیها قرار نگیرند) به تانک اصلی انتقال دهید و اگر تانک جدا گانه ای موجود هست انتقال به آن تانک انجام گیرد بهتر است تا بچه ماهی ها به سایز مناسب برسند سپس آنها را به تانک اصلی انتقال دهید .

این روش برای تولید به هیچ عنوان توصیه نمی شود و برای این جز روشهای خانگی شمارده می شود که در این روش علاوه بر مشکلاتی که پس از بخش ((تکثیر از طریق استتارگیاهی)) توضیح خواهم داد اصلی ترین اشکال در جابجایی ماهی ماده میباشد چرا که در یک تانک خانگی تعداد ماهی محدود میباشد که شما با زیر نظر گرفتن ماهیها میتوانید ماهی آماده را جدا کنید اما در نظر بگیرید تعداد مولدین چند هزارتایی در سالن تکثیر که کنترل آنها کاری سخت و وقت گیر است.۲

روش دوم : استتار گیاهی

در این روش که راحتترین روش تکثیر میباشد  آکواریوم خود را با مقدار زیادی گیاه زنده (مصنوعی) پر کنید و یا با سایر اشیا ، در این صورت ماهی های ماده پس از آمادگی برای زایمان از روی غریزه به گوشه ای دنج پناه میبرند و عمل زایمان را انجام میدهند و بچه ها هم از روی غریزه پس از تولد به لابلای گیاهان و تزئینات پناه میبرند.

اما چرا این روش را بعنوان روش خانگی معرفی کردم؟
در این روش پس از تکثیر جداسازی ماهی ها از داخل آب کاری سخت و وقت گیر است  علاوه بر اینکه کنترل و نگهداری از چندین آکواریوم گیاهی که هم ماهی و هم گیاه باید در شرایط خوب قرار گیرند کاری بس دشوار است. و این اقدام در اشل تکثیر تجاری غیر قابل مدیریت می باشد . شخصا برای یک آکواریوم خانگی روش دوم را پیشنهاد میکنم چرا که در روش اول علاوه بر اینکه شما باید دائما ماهیهای خود را زیر نظر بگیرید که چه موقع آماده زایمان میشوند که با خطا هم همراه است، امکان آسیب دیدن ماهی نیز در این جابجایی ها وجود دارد و اگر شما در تشخیص ماهی آماده اشتباه کرده باشید ماهی مدت بیشتری را در زایشگاه میگذراند و بدلیل عدم غذادهی در زایشگاه و عدم وجود جریان آب کافی صدماتی به ماهی وارد میشود اما در روش دوم علاوه بر اینکه آکواریوم شما وظیفه خود را که همانا ایجاد زیبایی و آرامش در محیط خانه است انجام میدهد شما هم از دردسرهای جانبی روش اول در امان هستید.

یکی از تفاوت های تکثیر تجاری با تکثیر خانگی در نوع و سایز و البته تعداد تانک های نگهداری ماهی می باشد که میزان حداقل تعداد در تکثیر تجاری ۱۰تا ۲۰ مخزن میباشد. در اینجا مخازن میتوانند بصورت آکواریوم شیشه ای، وانهای پلی اتیلن، حوضچه های سیمانی و برزنتی و… در سایزهای مختلف باشند که روشهای زیر تقریبا در همه آنها مشابه است فقط با ابعاد مختلف

 روش سوم : استتار مصنوعی
در این روش که شباهت زیادی به روش استتار گیاهی دارد از لوازم مختلفی برای ایجاد پناهگاه در قسمتی از مخزن استفاده میشود لوازمی که میتوانند قلوه سنگهای درشت، گیاهان مصنوعی، الیاف درهم تنیده و یا اشیا مشبک دیگر باشند. به این صورت که قسمتی از مخزن که معمولا یک سوم یا نصف آن میباشد را با یک یا چند نمونه از این لوازم بصورت ته نشین و شناور پر میکنند تا محیط امنی را برای زایمان ماده ها و پنهان شدن بچه ها ایجاد کنند. سپس مولد ها را داخل آب رها میکنند که پس از جفتگیری و طی دوران بارداری ماده ها به سمت پناهگاه بروند و درآنجا زایمان کنند، بچه ها هم پس از تولد در این پناهگاه پنهان میشوند و پس از چند روز که تا حدودی به محیط مسلط شدند کم کم فاصله خود را با پناهگاه زیاد میکنند در این موقع است که پرورش دهندگان بطور روزانه، هفتگی، ۱۰ روزه و یا هر دوره ای که خود تشخیص میدهند اقدام به جمع آوری بچه ماهیها و انتقال آنها به مخزن پرورش بچه ماهی مینمایند.
از نقاط مثبت این شیوه میتوان به نکات زیر اشاره کرد:
– نیازی به زیر نظر گرفتن ماهی جهت شناسایی ماده آماده نیست
– به دلیل آزاد بودن مولدین در محیط جفتگیری بهتر و راحت انجام میگیرد
– امکان پذیر بودن آماده سازی چنین محیطی برای همگان
–میزان مولد بیشتری میتوان در محیط نگهداری کرد به دلیل بزرگی محیط
 
از نقاط منفی این شیوه میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

– بدلیل تراکم محیط استتار، فضولات به مرور در این قسمت جمع میشود و به دلیل عدم امکان نظافت صحیح باعث پایین آمدن کیفیت آب و مشکلات بعدی میشود
– در زمان جداسازی بچه ها، در درجه اول با فرار به سمت قسمت متراکم این کار را با مشکل مواجه میکنند و در درجه دوم با مخلوط شدن با مولدین باعث سخت شدن عمل جداسازی و ایجاد استرس بیش از حد به مولدین میشوند
– بعلت باهم بودن مولدین و بچه ها غذا دهی مخصوص بچه ها در چند روز اول که از مهمترین دوران تغذیه میباشد مختل میشود
– درصد بچه هایی که توسط والدین خورده میشوند بالاتر است

روش چهارم : روش مخزن تاریک
یکی از روشهای فدیمی می باشد و بدلیل اینکه در سالنهای حرفه ای و بزرگ دیگر از این روش استفاده نمیشود افرادی که جدید وارد این صنعت می شوند اطلاعات زیادی در رابطه با آن ندارند .
نحوه کاربرد این روش تاحدودی شبیه به همان روش زایشگاه است اما با تفاوتهایی، به این صورت که ابتدا باید تعدادی مخزن درب دار تقریبا دو الی چهار لیتر را تهیه نمایید(مخازن باید کاملا غیر شفاف و رنگ روشن باشند و بهترین گزینه در دسترس سطلهای ماست میباشند) و در قسمتی از سالن پرورش که کمترین نوسان نوری و دمایی را دارد قرار دهید و برای هر مخزن یک انشعاب سنگ هوا در نظر بگیرید سپس ماهیهای خود را زیر نظر گرفته و ماده های آماده زایمان را جدا کرده و داخل مخازنی که با آب محل زندگی خود ماهی پر شده است قرار دهید، ماهی بسته به میزان آمادگی برای زایمان طی یک یا چند روز آینده اقدام به زایمان مینماید و پس از اتمام زایمان ماهی ماده را با در نظر گرفتن شرایط ایمنی به تانک اصلی یا تانک ریکاوری انتقال دهید.
نکته: منظور از مخزن تاریک مخزن تیره و سیاه نیست چرا که اگر مخزن زیادی تاریک باشد و از نور محیطی تاثیر نگیرد علاوه بر اینکه ساعت بدن ماهی را مختل میکند، با هر بار بازو بسته کردن درب مخزن با تابش نور زیاد استرس شدیدی را به ماهی وارد میکند

نقاط مثبت این روش:

– به دلیل آزاد بودن مولدین در محیط جفتگیری بهتر و راحت انجام میگیرد
– درصد زنده ماندن بچه ها نسبت به دو روش دیگر با رعایت کلیدی فوق بیشتر است

نقاط منفی :
– شما باید دائما ماهیهای خود را زیر نظر داشته باشید تا ماده های آماده را جدا کنید که کاری وقت گیر است و با خطا همراه است و این کار در سالنهای بزرگ و حرفه ای که تعداد مولدها بالا است و در مواردی از مخازن سیمانی یا وان استفاده میشود غیر ممکن است
– صدمه دیدن ماهی ماده بر اثر جا به جایی و انتقال
– اگر ماده با خطای چند روزه جدا شده باشد شما مجبور به غذادهی به آن در داخل مخزن کوچک هستید که کیفیت آب مخزن را پایین میاورد و خطرناک است
– با توجه به اینکه مخزن زایمان فاقد سیستم گرمایشی است نوسان دما در آن اجتناب ناپذیر است خصوصا در سالنهای کوچک و منازل که از سیستم گرمایشی محیطی برای گرم کردن آب آکواریومها استفاده نمیشود
– فضای زیادی را باید برای این مخازن در نظر بگیرید

روش پنجم : سبد توری

این روش یکی از پر بازده ترین روشها محسوب می شود و اکثر سالن داران و تولیدکنندگان از این روش استفاده میکنند . عملکردی ساده و کارآمد در این روش همانطور که از اسم آن پیداست از سبدهای توری برای تکثیر استفاده میشود به این صورت که با استفاده از تورهای پلاستیکی که در صنعت ساختمان کاربرد دارد  و با چشمه های ۳ الی ۴ میلیمتر ( کمتر از آن بچه ماهی به سختی عبور میکند و بیشتر از آن نرها از سبد خارج میشوند) سبدهایی را درست کرده و داخل مخزن تکثیر قرار میدهند که ابعاد این سبد بسته به اندازه مخزن متفاوت است اما نباید بیشتر از نصف مخزن را بپوشاند و با ارتفاعی که حداقل باید ۵ تا ۱۰ سانت از آب خارج شود تا ماهی ها از آن بیرون نپرند و البته ارتفاع آب داخل سبد متفاوت است که بهترین ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانت میباشد و حداقل فاصله سبد تا کف مخزن باید ۵سانت باشد.
این روش به دو حالت انجام میشود، در حالت اول که پرکاربرد ترین حالت است مولدها بصورت گله های تعداد بالا (ترجیحا هر ۱نر ۳ماده)داخل سبد قرار میگیرند، که پس از زایمان، بچه ها به بیرون سبد حرکت میکنند و در حالت دوم مولدها داخل مخزن رها میشوند و بچه ها بعداز تولد به داخل سبد فرار میکنند که البته درصد خطای حالت دوم بیشتر از حالت اول میباشد و کمتر مورد استفاده است.
در مرحله بعد مسئول کارگاه طی دوره هایی که برای خود تعیین میکند اقدام به جمع آوری بچه ها از داخل مخازن تکثیر و انتقال آنها به مخازن پرورش میکند مدت دوره تعیین شده تا جایی که من پرسو جو کردم متغیر است و هر مسئولی طبق شرایط کارگاه خود اقدام به این کار میکند( من هر ۲۰ تا ۳۰ روز یکبار بچه هارا جدا میکنم بعضی هر روز این کار را میکنند)

 نکته:
* سبدها را بصورت استوانه گرد یا بیضی و یا مستطیل با گوشه های گرد بسازید زیرا در روند حرکتی و تولید مثلی تاثیر بهتری از سبد با گوشه های تیز دارد
* سبد را طوری تعبیه کنید که قابل حرکت باشد و با انتقال آن به سمت دیگر مخزن در صورت نیاز بتوانید زیر آن را نظافت کنید

نقاط مثبت روش :
– نیازی به زیر نظر گرفتن ماهی جهت شناسایی ماده آماده و جداسازی نیست
– برعکس تصور افراد این روش از راندمان بالایی برخوردار است و درصد بچه های باقیمانده بسیار بالاست
– مولدین و بچه ها کاملا از هم جدا هستند و شما میتوانید بچه هارا تا زمان انتقال بصورت جداگانه بدون مزاحمت مولدین تغذیه کنید

نقاط منفی روش :
– ساخت سبد شاید کمی مشکل و وقت گیر باشد که البته کار هر روز نیست و برای هر سبد یک بار انجام میشود
– هنگام غذا دهی مقداری از غذا از سبد عبور میکند که البته میتواند مورد تغذیه بچه های بیرون سبد قرار بگیرد و یا در کف سبد یک قطعه طلق و یا یک بشقاب یکبار مصرف به صورتی که حداقل ۵ سانت دورتادور آن خالی باشد قرار دهید تا اگر از غذاهای پایین رونده استفاده میکنید درصد کمتری از آن به زیر سبد برود مطمئنا این کار هیچ خللی در زمینه فرار بچه ماهیها به بیرون ایجاد نمیکند.

نکات کلیدی: نکاتی که در امر نگهداری و تکثیر اعم از خانگی و تجاری میتواند تاثیر بسزایی در موفقیت شما داشته باشد.
۱- برای مولد سازی از ماهیهایی استفاده کنید که از لحاط ژنی،رنگ بندی و سلامت فیزیکی مطلوب باشند
۲-برای تکثیر بهتر و نژاد زیبا ، در سبد نژادهای مشترک و واحد بگذارید .
۳- رعایت تنوع غذایی برای مولدین (از غذاهای پروتیین دار و دارای کیفیت بالا استفاده نمایید)
۴- بیشتر از اینکه به فکر درمان بیماریها باشید به فکر پیشگیری از بروز بیماری باشید
۵- قرنطینه ماهی جدید الورود به سالن
۶- غذای استارتر بچه هارا از بهترین غذاها از جمله ناپلی آرتمیا انتخاب کنید
۷- خارج کردن ماهی های مریض و ناقص (شماره یک) زیرا باعث تلفات در تانک مورد نظر خواهد شد
۸- بر خلاف تصور برخی افراد هیچ کدام از روشهای تکثیری بالا ربطی به یکدست شدن اندازه و خوش فرم شدن ماهیها ندارد در واقع عوامل موثر به شرح زیر است:
۹-بالا نگه داشتن کیفیت آب با سیفون به موقع و مرتب
۱۰- رعایت تراکم متناسب با سایز مخزن و جداسازی ماهی ریز و درشت (سورت بندی) هز ۲۰ روز یکبار
۱۱- انتخاب نور مناسب در سالنهای سرپوشیده
۱۲- جهت نظافت و سالم نگهداشتن تانک پرورش وتکثیرر، از انواع کوریدوراسها، کت فیشها و حلزونها با رعایت موارد بهداشتی و قرنطینه استفاده کنید
۱۴- تکثیر به صورت گله ای هیچ ربطی به بی کیفیت شدن و بی نژاد شدن ماهی شما ندارد چرا که شما میتوانید یک گله از یک نژاد را در یک مخزن قرار دهید(شماره دو)

ماهی نژاد پلاتی platy

نام : پلاتی
نام علمی: Xiphophorus maculatus

خانواده : poecilidane

نام انگلیسی : Southern Platy, Red Wagtail Platies, Red Platy, Mickey Mouse Platy, Red Tuxedo, Moon Fish, Topsail Rainbow, Sunset, Golden, Calico

سطح مراقبت : آسان و مناسب برای افراد مبتدی

اندازه ماهی: تا ۲ اینچ (۵ سانتی متر) و حداکثر تا ۵ سانتیمتر

زیستگاه : آبهای آرام مکزیک وگواتمالا

دمای مناسب نگهداری: ۲۲ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پی اچ: ۶ الی ۸

طول عمر: ۲ تا ۳ سال

شناخت:
پلاتی ها یکی دیگر از انواع رایج خانواده ی زنده زاها هستند که تا به حال رنگهای مختلف و زیبایی از انها تکثیر شده اند.طول جنس ماده در اکواریوم حداکثر به ۸ سانتیمتر رسیده که در جنس نر کمی کوچکتر از ماده ها میباشد و شاید بیشتر از ۶ سانتیمتر رشد نکند. انها ماهیان صلح جو و دوست داشتنی هستند که زاد و ولد انها همانند سایر زنده زاها مانند گوپی و مولی زبان زد خاص و عام است.

نگهداری:
این ماهیان با وجود صلح جو بودنشان قابلیت نگهداری با اکثر ماهیان گیاه خوار و صلح جو را دارند ولی بهتر است انها را همانند سایر زنده زاها به صورت مجزا در یک تانک گروهی تک گونه نگهداری کنید ولی در صورتی که میخواهید انها را نیز به جمع ماهیان مختلف خود انتقال دهید سعی کنید ماهیان هم تانکی انها کاملا صلح جو باشند یا اینکه از ماهیان هم خانواده خود مانند دم شمشیری ، مولی، گوپی و …. استفاده کنید.

رفتار / خلق و خو:
صلح جو و آرام و غیرتهاجمب می باشد

حجم آکواریوم: حد اقل ۴۰ لیتر

سازگاری :
پلاتی با اکثر ماهیان آکواریومی گیاه خوار سازگار می باشد.

تغذیه:
پلاتی ها همانند سایر زنده زاها همه چیز خوارند و میتوانید هر غذایی مانند غذاهای خشک ( میگوی آب شور ، پولکی ، آرتیمیای زنده و گرانول ) حتی گوشتی به انها بدهید. بعضی اوقات دل گاو چرخ شده در زمان تکثیر برای تولید مثل موفق نیز برای انها توصیه میشود. در کل انها گیاه خوارند و هر انچه به ماهیان گیاه خوار خود میدهید میتوانید به پلاتی های خود نیز بدهید به شرط انکه اندازه غذا طوری باشد که انها بتوانند بخورند.

انواع :

پلاتی تاکسیدو ( Tuxedo Platy )
پلاتی میکی موس آبی ( Blue Mickey Mouse Platy )
پلاتی کالیکو ( Calico Platy )
پلاتی قرمز ( Red Platy )
پلاتی یاقوتی تایگر ( Tiger Ruby Platy )
پلاتی باله بلند (Hi Fin Platy)
پلاتی میکی موس (Mickey Mouse Platy)
پلاتی بادبان باله (Topsail Platy)

پلاتی طلایی  (gold platy)

پلاتی سانست (platy sunset )

پلاتی پاندا (panda platy)

پلاتی قرمز طلایی (gold red platy)

و ….

تولید مثل :
تشخیص جنسیت پلاتی ها:
ماهی نر در زیر شکم دارای آلت تناسلی بوده (به شکل یک باله سوزنی شکل ) که در ماهی ماده به جای آلت تناسلی یک باله ی پهن وجود دارد و بارزترین مشخصه تشخیص جنسیت هم همین علامت است اگر چه میتوان به موارد دیگری همچون جثه پهن تر ماده از نر و شکل لب های پلاتی ها هم اشاره کرد ولی بهترین مشخصه همان آلت تناسلی نرهاست که در شکل زیر هم میتوانید مشاهده کنید.

پلاتی نر وماده

پلاتی نر وماده

بعد از تشخیص جنسیت پلاتی ها لازم است تا انها را برای تکثیر به اکواریوم جداگانه ای که فراهم کردید انتقال دهید. روشهای تکثیر در ماهی پلاتی همانند گوپی و مولی  می باشد . پلاتی علاقه زیادی به خوردن بچه های خود دارد بنابراین به یکی از روشهایی که قبلا توضیح داده ایم باید انجام دهید.

تغذیه بچه پلاتی ها :
شما میتوانید هر انچه که به پلاتی های بزرگ میدهید را کاملا پودر کنید به طوری که بچه پلاتی ها قادر به خوردن انها باشند ، مثلا گرم فشرده را بین کاغذی قرار دهید و با چیزی به ان چند ضربه بزنید تا پودر شود و به بچه پلاتی ها بدهید.

بارها دیده شده که بچه پلاتی های تکثیر شده توسط افراد مبتدی تا رشد کامل و بلوغ زمان زیادی را سپری میکنند و لاغر و بدشکل هستند و دلیل اصلی ان را میتوان تغذیه غلط و استفاده از اکواریوم های بدون گیاه دانست شما بهتر است در اکواریومی که بچه پلاتی ها را در ان نگهداری میکنید از گیاهان استفاده کنید و شاهد رشد چشمگیر انها باشد. برای تغذیه هم بهتر است از تنوع غذایی برای انها غافل نشوید.

برخی از نژادهای پلاتی :

پلاتی تاکسیـدو

پلاتی تاکسیدو از جمله ماهیان آرام و صلح جو آکواریوم های گیاهی است. بخش زیادی از بدن این ماهی توسط لکه های سیاه فراوانی پوشیده شده است.

پلاتی میکس موس آبی

پلاتی میکی موس آبی دارای بدنی آبی رنگ به همراه نقاطی میان دم و بدن است. بدن این ماهی متمایل به نقره ای نیز می تواند باشد. این ماهی از تکثیر گزینشی سایر گونه های پلاتی به وجود آمده است.

پلاتی باله بلند

پلاتی باله بلند با نام های ماه ماهی و ماهی پلاتی جنوبی نیز شناخته می شود.این ماهی جانوری دورگه است که توسط تکثیرگزینشی به وجود آمده است.باله ی پشتی این ماهی بسیار بلند است و تا نزدیک پشت ماهی امتداد می یابد.پلاتی باله بلند دارای تنوع رنگ بسیار زیادی است.

پلاتی سفید

از نادرترین نژادهای پلاتی می باشد که توسط تکثیر گزینشی بوجود آمده اند .دارای بدنی سفید همراه با نقطه های مشکی رنگ  هستند

ماهی مولی molly

نام های رایج ماهی مولی (Molly Fish) ” البته بسته به رنگ و طرح نام های مختلفی مانند ”  ، مولی سیاه ، مولی باله بادبانی ، مولی دم عقربی ، مولی سفید ، مولی نارنجی ، مولی بالن ،مولی برفی و سایر نامها را به این ماهی نسبت داده اند

 برخی نام های علمی:
Poecilia sphenops , Poecilia latipinna , Poecilia velifera

 خانواده:
Poeciliidae

 زیستگاه: آمریکای مرکزی از مکزیکو تا کلمبیا , جنوب شرق آمریکای شمالی از کارولینا تا مکزیکوی جنوبی

 اندازه بالغین :  بطور معمول ۵ تا ۱۰ سانتیمتر نسبت به نوع گونه. ماده ها از نرها بزرگترند.(در برخی نژاد ها مانند باله بادبانی سایز انها تا ۱۵ سانتیمتر نیز گزارش شده است)

 دمای مناسب نگهداری : دمای ۲۲ تا ۲۶  درجه سانتیگراد  

 پی اچ: ۷.۵ تا ۸.۵ 

سختی آب : متوسط تا سخت ، ۲۰ تا ۳۵ (دامنه پایین ۱۰Dh)

 طول عمر:  تقریبا ۳ سال

سازگاری : سازگار  با سایر ماهیان گیاه خوار صلح جو، ولی بهتر است تک گونه نگهداری شود

 تولید مثل : زنده زا  

شناخت :

مولی ها جزو خانواده زنده زاها هستند و یکی از مناسب ترین ماهی ها برای نگهداری و تکثیر به شمار میروند. انها ماهیان کم توقع و صلح جویی میباشند که زاد و والد انها زبان زد خاص و عام است. اگر شما سه یا چهار مولی نر و ماده را در یک تانک بزرگ که از گیاهان پوشیده شده باشد رها کنید بعد از پنج الی شش ماه شما نمیتوانید بفهمید که این تانک از اب پر شده یا از ماهی، به هر حال این ماهی فقط قابلیت تکثیر و زاد و ولد ندارد و جذابیت های دیگری میتواند به اکواریوم شما بدهد. تاکنون رنگ ها و شمایل گوناگونی از این ماهی تکثیر شده که هر کدام جذابیت های خاص خود را دارند. طول بدن مولی ها در اکواریوم با شرایط عالی میتواند تا ۱۰ سانتیمت هم برسد البته نرها از ماده ها کوچکترند و شاید در اکواریوم بتوانند تا ۸ سانتیمتر هم برسند. مولی ها برای تکثیر با یکدیگر آمیزش دارند و نوزاد در شکم ماهی ماده پرورش می بابد و سپس به صورت زنده در اب از مخرج ماهی ماده خارج میشوند

نگهداری:

در اکواریوم گروهی، شما مشکلی با زاد و ولد زیاد انها نخواهید داشت زیرا به محض اینکه انها تولید مثل کنند ماهیان دیگر در یک چشم به هم زدن نوزادان انها را خواهند خورد و حتی بسیاری افراد از این روش برای تغذیه ماهیان خود با غذای زنده استفاده میکنند به هر حال تصمیم گیری در این مورد با خود شماست. بهتر است مولی های خود را با ماهیان کاملا صلح جو و گیاه خوار نگهداری کنید شما میتوانید انها را با هم خانواده های خود مانند سوردتیل ، پلاتی و ….. نگهداری کنید به هر حال از ماهی در تانک انها استفاده کنید که خوی محاجم نداشته باشد. نکته پایانی برای نگهداری انها برای تانک های اجتماعی دمای مورد نیاز و پ- هاش اب است که میتوانید دما را روی ۲۶ درجه سانتیگراد و پ -هاش را روی ۷ الی ۷.۵  تنظیم کنید
در سالن های تکثیر هر نزاد را بصورت اختصاصی قرار بدهید تا نژاد آنها دچار مشکل نشود .در صورت اینکه چندین نژاد را با هم در یک تانک نگهداری کنید امکان جفتگیری بین دو نزاد فراوان است .مثلا مولی بالنی با باله بلند جفت گیری میکند و بدین ترتیب نزاد مذکور ناخالص می شود .

تشخیص جنسیت

برای تولید مثل هر موجود زنده لازم است جنس نر و ماده کنار یکدیگر قرار بگیرند تا تولید مثل انها امکان پذیر شود. مولی ها هم استثنا نیستند و برای تکثیر نیاز به جنس نر و ماده خواهید داشت. برای تشخیص جنسیت انها به راحتی میتوانید از اندام جنسی و شکل ظاهری ماهی و باله ها ، پی به نر یا ماده بودن مولی ها ببرید. 

مولی نر دارای الت تناسلی سوزنی شکلی است  (به حالت یک باله بلند و باریک) و دارای باله های پشتی پهن تر و اندام کشیده تر میباشد بارزترین خصوصیت برای تشخیص ماهی نر همان اندام تناسلی است .در حالی که ماهی ماده فاقد چنین اندامیست و در قسمت زیر شکم دو باله پهن کوچک دارد و جثه ان از نرها بزرگتر است.

جنسیت ماهی مولی

جنسیت ماهی مولی

نژادهای ماهی مولی :
تنوع نژاد در ماهی مولی بالا می باشد برخی از نژادهای شاخص آن عبارتند از:

مولی باله بلند طلایی

مولی باله بلند طلائی دارای بدنی متمایل به نارنجی است. این ماهی دارای باله هایی به شکل بادبان کشتی است. مولی طلائی باله های خود را بیشتر در زمان جفتگیری، برای جلب توجه ماهی مقابل باز می کند.

مولی باله طلایی

مولی باله طلایی

مولی بالنی

مولی بالنی از دسته ماهیانی است که توسط تکثیر گزینشی به وجود آمده است.این ماهی دارای پشتی گرد و قوس مانند و شکمی بزرگ است.این گونه ی مولی دارای رنگ های سیاه، سفید و زرد می باشد.

مولی بالنی

مولی بالنی

مولی دالماسی

مولی دالماسی از دسته ماهیانی است که توسط تکثیر گزینشی به وجود آمده است.این ماهی دارای بدنی سیاه و سفید است.

مولی دالماسی

مولی دالماسی

مولی سیاه

یکی از نژادهای گران و کم یاب ، که انتخاب آن به عنوان پرورش گزینه مناسبی است .
این نزاد بدنی یک دست مشکی دارد

مولی سیاه ماده

مولی سیاه ماده

سایر نژادها

مولی

ماهی گوپی GUPPY

ماهی گوپی یکی از ماهیان زیبای اب شیرین است که نگهداری و تکثیر اسانی دارد و حتی  افراد مبتدی هم قادر به تکثیر این گونه هستند. .بنابراین توصیه ما برای استارت و شروع کار پرورش و تکثیر ماهیان زینتی انتخاب گروه ماهیان زینتی و از این گروه انتخاب ماهی گوپی می باشد .

نام رایج: گوپی

نام علمی: Poecilia reticulata

خانواده : Poecilidae  

 نام انگلیسی : Guppy, Fancy Tail Guppy, Millions Fish, Rainbow Fish

سطح مراقبت : آسان و مناسب برای افراد مبتدی

حد اکثر اندازه: ۵ الی ۶ سانتیمتر در جنس ماده و ۳ الی ۴ سانتی متر در جنس نر  

سازگاری:  سازگار با اکثر گیاه خواران

 دمای مناسب نگهداری: از ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتی گراد  

 پ-هاش: از ۶.۵ الی ۷.۵

طول عمر: ۳ تا ۵ سال 

منبع / زیستگاه: آمریکای جنوبی و مرکزی (ونزوئلا، باربادوس، ترینیداد، شمال برزیل )

 شناخت

گوپی که اولین بار در سال ۱۸۶۶ توسط Robert John Guppy کشف شد یکی از ماهیان زیبای اب شیرین است که در خانواده زنده زاها جای میگیرد. با وجود اینکه اولین بار در سال ۱۸۶۶ این ماهی کشف شد اما قبل از ان هم گوپی ها توسط المانی ها شناخته شده بودند و چند سال بعد توسط اقای گوپی این ماهی معرفی شد. گوپی ها به دلیل تکثیر راحت و رنگ امیزی زیبای دم و تکثیر حرفه ای برای به وجود اوردن اشکال و طرح های مختلف یکی از ماهیان محبوب و دوست داشتنی اب شیرین محسوب میشوند که در تکثیر معمول و غیر حرفه ای هم از انها به عنوان راحترین ها در تکثیر یاد میکنند.

رفتار / خلق و خو

گوپی یک ماهی به طور کلی صلح جو بوده و به جز ماهیان بتا که علاقه زیادی به آسیب زدن به باله های آنها دارند با اکثر ماهیان آرام دیگر قابل نگهداری است.ماهی گوپی که به علت حشره خوار بودن در کنترل بیماری مالاریا نیز نقش عمده ای را بازی نموده تحمل آب های نیمه شور را دارا بوده و به شرایط بدآب بسیار سر سخت و مقاوم می باشد . گوپی که از محبوب ترین ماهیان زینتی در جهان شناخت می شود از آکواریوم های با پوشش گیاهی و جنبش متوسط آب استقبال نموده و بهتر است برای شاداب نگهداشتن و کاهش استرس ، آنها را به صورت گروهی نگهداری نمایید. فراموش نکنید که زاد و ولد در گوپی ها زیاد بوده و بهتر است هر چند وقت یکبار نر های دیگری را به آکواریوم خود معرفی کنید تا نژاد های حاصله به بیماری های آکواریومی حساس نگردند.توصیه شده هر ۲ هفته یکبار ۲۵ درصد اب اکواریوم را تعویض نمایید.

تشخیص جنسیت:  

ماهی ماده  :

الف– باله زیر شکم ماهی ماده پهن و بزرگ و گرد است.

ب- بدن ماهی ماده ساده و بی نقش و نگار است و جثه بزرگتری نسبت به نر دارد.

ج- در ماهی ماده حامله شکم متورم و زیر شکم خال سیاه وجود دارد که وضعیت بچه ها را نشان می دهد.

 ماهی نر :

الف- باله زیر شکم ماهی نر بصورت پای تناسلی کشیده و باریک است ( حالت یک باله سوزنی شکل)

ب- اندام ماهی نر لاغرتر، کوچک تر و باریک تر است.

ج- باله های ماهی نر بزرگتر و برافراشته تر است و دارای رنگهای گوناگون و نقش و نگار بیشتری است.

نر وماده گوپی (نژاد فول رد)

نژادهای گوپی :
گوپی فول رد سطح بدن رنگ قرمز .

آلبینو فول رد

گوپی آلبینو فول پلاتینیوم یا فول گلد
شاخصه این نزاد رنگ زرد پلاتینی آن است که علت وجود آن ژن metalic gold میباشد اگر این زنگ همراه با رنگ سفید در بدن ماهی دیده شود نام آن فول پلاتینیوم نامیده می شود

گوپی فول گلد

سایر نژادهای دیگر شامل :گرین رد دراگون ،هالف بلک ،دارک بلو ،گوپی بلو ،گوپی کبرا ،گوپی توکسیدو ،گوپی پوست ماری،فول بلک ،وایت ،و …. رنگ بندی ماهی گوپی وسیع می باشد .

جهت پرورش وتکثیر بهتز است سراغ نژادهای شناخته شده تر بروید زیرا اصلاح نژاد باعث کاهش مقاومت ماهی می شود و در مقابل بیماریهای ضعیف هستند

 

ماهی سوارتل ( دم شمشیری)

 نام های رایج:  سوارتل ، دم شمشیری ، swordtail

 نام علمی: Xiphophorus helleri  

خانواده: peocilidane

نام انگلیسی : Black Swordtail, Gold Tux, Green, Lyretail, Neon, Red Simpson, Spotted, Red Velvet Swordtails, Black Velvet, Belize, Atoyac

 سطح مراقبت : آسان و مناسب برای افراد مبتدی

طول بدن :۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر

دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پ.هاش: ۷ الی ۷.۵  

سازگاری : سازگار با ماهیان گیاه خوار و صلح جو

 طول عمر: ۳ تا ۵ سال 

منبع / زیستگاه: آمریکای جنوبی و مرکزی (هندوراس و مکزیک) و کشور نامیبیا در قاره آفریقا

شناخت: 

نام دم شمشیری به دلیل انتهای دم تیر و شمشیر مانندی که در ماهی نر وجود دارد به این ماهی اختصاص داده شده و جزو ماهیان بسیار دوست داشتنی و صلح جو به حساب می اید. این ماهی در رنگ های قرمز،زرد و مخلوطی از رنگها یافت میشوند و قیمت چندانی ندارند. انها در خانواده زنده زاها جای میگیرند و به راحتی قابل تکثیر میباشند. شنای انها در کلیه نقاط اکواریوم دیده میشود و برای تانک های گروهی از ماهیان گیاه خوار هم مناسب میباشند. حتی برخی افراد این ماهیان را به دلیل تکثیر فوق العاده بالا و راحت به جای غذای زنده برای سایر ماهیان خود استفاده میکنند.این ماهی را افراد مبتدی میتوانند جهت تکثیر و کسب درآمد انتخاب نمایند ،بطور کلی خانواده زنده زاها بازار خوبی دارد

 نگهداری

برای نگهداری انها بهتر است در یک تانک اجتماعی و کاملا صلح جو از ماهیان گیاه خوار نگهداری شوند البته آنها را میتوان با ماهیان گوشت خوار کوچک و صلح جو نیز نگهداری کرد اما احتمال اسیب دیدن انها وجود دارد و بهتر است در یک تانک متوسط با ماهیان گیاه خوار با دمای معادل ۲۴ الی ۲۶ درجه و پ هاش خنثی نگهداری شوند. دکور بندی اکواریوم اگر گیاهی باشد بسیار خوشحال خواهند بود و از شنای بین گیاهان لذت خواهند برد و حتی در زمان تکثیر گیاهان انبوه و طبیعی میتواند مخفی گاهی برای نوزادان و حتی منبع غذایی برای انها به شمار اید.

 رفتار / خلق و خو: 

به طور کلی صلح جو هستند اما کمی خشونت را چاشنی رفتارشان کرده اند به خصوص در ماده های مسن. این ماهی ها علاقه عجیبی به پریدن از داخل آکواریوم دارند و بهتر است آکواریوم آنهاسرپوش داشته باشد.

تشخیص جنسیت

بارزترین نشانه در تشخیص جنسیت، دم تیز و شمشیر مانند در ماهی نر میباشد که در ماهی ماده فاقد این خصوصیت است همچنین ماهی نر دارای آلت تناسلی سوزنی شکلیست که به راحتی میتوان نرها را از ماده ها تشخیص داد.نحوه تعیین جنسیت ماهیان زنده زا تقریبا شبیه به هم می باشد .

تعیین جنسیت دم شمشیری

تعیین جنسیت دم شمشیری

نژادهای سوارتل :
سوراتل هم همچون سایر ماهیان زنده زا دیگر تنوع نژادی دارد .برخی از نژادهای آن عبارتست از :

دم شمشیری باله بلند

بدن این ماهی ترکیب رنگ های قرمز، زرد و نارنجی می باشد. این ماهی دارای باله های بلند و تیزی می باشد.دم این ماهی از دو طرف کشیده شده و حالت نوک تیز دارد.

دم شمشیری باله بلند

دم شمشیری باله بلند

دم شمشیری کوی

بدن این ماهی شامل رنگ سفید و قرمز است. بخش عمده ی بدن سفید بوده و قسمتی بر روی سر قرمز رنگ است.

دم شمشیری کوی

دم شمشیری کوی

دم شمشیری نئــون neon

رنگ براق و درخشش این ماهی موجب نامگذاری آن به اسم نئون گردیده است.

دم شمشیری نئون

دم شمشیری نئون


بارب

معرفی ماهی بارب

ماهیان گیاه خوار بارب

بارب:
نام علمی : puntius tetrazona

نام خانوادگی : سیپرینیده

زیستــگاه : جنوب آسیا

حداکثر طول : ۲۰ سانتیمتر

سازگاری : گیاه خوار اما کمی مهاجم

دمای مناسب : ۲۳ الی ۲۷

پی اچ : ۶ الی ۸

بارب

بارب

ادامه خواندن٪ s & rarr؛