آکواریوم خانگی

راه اندازی آکواریوم خانگی در منزل

آکواریوم های آب شیرین بر اساس شرایط مختلف به دسته های متفاوتی تقسیم نمود.
ماهیان زینتی امروزی از رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین مناطق مختلف جهان صید و جمع آوری شده اند که آب هر کدام از این مناطق مشخصات شیمیایی و دمای ویژه ی خود را دارند بنابراین ماهیان مربوط به مناطق مختلف جهان تقریباً نزدیک به هم است که در این صورت می توان ماهیان مربوط به این مناطق را در کنار یکدیگر نیز نگهداری نمود و در کنار یکدیگر زندگی صلح آمیز خواهند داشت .
به عنوان مثال آب رودخانه ی آمازون سبک و اسیدی است و آب بیشتر رودخانه های آسیایی نیز تقریباًسبک و اسیدی است بنابراین ماهیان مربوط به این مناطق را می توان در کنار یکدیگر نگهداری نمود.افراد تازه کار و مبتدی معمولاً در ابتدای راه اندازی آکواریوم ، گونه های مختلف ماهی ها را بدون توجه به نوع نیازهای آنها در کنار یکدیگر نگهداری می کنند که این امر می تواند منجربه تلفات زیادی شود.برای اینکه چنین تلفاتی نداشته باشید باید یک سری موارد را برای ماهیای خود ایجاد کنید .

 آکواریوم های آب شیرین را به صورت کلی به دو بخش اصلی و چندین زیر مجموعه تقسیم می کنیم.

آکواریوم های مخصوص ماهیان سرد آبی

همان گونه که از عنوان آکواریوم ها مشخص است فقط می توان گونه های خاصی از ماهی ها را در چنین آکواریوم هایی نگهداری نمود.
البته بیشتر ماهی های سرد آبی را ماهیان کوی تشکیل می دهند که معمولاً به دلیل سایز بزرگ در پاند(استخر)و بیرون از منزل نگهداری می شوند و حتی در فصل سرما هم برایشان مشکلی پیش نمیاد (به شرط اینکه آب یخ نزند)
.اما گلدفیش های فانتزی را می توان در آکواریوم نیز نگهداری نمود.دمای مورد نیاز گلدفیش ها ۱۸ الی ۲۳ درجه سانتی گراد است که تأمین آن بدون تجهیزات در محیط داخل منزل و در بیشتر ایام سال کمی دشوار به نظر می رسد.برای این منظور می توان در مناطق سرد سیر از فن های خنک کننده و در مناطق گرمسیر از چیلر (دستگاه خنک کننده ی مخصوص آکواریوم)استفاده نمود.اما اگر توانایی هزینه کردن را ندارید در مکانی قراربدهید تا نسبت به سایر نقاط منزل خنکتر باشد

آکواریوم های مخصوص ماهیان گرم آبی

شاید بیش از نود درصد از ماهیان زینتی آب شیرین متعلق به مناطق گرمسیری باشند.زیر مجموعه ی آکواریوم های گرم آبی ، می توان تقسیم بندی های زیادی را انجام داد.
آکواریوم های مخصوص گونه های خاص
بیشتر افراد حرفه ای تمایل به نگهداری گونه های خاص دارند و معمولاً این گونه ها را بنابر دلایل مختلفی از جمله گران قیمت بودن، تهاجمی بودن و آرام بودن به تنهایی و پا به صورت تک گونه نگهداری می کنند.دیسکس ها،لاورها،آرواناها برخی سیچیلایدها از جمله ی این ماهی ها محسوب می شوند.شرایط محیطی و شیمیایی مورد نیاز این گونه ها در بخش های مربوط به معرفی ماهی ها تشریح شده است.

آکواریوم های گیاهی
در این آکواریوم ها،بیشتر نیازهای گیاهان مد نظر قرار می گیرند و نوع ماهی ها را بر اساس نوع گیاهان انتخاب می کنند. آکواریوم های مخصوص مناطق مختلف

آمریکای مرکزی
آکواریوم های مخصوص این مناطق را می توان به دو بخش تقسیم نمود:
۱-آکواریوم مخصوص ماهیان زنده زا از خانواده ی پوسیلیده شامل گوپی ها،مولی ها،پلاتی ها و دم شیری ها که نیاز به آب سنگین و کمی شور و دمای بالا(۲۶ الی ۲۹ درجه سانتی گراد)نیاز دارند

۲-آکواریوم مخصوص سیچلایدها که شامل گونه هایی مانند جک دمپسی ،زندانی،تگزاس،سایلوینی و فایر موس می شود.آکواریوم بزرگ همراه دکور سنگی ،گیاهان مقاوم،آب سبک،سیستم فیلترسیون قوی وسطح بالای اکسژن نیازهای اصلی ماهیان این منطقه به شمار می آیند.ماهیان بومی مناطق جنوب آمریکا تا پاناما جزو این دسته بندی قرار می گیرند.

آمریکای جنوبی
به جرات می توان گفت ماهیان بومی آمریکای جنوبی به ویژه منطقع ی رودخانه ی آمازون پر طرفدار ترین و معروف ترین ماهیان زینتی آب شیرین هستند . برخی تتراها ، دو گونه آروانا، دیسکس،آنجل،برخی کت فیش ها و پلی کوها از جمله ماهیان بومی این منطقه هستند. رودخانه ی آمازون با وسعتی معادل ۷ میلیون کیلومتر مربع ۱۵ درصد از کل آب های شیرین جاری جهان را به خود اختصاص می دهد و از چند کشور مختلف و به صورت عمده از برزیل عبور می کند.

آکواریوم های مخصوص این منطقه را نیز به دو بخش تقسیم می کنند:
۱-آکواریومی با آب بسیار سبک،بی رنگ و کمی اسیدی مخصوص ماهیان کوچک شامل انواع تتراها
۲-آکواریومی با آب بسیار سبک ، کمی اسیدی و کمی قهوه ای رنگ که ناشی از اسید هومیک ترشح شده از تنه های درخت می باشد.استفاده از شن های تیره ،گیاهان متراکم ،نور کم و تنه ی درخت در این گونه از آکواریوم ها می تواند به شبیه سازی محیط طبیعی ماهی ها کمک بسیار زیادی کند.

آفریقا
مناطق آفریقا را نیز می توان به دو بخش تقسیم نمود.
۱-مناطق غرب آفریقا

که بیشتر شامل رودخانه ها می شوند و تعدادی کمی از ماهیان این منطقه به عنوان ماهیان زینتی در صنعت آکواریوم خرید و فروش می شوند .معروف ترین رودخانه ی این برابر با ۷)است.سیچلایدphمنطقه رودخانه کنگو (زئیر) است که دارای آب تقریباً خنثی ( کریبنسیس،سیچلاید بوفالوو سیچلاید زبرا تیلاپیا از معدود ماهیان بومی این منطقه هستند که در بازار آکواریوم دیده می شوند. آکواریومی با فضای شنای زیاد ،اکسیژن بالا و دارای صخره های سنگی بزرگ فضای ایده آل برای نگهداری ماهیان این منطقه محسوب می شود.
۲- مناطق شرق آفریقا
که به صورت عمده شامل سه دریاچه ی ویکتوریا،مالاوی و تانگانیکا می شود. آب این دریاچه ها بسیار سنگین و قلیایی است.برای ایجاد این شرایط در آکواریوم می توانید از شن دریایی در بستر آکواریوم و خرده مرجان ها در سیستم فیلتراسیون استفاده نمایید.ربخی شرکت های تولید کننده ی محصولات آکواریومی نیز مواد آلی و عناصر کمیاب ویژه ی سیچلایدهای آفریقا یی را تولید و به بازار عرضه می کنند.

آسیا
ماهیان زینتی معروف آسیا بیشتر بومی آسیای جنوبی شرقی هستند. آب های این مناطق گرم ،نیمه برابر با ۶الی ۷)است و گیاهان بسیار زیادی در این مناطق phسبک و کمی اسیدی تا خنثی ( زندگی می کنند.بارب ها ،لوچ ها ،دانیوها،گورامی ها،شارک ها ،فایترها و چند گونه آروانا از جمله ماهیان پر طرفدار این منطقه به شمار می آیند.

Brackishآکواریوم های نیمه شور
در برخی مناطق که آب رودخانه ها وارد دریاهای آزاد و یا اقیانوس ها می شوند آب شیرین با آب شور مخلوط شده و اصطلاحاًٌ تشکیل آب نیمه شور را می دهد.معمولاً در محل ورود آب رودخانه ها به داخل دریاها،خلیج هایی تشکیل می شود و چندین گونه از ماهیان خاص در این آب ها زندگی می کنند.آنجل مونو گوبی زنبوری ،اسکات خال دار و پافر خال مشکی ماهیان معروف آب های نیمه شور هستند.

آموزش تکثیر روتیفر

آموزش تکثیر روتیفر

در فارم های پرورش و تکثیر ماهیان دریایی ، غذای اولیه برای  تغذیه لاروهای ماهیان از روتیفر و معمولا گونه brachionus rotundiformis  که اصطلاحا به آن روتیفر s-type گفته می شود استفاده میگردد .
همچنین در مزارع پرورش میگو از روتیفر استفاده می شود .در ادامه نحوه پرورش روتیفر را به شما عزیزان آموزش می دهیم .

مقدمه :
دردهه ۱۹۷۰ پرورش ماهیان و سخت پوستان بیشتر به فراهم کردن بچه های آنها از محیط های آبی و ذخیره سازی  در استخرهای پرورش بود به این صورت که جهت تامین این غذا به طبیعت مرجعه می کردند و اقدام به صید آنها می نمودند اما با گسترش پرورش ماهیان چه خوراکی و چه زینتی نیاز به این نوع منابع بیشتر شد و اقدام به تکثیر آن در این مراکز نمودند .

  روتیفر، ریزترین آبزیان و جز غذای ماهیان. کوچکترین جانوران پرسلولی ، بدن آنها از تعداد ثابتی سلول تشکیل شده است. این بدین معنی است که رشد در روتیفر ها از طریق افزایش حجم سلول، و نه افزایش تعداد سلول، انجام میگیرد.
روتیفر از کجا امد و چگونه وارد این زنجیره غذایی شد ؟
در دهه های ۵۰-۶۰ روتیفر را بعنوان یک آفت ئر استخرهای پرورش مارماهیان شناخته می شد که  با تخلیه فیتوپلانکتون های استخرهای پرورش و کاهش اکسیژن استخرها باعث بروز تلفات شدید به مارماهیان پرورشی می شد . اما محققین ژاپنی خیلی زود پی بردند که روتیفر می تواند به عنوان بک غذای زنده بسیار مناسب برای مراحل ابتدایی لاروماهیان دریاییی استفاده گردد . استفاده موفقیت امیز رونیفر در کارگاههای هچری ماهیان دریایی باعث گسترش سریع پرورش انبوده این موجود برای آبزی پروری گردید . 
طی ۲۵ سال پس از آن پرورش روتیفر در اکثر فارمهای پرورش ماهی رواج پیدا کرد .در حال حاضر این غذای زنده برای پرورش بیش از ۶۰ گونه ماهی دریایی * ۱۸ گونه از سخت پوستان و تقریبا تمامی ماهیان زینتی مورد استفاده قرار میگیرد .
مقاومت بالا در مقابل شرایط مختلف محیطی ،قدرت بالای زاد ولد ( ۰٫۷ تا ۱/۴ نوزاد به ازای هر ماده در روز ) همچنین اندازه کوچک و سرعت شنای آهسته روتیفر باعث شده است غذای مناسبی برای لارو ماهیان باشد . 

هم اکنون در برخی از ایستگاههای پرورش ماهیان دریایی در ایران به صورت تجاری بر روی پرورش روتیفر کار میکنند .

رده بندی :

روتیفرها از شاخه گردن تنان  هستند (شاخه ای از بی مهرگان می باشند ) که شامل ۲۰۳۰ گونه هستند . جانورشناسان در طبقه بندی و جایگاه این گروه با ایکدیگر اختلاف نظر دارند برخی روتیفرها را متعلق به کرم سانان می دانند . از نطر رده بندی به رده تقسیم بندی می گردند :
۱- رده  seisonida
2- رده bdelloidea
3-رده monogonata

روتیفر ها در ۳ سررده و ۱۲۰ جنس، حدود ۲۵۰۰ گونه هستند که نزدیک ۹۰ درصد از گونه ها در آب شیرین، چند گونه محدود در خاک مرطوب و مابقی در آب شور زندگی میکنند.
البته برخی این سه رده را زیررده eurotatoria تقسیم بندی می کنند 

رده seisonida 
این رده منحصر به روتیفرهای دریایی هستند بدن معمولا بزرگ ،تاج کوچک و تحلیل یافته است و یک جنس تحت عنوان sesion و سه گونه دارد 

رده bdelloidea
به آن زالوسانان یا جفت تخمگان گفته می شود . انتهای بدن قدامی بوده و حالت انقباضی دارد و شامل دو صفحه چرخان است . در این رده آ سیابک (mastax ) بهمراه یک جفت صفحه پهن برای خرد کردن و خوردن مواد غذایی به آن مکمک میکند

رده monogonata یا تک تخمگان
به طور کلی ۹۰ در صد گونه های روتیفر ، به این رده اختصاص دارد که شامل حدود ۱۵۷۰ گونه در تقریباً ۹۰ جنس کفزی، دارای شنای آزاد و چسبنده می باشند.
در این رده یک غده جنسی وجود دارد و آسیابک ، اگر چه برای خرد و له کردن مواد اختصاص یافته است ولی از لحاظ ساختاری شبیه رده قبلی هستند. خانواده Brachionidae شامل ۶ جنس از روتیفرهای معمولی می باشتد که جنس Brachionus دارای ۲۵ گونه ساحلی و پلانکتونی می باشتد که گونه های معروف آن عبارتند از B. plicatilis (فرم بزرگ l-type) و b.rotundiformis (فرم کوچک s-type) می باشند گونه های پرورشی آن از جنس s  می باشند

بدن آنها از سر، تنه و پا درست شده است. در قسمت سرتاجی دارند که دور تا دور آن را به جاهایی که حرکت مجموع آنها حالتی چرخ مانند دارد احاطه میکند. حرکت با چرخاندن بدن انجام میشود.

 

عمر روتیفر کوتاه و با توجه به درجه حرارت آب از ۷ تا ۱۵ روز می باشد. عمر نرها خیلی کوتاه تر و دو تا سه روز است.
مهمترین گونه که در حال حاضر در جهان پرورش داده میشود روتیفر 
brachionus plicatilis است.

روتیفر brachionus plicatilis

روتیفر brachionus plicatilis

 

روتیفر brachionus plicatilis

روتیفر brachionus plicatilis

 

 

درحال بارگذاری می باشد …..
آموزشهای گام به گام در پیج اینستگرام کیهان آبزی و کانال تلگرامی موجود می باشد

شناخت اروانا

شناخت و نگهداری ماهی آروانا

شتاخت و نگهداری آرونا

Arowana      آروانا

آروانا نام دسته ای از ماهیان استخوانی با بدنی کشیده و پولک های بلند است که از خانواده ی آستو گلاسیده  Osteoglossidae بوده و دارای دو زیر خانواده به نام های آستو گلاسینه Osteogiossinae  و هتروتیدینه Heterotidinae  هستند. ادامه خواندن٪ s & rarr؛

ماهی گلدفیش و نگهداری آن

شناخت ونگهداری گلدفیش

شناخت ونگهداری گلدفیش

ماهی گلدفیش از خانواده کپورماهی شکلان می باشد و جز ماهیان پرطرفدار در ایران  است .
نام رایج : گلدفیش ویا ماهی طلایی  و دارای نژادهای متنوع ادامه خواندن٪ s & rarr؛

ضدعفونی و شستشو آکواریوم

ضدعفونی و شستشو آکواریوم و وان

یکی از اقدامات مهم در پرورش و تکثیر آبزیان علی الخصوص ماهی زینتی و زالو ضدعفونی و شستشو تجهیزات سالن از جمله آکواریوم ،وان ،تجهیزات داخلی آکواریوم نظیر فیلترها ،سنگ هواو …. می باشد.
روشهای متعددی وجود دارد نمک ،پرمنگنات ، ازن یا آب اکشیژنه ، کلر ، فرمالین و ….
که به شرح موارد فوق می پردازیم : ادامه خواندن٪ s & rarr؛

سالن ماهی زینتی

آیا می خواهید سالن ماهی زینتی راه اندازی کنید ؟

سالن ماهی زینتی

پرورش  و تکثیر ماهیان زینتی از جمله مشاغلی است که در ایران سابقه طولانی دارد و خانواده های ایرانی با این موجود زیبا و آرامش بخش ارتباط برقرار کرده اند
در این سالها طرحهای کارآفرینی زیادی امده است که با نشان دادن سودهای کذایی باعث رشد چشمگیری در راه اندازی و پس از آن ،جمع آوری و ترک آن کار شده است  . اما طرح ماهی زینتی جز طرحهایی است که با سابقه بلندمدت در ایران هنوز جز طرحهای پر سود و کم ریسک بی شمار می آید و ضریب ترک کار آن برحسب طرحهای راه اندازی شده توسط این مرکز۲ به ۱۰ می باشد . این یک آمار عالی برای این طرح است به همین خاطر طرح ماهی زینتی از لحاظ درآمدزایی در رتبه اول طرحهای این مرکز قرار گرفته است .
اما قطعا برای راه اندازی سوالاتی برای شما ایجاد خواهد شد .اکثر سوالاتی که جهت  راه اندازی از ما می شود به شرح زیر می باشد ادامه خواندن٪ s & rarr؛

سیستم فیلتراسیون آکواریوم

بخش های سیستم فیلتراسیون :

سیستم فیلتراسیون قلب آکواریوم محسوب می شود.دلیل اصلی فیلتر نمودن آب جداسازی آلودگیها ومواد معلق درآن وهمچنین پاکسازی شیمیایی و بیولوژیک آن است.انباشت مواد دفعی ماهیان وباقی مانده غذاها درآب موجب آلوده(سمی)شدن آن وبروز استرس وبیماری دربین ماهی ها میشود .یک سیستم فیلتراسیون قوی و مناسب شامل سه بخش اصلی است:

۱- فیلتراسیون مکانیکی : جذب مواد معلق درآب که معمولاتوسط انواع پدها (پداسفنجی)صورت میگیرد

۲- فیلتراسیون شیمیایی : جذب مواد آلی معلق درآب (غیرقابل مشاهده) توسط موادفیلتری که بصورت شیمیایی عمل میکنند مانند ذغال اکتیو یا نیترات گیرها

۳- فیلتراسیون بیولوژیک : مهمترین بخش یک سیستم فیلتراسیون توسط باکتریها انجام می شود در این حالت ازمواد فیلتری (سرامیک)متخلخل استفاده می شود تا باکتریها با لانه گزینی درآنها وتکثیر وگسترش به تجزیه برخی موادمضر آب(آمونیاک ،نیتریت و نیترات) بپردازند.

انواع فیلتر :

۱-فیلتر زیر شنی ۲-فیلتر داخلی ۳ -تاپ فیلتر ۴-فیلتر معلق ۵ -فیلتر سطلی ۶-سامپ

۱- فیلتر شنی :

ابتدایی ترین و ارزان ترین روش فیلترنمودن می باشد . صفحه ای پلاستیکی است که توسط شلنگ به پمپ هوا متصل میشود و در کف آکواریوم قرار میگیرد فیلتر زیر شنی به وسیله هوایی که به آن متصل است و جریان هوایی که در زیر فیلتر بر قرار است باعث ایجاد خلا در زیر فیلتر میشود و فیلتر آب درون آکواریوم را به زیر خود میکشد.این فیلتر عمدتا برای آکواریومهای خانگی با تراکم کم مناسب است .برای حوزه تولید مناسب نیست و کمترین استفاده را دارد .

مزایا

 • قیمت مناسب
 • نصب آسان
 • عدم مصرف برق به صورت مجزا

معایب

 • تجمع آلاینده ها وگیرکردن مواد دفعی ماهیان در میان شن های کف آکواریوم وعدم امکان پاکسازی کامل در بلندمدت باعث افزایش نیتریت و نیترات میشود
فیلتر شنی آکواریوم

فیلتر شنی آکواریوم

 

فیلتر شنی آکواریوم 1

فیلتر شنی آکواریوم ۱

۲-فیلتر داخلی :

این فیلترها داخل آکواریوم نصب می شوند و به  دوشکل است :
یک نوع معمولی که داخل آن اسفنج قرار میدهند که مرسوم ترین نوع فیلتر داخلی است و نوع یگر آن که دارای حجم بزرگتر میباشد داخل آن انواع بیولوژیک وتصفیه کننده شیمیایی قرار میدهند  که علاوه بر فیلتراسیون مکانیکی  ، فیلتراسیون شیمیایی و بیولوژیک انجام میگیرد  وبه فیلتر بیولوژیک معروف می باشند .

فیلتر داخلی آکواریوم

فیلتر داخلی آکواریوم

مزایا

 • نصب آسان و راحت
 • فیلتراسیون بزرگ (درصورت انتخاب فیلتر بیولوژیک)
 • کارایی مناسب

معایب

 • دسترسی دشوار به داخل آن جهت شستشو
 • قیمت نسبتا بالا
 • ایجاد مزاحمت بصری
 • مکیدن نوزادن ماهی به داخل فیلتر

۳-تاپ فیلتر (فیلترفوقانی) تاپ سامپ

یکی از فیلترهای رایج در بازار تاپ فیلتر وتاپ سامپ می باشد .نحوه کارکرد این دو فیلتر تا حدودی شبیه به همدیگر می باشد .این فیلترها درقسمت فوقانی(بالایی)  آکواریوم نصب میشوند وآب به وسیله واترپمپی که در داخل آکواریوم قرار میدهیم به داخل فیلتر انتقال یافته و پس از تصفیه مجددا به آکواریوم بازگردانده میشود

ونقش فیلترهای مکانیکی،شیمیایی،و بیولوژیک را ایفا میکند – تاپ فیلتر و تاپ سامپ تنها یک تفاوت دارند واون مخزن مورد استفاده شده در آنهاست .در تاپ فیلتر معمولا از مخزن های پلاستیکی اماده استفاده میشه ولی تاپ سامپ از شیشه و به صورت دستساز و این مزیت تاپ سامپ نسبت به تاپ فیلتر هست که شما میتونید بسته به سایز تانکتون حجم مخزن رو طراحی کنید و داخل آن مدیاهای بیشتری جا میگیره که محل بسیار مناسبی برای رشد باکتری های مفید خواهد بود

تاپ فیلتر

تاپ فیلتر

تاپ سامپ

تاپ سامپ

اجزای تشکیل دهنده :

۱-واترپمپ: که با توجه به حجم تانک میزان قدرت خروجی آن متفاوت میباشد
۲- شیلنگ رابط :انتقال دهنده آب از واتر پمپ به مخزن
۳-مخزن تاپ: که این هم با توجه به حجم تانک میتونه تاپ شرکتی یا دستساز (سامپ) استفاده بشه
معمولا تاپ رو برای تانکهای بین ۶۰ تا ۱۰۰ لیتر و تاپ سامپ رو برای تانکهای بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر استفاده میکنند

مزایا

 • نصب آسان
 • فیلتراسیون کامل ،کارایی مناسب ،قیمت مناسب
 • دسترسی سریع وآسان به مواد فیلتر و شستشو آن

معایب

 • وزن زیاد آن باید بر روی پل قرار بگیرد

۴- فیلتـر معلق

این فیلتر چندان محبویتی ندارد و جهت آکواریومهای گیاهی  و کوچک کاربرد دارد. و فیلتراسیون شیمیایی بیولوژِیکی و مکانیکی . بنابراین  در سالنهای تکثیر استفاده ازآن توجیه پذیر نیست

فیلتر معلق

فیلتر معلق

۵- فیلتر سطلی

فیلتر سطلی یکی از بهترین فیلتر های موجود در بازار هستش که قدرت بالا و فیلتراسیون عالی داره این نوع از فیلتر از یک مخزن با اندازه بزرگ و مجموعه‌ای از لوله ها و اتصالات تشکیل شده که تنها دوقسمت از لوله‌ها در دو طرف آکواریوم قرار میگیره که یکی آب را به داخل خودش می کشه و وارد فیلتر می کنه و دیگری آب را از داخل فیلتر به آکواریوم بر میگردونه و مخزن آن هم در خارج از آکواریوم و معمولا زیر آن قرار میگیره. 

فیلتر سطلی۱

فیلتر سطلی۱

 

مزایا

 • فیلتراسیون کامل
 • راه اندازی ونصب آسان
 • کارایی بالا

معایب

 • قیمت بالا، نیاز به یک فضای خارجی در نزدیک آکواریوم ، دسترسی سخت به اتصالات و لوازم جانبی.

جهت راه اندازی سالن و مشاوره و عقد قرارداد با شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ مهندس بزرگمهر تماس بگیرید

ماهیان آکواریومی پرورش زالو

ارائه گواهینامه مهارت ویژه سالن داران

صدور مهارت ویژه سالن داران ماهیان آکواریومی و پرورش زالو
سالن داران محترم با توجه به اینکه در این حرفه مشغول هستند و از لحاظ بار علمی و تجربی اطلاعات کافی و لازم را دارند مستقیما پس از نام نویسی به آزمون سازمان معرفی می شوند و گواهینامه انها صادر می گردد
و تعرفه آن ۴۰ درصد تعرفه اصلی می باشد
تعرفه اصلی ماهیان زینتی ۱۲۰ ساعته ۷۶۰۰۰۰ تومان
تعرفه اصلی پرورش زالو ۷۰۶۰۰۰ تومان

۴۰ درصد هرینه فوق بعلاوه ۲۱ هزار تومان هزینه آزمون تئوری و عملی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و آزمون با شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ مهندس بزرگمهر تماس بگیرید


موکوس ۱

نقش موکوس در آبزیان

موکوس نقش مهمی را در مکانیسم دفاعی آبزیان و همچنین زالوها بازی می کند .موکوس پوست با داشتن مکانیسم های قوی می تواند قبل از آنکه عوامل بیماریزا بتوانند با سطح پوست تماس پیدا کنند آنها را به دام انداخته و جمع آوری کند ،اتفاقی که در لایه موکوس رخ می دهد به این شکل است که ذرات ریز ،باکتریها یا ویروس به دام می افتند و بوسیله موکوس به آبهای اطراف بازگرداننده می شود ،بنابراین موکوس از مستقر شده ارگانیسم های که بالقوه بیماریزا هستند جلوگیری می کند . ادامه خواندن٪ s & rarr؛