موکوس ۱

نقش موکوس در آبزیان

موکوس نقش مهمی را در مکانیسم دفاعی آبزیان و همچنین زالوها بازی می کند .موکوس پوست با داشتن مکانیسم های قوی می تواند قبل از آنکه عوامل بیماریزا بتوانند با سطح پوست تماس پیدا کنند آنها را به دام انداخته و جمع آوری کند ،اتفاقی که در لایه موکوس رخ می دهد به این شکل است که ذرات ریز ،باکتریها یا ویروس به دام می افتند و بوسیله موکوس به آبهای اطراف بازگرداننده می شود ،بنابراین موکوس از مستقر شده ارگانیسم های که بالقوه بیماریزا هستند جلوگیری می کند . ادامه خواندن٪ s & rarr؛

باکتریها در آکواریوم

باکتریها در آکواریوم

باکتریها در آکواریوم

ساده‌ترین تولید مثل غیر جنسی (تقسیم دوتایی)، تنها در باکتری‌ها دیده می‌شود. در تقسیم دوتایی، باکتری به شرط وجود شرایط مناسب (وجود غذا، هوا، دمای مناسب و عدم وجود ترکیبات شیمیایی) در هر بیست دقیقه، از وسط به دو نیم تقسیم می‌شود. ادامه خواندن٪ s & rarr؛

خواص برگ بلوط

تاثیرات برگ بلوط برای ماهی و زالو

برگ برخی گیاهان برای سلامت ماهیان مناسب است یکی از آن گیاهان بلوط می باشد که هم برگ و هم میوه(کلاهک) آن برای آکواریوم شما خواص فراوان دارد

برگ بلوط همچون کاتاپا  بعلت داشتن اسید تانن و هومیک و ترکیبات فلونوئیدی است  آن را به ماده ی طبیعی موثر برای استفاده در آکواریوم مخصوصا ماهی های دیسکس،فایتر و حتی برای تغذیه ی شریمپ و ماهیان ریز تبدیل کرده است. خواص آن به شرح زیر است  :

ادامه خواندن٪ s & rarr؛

بهداشت و بیماریهای ماهیان خوراکی (پرورشی)

درمان بیماری در آبزیان پرورش مشکل است زیرا گرفتن و جا به جایی آن جهت درمان سسب ناراحتی ماهی می شود که خود عامل تشدید بیماری است .آبزیان مدتی پس از ابتلا به بیماری اشتهای خود را از دست داده و کاربرد دارو را که معمولا از طریق غذا صورت می گیرد مشکل و در بعضی موارد ناممکن می سازند .تزریق دارو نیز ممکن است مقرون به صرفه نباشد .بنابراین رعایت نکات بهداشتی جهت پیشگیری از مبتلا شدن آنها به بیماری از اهمیت بالایی برخورددار است ادامه خواندن٪ s & rarr؛

قزل آلای جویباری

پرورش ماهیان سردآبی

تقسیم بندی ماهیان

اصولا ماهی شناسان ،ماهیان را از نظر احتیاجات حرارتی شان به چند دسته تقسیم بندی می کنند :

۱- ماهیان تروپیکال (Tropical fishes) : که فقط قادرند در آبهای گرم زندگی کنند ،مانند تیلاپیا که معمولا در درجه حرارتهای کمتر از ۱۰درجه سانتیگراد تلف می شود . ادامه خواندن٪ s & rarr؛

انگل شناسی آبزیان زالو ماهی و ..

انگلها و بیماریهای انگلی

انگلها در آبزیان (ماهی،زالو و …) همانند سایر حیوانات ،تمام ویا قسمتی از زندگی خود را وابسته به میزبان هستند و مشکلاتی را برای ماهیان ایجاد میکند .این نوع تعریف برای انگل صحیح نمی باشد زیرا بسیاری از باکتریها و ویروس ها را نیز در برمیگیرد اما می توان گفت که هر عامل زنده و بیماری زایی که جز ویروسها و باکتریها و قارچ ها قرار نگردید و حیاتشان وابسته به موجود دیگری باشد جز انگل ها قرار می گیرد . ادامه خواندن٪ s & rarr؛

بیماریهای ماهی قزل آلا

بیماری #باکتریایی آب سرد
عامل :
باکتری فلاووباکتریوم سایکروفیلوم
( Flavobacterium psychrophilum )

در گذشته این باکتری به نام های زیر نامیده میشد :
– سیتوفاگا سایکروفیلا
– فلکسی باکتریوم سایکروفیلوس

باکتری های میله ای باریک و بلند و گرم منفی هستند

این باکتری بیماری و مرگ و میر قابل توجهی در ماهیان سرد آبی بخصوص قزل آلا و ماهی آزاد ایجاد میکند.

ماهیان در همه سنین بخصوص در سنین پایین و انگشت قدی به این بیماری حساس میباشند.

انتقال :
انتقال به صورت افقی میباد و باکتری از ماهیان آلوده به ماهیان سالم منتقل میشود. با توجه به جداشدن باکتری از مایعات تخمدانی ، اسپرم ، سطح تخم و … گغته میشود که احتمال انتقال عمودی نیز وجود دارد.

باکتری از ماهیان حامل ، بیمار و مرده میتواند به سایرین منتقل شود.
باکتری برای مدت زمان زیادی میتواند در خارج از بدن ماهی ، در محیط و یا سایر موجودات زنده بماند.

باکتری در مقابل غلظت ۲mg/ml لیزوزیم و غلظت ۱۰۰PPM پویدین آیودین به مدت ۳۰ دقیقه مقاوم است.
این ترکیبات برای ضد عفونی سطح تخم به طور معمول استفاده میشود.

بیماری به طور معمول در آب با دمای زیر ۱۶ درجه سانتی گراد رخ می دهد، و شایع ترین و جدی ترین عوارض این بیماری در ۱۰ درجه سانتی گراد ایجاد میشود.

میزان تلفات بیماری ممکن است به ۵۰ درصد و بالاتر هم برسد.

بیماری زایی و علائم :
بی قراری ، از دست دادن اشتها و فرسایش باله ها از علائم ابتدایی بیماری میباشد.

در فرم کلاسیک این بیماری زخم های باز در سطح خارجی بدن ماهی ایجاد میشود. این ضایعات در ابتدا به صورت خراشیدگی ر پوست و باله ها ایجاد میشود و با گذشت زمان پیشرفت کرده و عضلات را نیز درگیر میکند.
ادامه آلودگی باعث نکروز و پیشرفت ضایعات در اطراف محل کلونیزه شدن باکتری میشود.
ضایعات بیشتر در باله پشته و باله چربی ماهیان دیده میشود.
ضایعات خارجی میتواند به حدی پیشرفت کند که ستون مهره های ماهی در معرض دید قرار گیرد.

ضایعات خارجی میتواند در اطراف فک ها و ناحیه بالایی پشت سر نیز دیده شود.

فرم سیستمیک بیماری با آسیب های داخلی در بسیاری از ماهیان ممکن است رخ دهد که نسبت به فرم خارجی محتمل تر بوده و حدت بیشتری دارد.

حضور باکتری در خون موجب پرخونی و آسیب های داخلی شدید میشود که شامل کم خونی ، رنگ پریدگی کلیه و کبد میباشد.

بیرون زدگی چشم اغلب به صورت یک طرفه ، آسیت ، تورم شکم ، و رنگ پریدگی آبشش دیده میشود.

آسیب های بافتی فرم سیستمیک عبارتند از :
– نکروز کانونی کبد ، طحال و کلیه
– افزایش دژنراسیون واکوئلی
– افزایش ائوزینوفیلی و هموسیدرین درکلیه
– نکروز ، پیکنوز و اینفیلتراسیون لنفوسیت ها در پوست
– التهاب استخوان و پرده ضریح استخوان
– مننژیت و التهاب پرده ضریح استخوان های مهره در محل اتصال به جمجمه

فرم مزمن معمولا به دنبال فرم حاد در ماهیانی که جان سالم به در برده اند اتفاق می افتد.
در فرم مزمن ماهیان آلوده حرکات چرخشی و شنای نامتعادل دارند و تغییر شکل در باله دمی و ستون مهره های ماهی مشهود است و ماهی سرانجام تلف میشود.
ممکن است چرخش ماهیان در فرم مزمن با بیماری چزخش ناشی ازانگل میکسوبولوس اشتباه شود.

تشخیص :
– علائم بالینی
– جداسازی باکتری از مغز ، کبد ، کلیه ، طحال و زخم های پوستی
– هیستوپاتولوژی
– ایمونوفلورسنت آنتی بادی
– ایمونوهیستوشیمی
– الیزا
– آزمایش PCR

پیشگیری:
رعایت تراکم مناسب
– جلوگیری از ورود ماهیان وحشی به استخر ها
– کاهش موارد استرس زا
– جلوگیری از موارد کاهش دهنده کیفیت آب و تصحیح آنها
– جمع آوری ماهیان مرده و خارج کردن ماهیان آلوده
– استفاده از پویدین آیودین برای ضد عفونی تخم ها
– تحقیقات برای ساخت واکسن موثر ادامه دارد و نتایج مناسبی از آزمایشات ساخت واکسن برای این بیماری حاصل شده است.

درمان :
استفاده از ترکیبات آنتی بیوتیکی مناسب به صورت خوراکی
– فلورفنیکل :
به مقدار ۱۰mg/kg ماهی به مدت ۱۰ روز

– اکسی تتراسیکلین :
به مقدار ۳٫۷۵ گرم به ازای ۴۵٫۴ کیلوگرم ماهی به مدت ۱۰ روز

ضد عفونی و آهک پاشی استخرهای پرورشی به کنترل بیماری کمک میکند.

بیماری باکتریایی آب سرد

بیماری باکتریایی آب سرد

ساپرو

بیماری ساپرولگنیازیس

?? #بیماریها
ساپرولگنیازیس در ماهی( saprolegniasis )
این بیماری در اکثر گونه های ماهیان آب شیرین همانند ماهیان زینتی بروز میکند.
عامل :
یک قارچ ( کپک ) وابسته به خانواده ساپرولگنیازیس Saprolegniaceae   و کلاس Phycomycetes  می باشد.
بیشترین جنس های بیماری زای معمول ساپرولگنیا (Saprolegnia ) و آچلیا (Achlya) می باشد. اعضا خانواده ساپرولگنیاسه ، ارگانیسم های رشته ای کوئنوسیتیک هستند که میسلیوم های رویشی منشعب فاقد دیواره عرضی تولید می کنند.
انشعاباتی از میسلیوم در پوست و ماهیچه ها رخنه می کنند و به تغذیه از بدن میزبان می پردازند.
بخش خارجی این قارچ ها کرکی شکل هستند که شامل هایفا ها می باشند. این هایفا ها ممکن است که بیش از ۳ سانتی متر طول داشته باشند. این نوع قارچ ها در ماهیان مرده می توانند ظرف مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت تمام بدن را فرا گیرند.
#قارچ های ساپرولگنیا شامل :
– ساپرولگنیا آفانومایسیس
– ساپرولگنیا آکیلا
عمدتا گونه های این خانواده روی اعضاء مرده جانوری رشد و نمو می کنند.
ین قارچ ها ماده ای را برای تجزیه بافت ها ترشح می کنند و به دلیل زخم ایجاد شده در نتیجه این عمل ماهیان نیز مقدار زیادی موکوس ترشح می نمایند.
عوامل مستعد کننده :
عوامل متعددی زمینه ساز علت اولیه و ثانویه و تداوم ساپرولگنیازیس ماهیان می باشند که عبارتند از بدی تغذیه، حضور مواد سمی در آب، صدمه به پوست، باله ها و آبشش ها بر اثر انگل های خارجی، زخم های فیزیکی، استرس های فیزیکی نظیر کاهش درجه حرارت، افزایش یا کاهش PH و بالا رفتن شوری آب میباشد.
#علایم بیماری
در مراحل اولیه بیماری هیچ علامتی از عفونت دیده نمی شود. بیماری زمانی مشخص می گردد که قارچ ها به پوست ماهی نفوظ نمایند. این میسلیوم ها به طور عمقی در عضلات و سلول های بافتی نفوذ کرده و منشعب می شوند. به تدریج هایفا ها به توده های کرکی و خاکستری تبدیل می شوند.
وجود کرکها یا تودههای پنبه ایی به رنگ سفید یا خاکستری قهوه ای بر روی پوست، باله ها و آبششهای ماهی یا روی تخم ها از نشانه های بیماری است. انشعاباتی از میسلیوم در پوست و ماهیچه ها رخنه میکنند و به تغذیه از بدن میزبان میپردازند. در مراحل اولیه بیماری هیچ علامتی از عفونت دیده نمی شود . بیماری زمانی مشخص می گردد که قارچها به پوست ماهی نفوذ نمایند.
این میسلیومها به طور عمقی در عضلات و سلولهای بافتی نفوذ کرده و منشعب میشوند. به تدریج هایفاها به توده های کرکی و خاکستری تبدیل میشوند. این هایفاها ممکن است که بیش از ۳سانتیمتر طول داشته باشند. این نوع قارچ ها در ماهیان مرده می توانند ظرف مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت تمام بدن را فرا گیرند. علایم ابتلا شامل حضور توده پنبه مانند سفید تا خاکستری، قهوه ای رنگ بر روی پوست، باله ها، آبشش ها یا چشم ماهی یا روی تخم های آنان می باشد.
ماهیان بیمار به طور غیر طبیعی رفتار می کنند و حالت نا آرامی دارند و همچنین بدن خود را به اجسام موجود می مالند. همچنان که قارچ به رشد خود ادامه می دهد ، عضلات ناسالم دچار پوسیدگی یا فساد می گردند و ماهیان اشتهای خود را از دست داده و به صورت آرام شنا می کنند و سرانجام دچار مرگ می گردند.
کنترل:
– ضد عفونی استخر ها توسط آهک
– جلوگیری از ایجاد ضایعات در اثر عواملی چون گرفتن ماهی، حمل و نقل و ذخیره سازی
– انتخاب مولدین سالم و آغشتن آن ها به محلول مالاشیت گرین یک درصد
– برای جلوگیری از ابتلای تخم ها به ساپرولگنیازیس میزان کود دهی را افزایش دهید. روزهای مناسبی را برای تخم ریزی مصنوعی انتخاب نمایید و تخم ها را در زیر دوش آب در داخل کارگاه خود هچ نمایید.
– ضد عفونی تخم های چسبناک به واسطه غوطه وری آن ها در محلول ۷ پی پی ام مالاشیت گرین برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طی ۲ روز پیاپی . سپس ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم محلول مالاشیت گرین ۱۰ تا ۱۰۰ پی پی ام را در قفسه هچینگ تا زمان هچ شدن تخم ها، صبح ها و عصر ها بپاشانید.
– محلول مالاشیت گرین را هر ۶ تا ۸ ساعت در تانک انکوباسیون مدور به کار ببندید به طوریکه رنگ آب سبز روشن شود. این عمل را تا هنگام هچ شدن تخم ها ادامه دهید. این متود عفونت قارچی را کاهش داده و موجب بهبود در قابلیت هچ شدن تخم ها می گردد.
– آشیانه تخم ها را در فرمالین ۳ تا ۵ درصد به مدت ۲ تا ۳ دقیقه یا در محلول نمک طعام ۱ تا ۳ درصد به مدت ۲۰ دقیقه غوطه ور کنید.
درمان بیماری
موفقیت در درمان بیماری ارتباط مستقیم با سطح آلوده پوست دارد. بنابراین تشخیص و درمان سریع حیاتی است . مهمترین داروهای موثر در این بیماری عبارتند از مالاشیت گرین، فرمالین، نمک پرمنگنات پتاسیم، متیلن بلو و سولفات مس می باشد . روش درمانی جدید با برونویل که در آزاد ماهیان موثر بوده است و همچنین استفاده از اسانس #آویشن نیز در درمان بیماری موثر است.
زالوها هم به این بیماری دچار می شوند از راههای مقدماتی جهت پیشگیری شستشو کامل وان یا آکواریوم ،استفاده از متیلن بلو و پرمنگنات ،عصاره سیر و خانواده تتراسایکلین ها می باشد .
#پرورش_زالو
#ماهی_زینتی
#ماهی_خوراکی