پاتیل پرورش زالو، مزرعه پرورش زالو، تولید زالو، زالو استریل

مشخصات مکان مناسب برای پرورش زالو

اولین اقدام برای راه اندازی مزرعه پرورش و تکثیر زالو، فراهم کردن شرایط محیطی لازم برای رشد و نگهداری زالو می‎باشد. زالو نیز همانند سایر جانداران برای زنده ماندن، تولید مثل و رشد نیاز به یکسری از مولفه‎های محیطی دارد. این تجهیزات با کمک و راهنمایی شرکت کیهان آبزی توسط مجری پروژه یا مسئول مزرعه تهیه می‎شود و شرایط محیطی مناسب مزرعه زالو به صورت مستمر کنترل و ارزیابی می‎شود. برای آشنایی بیشتر شما با شرایط مزرعه پرورش زالو، فهرستی از تجهیزات و منابع مورد نیاز آماده شده است.

 • حداقل فضا برای ۱۰۰۰ قطعه زالو مولد (مادر) ۲۰ مترمربع و برای لاروها (نوزادان) ۱۵ مترمربع می‎باشد که در صورت افزایش مولدها می‎توان فضای مورد نیاز را محاسبه کرد.
 • محل مزرعه دارای آب، برق و گاز باشد.
 • دیوارها کاشی یا سیمان باشد و برای کف مزرعه بهتر است از سرامیک، موزاییک یا سیمان استفاده شود. (چنانچه سقف یا دیوارها گچی باشد باید پلاستیک کشی یا رنگ شود).
 • بهتر است کف فارم (سطح زمین مزرعه) برای خروج آب کفشور داشته و شیب دار باشد.
 • عرض درب ورودی بیشتر از ۹۰ cm باشد.
 • دارای تجهیزات سرمایش و گرمایش باشد.
 • ارتفاع سقف مزرعه برای کنترل راحت‎تر دما و مصرف بهینه انرژی، بهتر است کوتاه باشد.
 • هر چقدر سر و صدا و آلودگی هوا کمتر، آرامش زالو بیشتر می‎شود و نهایتاً ضریب تکثیر افزایش می‎یابد.
 • برای مولدها کمترین نور غیر مستقیم نیاز است، یعنی در حدی باشد که شب و روز درک شود.
 • تجهیزات روشنایی به اندازه کافی باشد.
 • خزنده، پرنده، حشره و جنبنده‎ای وجود نداشته باشد و بهداشت محیط رعایت شود.
نحوه جفت گیری زالو، تولید مثل زالو، تکثیر زالو بهداشتی

نحوه جفت گیری زالو، تولید مثل زالو، تکثیر زالو بهداشتی

نمونه زالو، زالو استریل، زالو بهداشتی، انواع زالو، زالو در ظرف آزمایشگاه

جایگاه پرورش و تکثیر زالو بهداشتی در ایران و سایر کشورها

از آنجایی که در گذشته زالو را به شکل سنتی از طبیعت صید و در طب سنتی استفاده می‌کردند، نیازی به پرورش این جانور مفید در کشور نبود، اما در چند سال اخیر به دلیل افزایش روزافزون مصرف زالو و در نتیجه صید بی رویه و در خطر انقراض بودن، تعداد زالوها کاهش چشمگیری یافته است. همین امر تولید زالوی استریل و بهداشتی را به ضرورتی پر سود تبدیل کرده است. در حال حاضر هر قطعه زالوی طبی در ایران با قیمتی حدود ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد و این در حالی است که با توسعه پرورش زالو، از یک سو فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان بیکار ایجاد می‌شود و از سوی دیگر افزایش درآمد اقتصادی روستاییان رقم خواهد خورد و سود خوبی هم نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود و ارزآوری قابل توجهی برای کشور خواهد داشت. در حال حاضر مزارع پرورش زالو احداث شده اند، به طوری که زالوی پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد اما متاسفانه هنوز شاهد کمبود زالو و واردات غیر قانونی هستیم. در این میان، کشورهای روسیه، آلمان، فرانسه، انگلستان و مالزی تجربه‌ای طولانی در پرورش زالو دارند و استاندارد‌های جهانی تولید این آبزی با ارزش را به خوبی رعایت کرده‌اند که از این راه درآمد هنگفت ارزی به دست می آورند. از بین ۶۵۰ گونه زالو، تنها ۱۵ گونه از آنها کاربرد پزشکی دارند. بیش از ۴۰ گونه زالوی آب شیرین در ایران وجود دارد.