زالو و پرورش آن

دهان زالو، شکل آرواره زالو، دندان‎های زالو، گزش زالو


تاریخچه زالــو
پیشینه زالو به قبل از میلاد حضرت مسیح (علیه السلام) بر می‎گردد که ابتدا در کشورهای هند، یونان، روم و سرزمین پارس و سپس به سایر نقاط اروپا گسترش پیدا کرد و مورد استفاده پزشکی قرار گرفت. در درمان بسیاری از بیماری‎های عفونی و سردردها و وَرم‎ها و … استفاده می‎شده است. در ایران هم در کنار حجامت و فقط جهت درمان بیماری‎ها به کار گرفته شده است. در ایران و جهان در حال حاضر استفاده از زالو رشد چشمگیری پیدا کرده و از یک طرف با انقراض گونه‎های ایرانی آن که جز بهترین نژادها می‎باشد روبرو شده‎ایم. در حال حاضر ۶۰۰ گونه مختلف از زالو شناسایی گشته است که فقط ۱۵ گونه آن کاربرد پزشکی دارد.

زالو نوعی کرم حلقوی است. زالو حیوانی از گروه کرم‌های آبزی و از راسته آرواره داران است. مثل دیگر حلقوی‌تباران زالو حیوانی بندبند است، اما بی‌شباهت به دیگر حلقوی‌تباران هیچ ارتباطی بین تقسیم‌بندی سطح خارجی بدن یک زالو و اندام‌های داخلی‌اش وجود ندارد

شناخته‌شده‌ترین زالوها،  خون خوار هستند و از خون مهره داران  (قورباغه،ماهی و …) و همولنف بی مهرگان (ملخ ،کرم و …) تغذیه می‌کنند.

** همولنف مایعی شبیه به خون می باشد که در بی مهرگان وجود دارد .

طبق بررسی هایی که در جهان انجام شده است ۶۵۰ نژاد زالو شناسایی شده است که از این تعداد ۵۰ نوع آن خونخوار هستند و ۱۵ نژاد از این تعداد فقط طبی و جنبه درمانی دارند که البته میزان آنزیم آنها با یکدیگر متفاوت است اما برترین نژادهای طبی مورد استفاده در جهان اورینتالیس ،مدیسینالیس و وربانا هستند که در ادامه توضیح آن می پردازیم .

انواع زالوها:

زالوها به سه دسته تقسیم می شوند

۱ – زالوهای آرواره دار ۲- زالوهای بدون آرواره ۳- زالوهای کرمی

۱-زالوهای آرواره دار :

واجد آرواره های مسلح به دندان است ،که با آنها میزبان را گاز میگیرند،و به وسیله تولید یک نوع آنزیم روده ای بنام هیـرودین از انعقاد خون جلوگیری میکند . درواقع این گروه در طب مدرن و سنتی مورد استفاده قرار میگیرد .زالوهای این گروه الزاما دارای سه آرواره نیستند بلکه برخی ازگونه های آن دو آرواره به شکل v دارند.

ارواره زالو

ارواره زالو

۲-زالوهای بدون آرواره (خرطوم)

عمدتا یک برآمدگی سوزن مانند به نام خرطوم دارند که آن را وارد بدن میزبان می کنند ،آنزیمی بنام همیتین در داخل بدن میزبان ترشح می کنند،که لخته های خون را درلحظه تشکیل حل می کند.

زالو بدون آرواره خرطومی ghilianii

زالو بدون آرواره خرطومی ghilianii

۳- زالوهای کرمی (بدون آرواره و خرطوم)

فاقد هرگونه آرواره یا دندان می باشند و طعمه را یکباره می بلعند و غذای این گروه را غالبا بی مهرگان تشکیل می دهند .

زالو کرمی

زالو کرمی

 • هر زالو می تواند تا ۳۰ سی سی خون از میزبان خود بمکد .که این میزان به سایز زالو ارتباط دارد به طور مثال زالوی لارو نزدیک به یک سی سی و مولد بیش از ۲۰ سی سی خون ./پس از خون خوردن وزن و جثه زالو ۲ الی ۱۰ برابر می‎شود.

پس از تغذیه

 • زالو فاقد مغز می‎باشد و حیات خود را به وسیله رگ‎های منتشر شده در سراسر بدنش، ادامه می دهد.
 • زالو از طریق منافذ پوستی اکسیژن دریافت می‎کند و فاقد ریه می‎باشد.
 • ساختار بیرونی زالو (سطح بدن)از ۱۰۲ حلقه تشکیل شده و اندام درونی آن از ۳۴ قسمت و طناب عصبی تشکیل شده است که شامل ۴ تای آن مربوط به قسمت سر،۲۱ قسمت آن غدد عصبی، ۲ قسمت آن اندام تناسلی و ۷ قسمت آن مربوط به انتهای زالو می باشد.
 • بدن زالو از دو لایه تشکیل شده که از دهان (مکش) تا مقعد (بادکش) کشیده شده است و دارای حسگر می‎باشد

(تشریح آناتومی زالو)

تشریح آناتومی زالو -کیهان آبزی

 • پس از اتمام گزش، محل گزش شبیه شکل y دیده می‎شود که آرواره نام دارد و در هر آرواره آن حدود ۱۰۰ دندان وجود دارد و مابین دندان‎ها حفره‎هایی جهت ترزیق بزاق خود به خون دارد.

دهان زالو، شکل آرواره زالو، دندان‎های زالو، گزش زالو

 • در لوله گوارش(معده) زالو آنزیم‎هایی وجود دارد که هر نوع باکتری و ویروس و یا میکروب و تک یاخته‎ای را حداکثر ظرف یک ساعت از بین می‎برد.
 • زالو در قسمت بالایی دهان خود ۵ جفت لکه چشمی دارد.البته در برخی از نژادهای طبی ۳ جفت لکه چشمی دارد .

لکه چشمی زالو

سیستم گوارش زالو :

پیش روده ۲۰% از طول زالو ررا به خود اختصاص می دهد و در آن منطقه می توان بادکش جلو و دهان – حلق و مری را دید.

معده زالو با ۱۰ جفت کیسه کور ۵۰% از طول این جانور را به خود اختصاص می دهد که بیشترین حجم خون خورده شده در آن ذخیره می شود.

روده عقبی که ۳۰% باقیمانده طول زالو را تشکیل می دهد که بادکش عقب و مخرج زالو در این بخش دیده می شود

آناتومی بدن زالو، ساختار بدن زالو، اندام‎های زالو

جنسیت :

زالوها شبیه کرم خاکی , هرمافرودیت ( دو جنسی ) بوده و هر دو اندام جنسی نر و ماده را تواما دارد ولی مانند اغلب سستودها و ترماتودها (تشریح در بخش طبقه بندی کرمها)  قادر به خودباروری نیستند و برای باروری نیاز به اتصال به یکدیگر دارند ( لقاح متقابل ) زالو طی یک فصل جفت گیری یک بار تولید مثل می کند .

زالو طی یک فصل جفت گیری یک بار تولید مثل می‎کند. البته برخی از تولیدکنندگان که تجربه تکثیر دارنددر سال ۲ بار می توانند بگیرند .

جفت گیری در مولدها اکثراً داخل آب انجام می‎شود محل اتصال یک بند انگشت پایین‎تر از دهان زالو می‎باشد. سپس اسپرم خود را وارد رحم یکدیگر کرده و بارور می‎شوند. در جفت گیری باید تشابه نژادی باشد. تخم ریزی زالوها نزدیک به دو ماه طول می‎کشد و ۲ الی ۵ عدد کوکون می‎گذارد و پس از ۲۱ روز پس از تخم ریزی لارو آن شکل گرفته و از تخم (کوکون) بیرون می‎آید

زالو در طبیعت عمدتا زمستان جفتگیری و در بهار و تابستان تخم ریزی می کند .از زمان رویت و برداشت اولین کوکون ۲ الی ۳ ماه تخمریزی زالو زمان می برد .برای تکثیر و ضریب بهتر توصیه می شود در زمستان اقدام به تغذیه کنید تا زالو زمان لازم جهت هضم و جفت گیری داشته باشد بعضا پس از تغذیه اقدام به بسترگذاری می کند که باعث می شود زالو در خزه و یا بستر قی کند و شما متوجه نشوید و باعث ایجاد آلودگی و پشه شود .بنابراین زمانی اقدام به بستر گذاری نمایید تا زالو هضم خود را طی کرده باشد و از زمان تغذیه آن حداقل ۴۰ روز گذشته باشد .

جفت گیری زالو

جفت گیری زالو

پوست زالو :

اپیدرم زالو عموما ترشحی است و لایه ای به نام کوتیکول سطح خارجی زالو را پوشانده است .این لایه که خود با لایه ترشحی دیگری به نام موکوس پوشیده شده است .

تقریبا هر  هفته یکبار در فرآیند پوست اندازی این لایه کوتیکولی به همراه لایه موکوسی را از خود جدا کرده که به صورت یک لایه سفید رنگ ژله ای از خود دور میکند.این فرآیند باعث حذف مداوم باکتری ها میشود که معمولاً روی سطح بدن زالو تجمع میکنند.پوست اندازی پس از تغذیه بیشتر می شود و روزانه اقدام به دفع پوست می کند زیرا زالو در حال تغییر سایز می باشد .

راهکارهایی مختلفی جهت تسریع در پوست اندازی زالو وجود دارد که یا بصورت دستی انجام می شود و یا به وسیله قراردادن اجسام  یکی از روشهای دستی این است که با استفاده از پنس اقدام به برداشتن پوستهای حلقه شده زالو نمایید که کنترل تمامی زالوها، زمان بر و مشکل و استرس زا می باشد .روش متدوال دیگر  قراردادن اجسامی نظیر سفال ،سنگ پا ،توری های پلاستیکی  و هر شی دیگری به جز فلزات وچوب ،شیشه را میتوان استفاده کرد

نکته:قبل از قراردادن هر شی ابتدا باید کاملا ضدعفونی و شستشو دهید تا بار میکروبی آن از بین برود که میتوان از آبجوش،پرمنگنات و یا آب نمک استفاده نمود

هر هفته اقدام به جمع آوری پوست از کف استخر نمایید زیرا پوست پس از مدتی باعث گسترش باکتری و عوامل بیماری زای دیگر می شود و آمونیاک را افزایش می دهد .

تشریح پوست زالو

تشریح پوست زالو

دهان زالو : دهان زالو را به اتاق عمل تشبیه کردند . فضای بادکش جلو با یک پرده از فک مجزا شد و در موقع نیاز با انبساط و انقباض فک به جلو آمده و کار خود را روی طمعه شروع می کند.

گیرنده های لمسی ، حرارتی وشیمیایی روی لب بالای بادکش جلو قرار دارند.

فک زالو دارای سه آرواره که با ۱۲۰ درجه از یکدیگر فاضله دارند و دارای ۳۰۰ دندان است که  در برخی از گونه های طبی این تعداد کمتر می باشد . همانطور که قبلا گفته شد ما با سه نوع زالو عمدتا سر وکار داریم اورینتالیس ،مدیسینالیس و وربانا .

آرواره دندان زالو

آرواره دندان زالو

موکوس :

در سراسر سطح پوست زالو یاخته های سلولی نامنظمی وجود دارد که نوعی ماده موکوپلی ساکاریدی را تولید میکند که نام آن موکوس است .وجود این ماده برای حیات زالو ضروری است .

موکوس نقش مهمی را در مکانیسم دفاعی آبزیان و همچنین زالو بازی می کند .موکوس پوست با داشتتن مکانیسم های قوی می تواند قبل از آنکه عوامل بیماریزا بتوانند با سطح پوست تماس پیدا کنند آنها را به دام انداخته و جمع آوری می کند .اتفاقی که در لایه موکوس رخ می دهد به این شکل است که ذرات ریز ،باکتریها یا ویروس ها به دام می افتند و به وسیله موکوس به آبهای اطراف بازگرداننده می شود بنابراین موکوس از مستقر شدن میکروارگانیسم های که بالقوه بیماری زا هستند جلوگیری می کند .

موکوس

موکوس

علائم زالوی پزشکی :

زالوی پزشکی معمولا قهوه ای،سبز تیره.و از چندین رنگ تشکیل شده اند .زالوی پزشکی در پشتش شش نوار دارد که رنگشان از نارنجی،قهوه ای روشن،زرد و یا سیاه متغیر است .

زالوهایی که شبیه به دم موش هستند .

پهلوها معمولا سبز باسایه روشن جزیی زرد یا زیتونی اند.

شکم اغلب رنگارنگ با رنگهای سبز تیره یا زرد و حتی قرمز می باشد .

زالوی پزشکی

زالوی پزشکی

علائم زالوی غیر پزشکی :

زالوهای غیرپزشکی عمدتا تک رنگ،بدون نوار ،سرها خیلی گرد و پخ ،در برخی از نژادها اندام داخلی مشهود ،قسمت تحتانی درشت

زالوی غیر پزشکی

زالوی غیر پزشکی

نژادهای طبی :

۱۵ گونه زالو طبی در دنیا شناسایی می شود که برخی کشورها زالوی طبی و بومی خودشان مورد استفاده و پرورش قرار می دهند بطور مثال در کشورهای اسیای شرقی (هند و پاکستان و ..) زالوی نژاد بوفالو بیشتر رواج دارد .

۱- h.nipponia : گونه ای از شرق آسیا است شرق آسیا، از جمله منطقه دور شرق در روسیه، ژاپن، کره، چین، مغولستان، جزایر ریوکیو و تایوان. میزبان آنها شامل بسیاری از دوزیستان، خزندگان و پستانداران از جمله انسان است. این گونه هم بعلت زهکشی و سمپاشی مزارع در حال انقراض می باشد

سطح بدن آنها سبز به رنگ زیتون با پنج نوار زرد مشخص شده با نقاط سیاه و همچنین دارای پنج جفت چشم که در جلوی بدن (مکش )قرار دارد .از خون خزندگان ،پستانداران و انسان تغذیه می کند و دارای سه فک و تعداد دندان هر فک ۵۵- ۷۰ عدد می باشد

سلسله: Animalia
شاخه: Annelida
رده: Clitellata
راسته: Hirudinida
راسته فرعی: Arhynchobdellida
تیره: Hirudinidae
جنس: Hirudo
گونه: H. nipponia

 نیپونیا nippnia

نیپونیا nippnia

۲- H.troctina : این گونه طبی عمدتا در مناطق مدیترانه ای مثل اسپانیا زیست میکند .دارای نقاط مشکی و نارنجی به شکل منظم بروی سطح زالو و نوار نارنجی پهن در طرفین زالو همراه با خطوط مشکی

سلسله: Animalia
شاخه: Annelida
رده: Clitellata
راسته: Hirudinida
راسته فرعی: Arhynchobdellida
تیره: Hirudinidae
جنس: Hirudo
گونه: H. troctina

Hirudo-troctina

Hirudo-troctina

۳H.sulukii : این گونه طبی در منطقه ترکیه زیست میکند.رنگ پوست آن بیشتر به رنگ کرم تمایل دارد. در دریاچه و تالابهای ترکیه یافت می شود

سلسله: Animalia
شاخه: Annelida
رده: Clitellata
راسته: Hirudinida
راسته فرعی: Arhynchobdellida
تیره: Hirudinidae
جنس: Hirudo
گونه: H. sulukii

hirudo sulukii

hirudo sulukii

۴-  H.verbana : زالوی وربانا ،بومی کشور روسیه بوده است و کشورهای روسیه ،ترکیه آلمان با راه اندازی فارمهای بزرگ سعی در احیا این نژاد دارد کم اینکه به مرحله تولید بهینه رسیدند و از ناحیه صادرات آن درآمدهای کلان برابر با نفت کسب میکنند .

از لحاظ طاهری تشخیص گونه وربانا راحت می باشد سطح شکمی این زالو یک دست سبز روشن همراه با تک خط مشکی در طرفین این سطح سبز روشن

و سطحی بالایی زالو از خطوط نارنجی پهن و مشکی تشکیل شده است .قسمت نارنجی سطح زالو پیوسته می باشد .

سلسله: Animalia
شاخه: Annelida
رده: Clitellata
راسته: Hirudinida
راسته فرعی: Arhynchobdellida
تیره: Hirudinidae
جنس: Hirudo
گونه: H. verbana

وربانا ۲

وربانا ۲

زالوی وربانا ۱

زالوی وربانا ۱

۵-H.medisinalis :

هیرودو مدیسینالیس یکی از بهترین گونه های زالوی طبی می باشد که  در شمال ایران ،آذربایجان ،ازبکستان زیست میکند.این نژاد شکم دارای پس زمینه اصلی سبز روشن همراه نقاط مشکی و روی بدن آن را خط نارنجی ممتد در طرفین و خط نقطه چین مشکی رنگ موازی خط نارنجی ممتد می باشد
سلسله: Animalia
شاخه: Annelida
رده: Clitellata
راسته: Hirudinida
راسته فرعی: Arhynchobdellida
تیره: Hirudinidae
جنس: Hirudo
گونه: H. medisinalis۶- H.orientalis :
نژ
اد اورینتالیس بهترین نژاد بومی و اصلی ایران می باشد که در حال انقراض می باشد .از لحاظ درمانی دارای خواص بیشتری نسبت به گونه های دیگر می باشد رنگ شکم آن پس زمینه سبز لجنی همراه با نقاط نامنظم سبز روشن .روی بدن دو نوار نارنجی رنگ موازی هم  در طرفین(جمعا ۴ نقطه چین نارنجی) و نقطه چین مشکیسلسله: Animalia
شاخه: Annelida
رده: Clitellata
راسته: Hirudinida
راسته فرعی: Arhynchobdellida
تیره: Hirudinidae
جنس: Hirudo
گونه: H. orientalis

زالوی اورینتاللیس


جهت دریافت مشاوره رایگان و خرید تجهیزات و زالو با کیفیت مناسب با شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ تماس بگیرید .

زالو در طبیعت

زیستگاه اصلی زالو در محیط های مردابی و تالابی می باشد که دارای عمق ۱/۵ متر و پوشانده از برگ و گیاه باشد که و از همه مهمتر آب شیرین باشد .در ابران چنین شرایطی را خطه شمال کشورمان دارد سهرهایی چون لنگرود ،جویبار ،رودسر و …

اما متاسفانه جمعیت زالو در طبیعت بشدت رو به کاهش می باشد و غلت آن عدم ساماندهی مناسب از سوی محیط زیست ومنابع طبیعی و صیدهای بی رویه اهالی آن منطقه می باشد .وتا به امروز هم تدبیری مناسب برای آن در نظر گرفته نشده است . در سالهای گذشته در تمامی تالابها منطقه زالو وجود داشت ولی امروز در تالابهای شناخته شده بشدت کاهش داشته بطوریکه در برخی از تالابها زالویی دیگر وجود ندارد .به همین علت است تا پرورش زالو در ایران به سرعت فراگیر شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت .ری مطلب

پوست اندازی

یکی از ویژگیهای زالو دفع پوست خود می باشد که بصورت روزانه و یا هفتگی اقدام به پوست اندازی می نماید .زالو پس از تغذیه بصورت روزانه پوست اندازی می کند به همین علت باید تدابیری جهت تسهیل در روند پوست اندازی برای زالو ایجاد کنید .

اگر زالو موفق به پوست اندازی کامل نشود پوستهای کهنه باعث گسستگی یا انقباض بدن زالو می وشد و زندگی را تهدید می کند .پوستهای کهنه بصورت حلقه به بدن زالو می چسبد و قستمهایی از بدن زالو دچار فرورفتگی وبه شکل ساعت شنی در میآید .تجمع پوست های کهنه در داخل وان باعث افزایش آمونیاک و رشد باکتری و سایر عوامل بیماریزا می شود که باید بصورت هفتگی کف وان را سیفون نمایید و پوست های کهنه را جمع آوری و سیفون نمایید.روشهای مختلفی برای دفع پوست زالو است که می توان به کار برد .در صورت تعداد کم می توان به کمک پنس پوست دفع نشده را از بدن زالو جدا کرد و در صورت بالا بودن تعداد و تراکم زاول می توان از سفال و یا سید های پلاستیکی میوه ویا توری های پلاستیکی درشت(توری مرغ) در داخل وانها استفاده کرد و بصورت ماهانه آن را ضدعفونی و شستشو دهید .درسالهای گذشته از سنگ پا استفاده میکردند اما به دلیل فعل و انفعالاتی شیمیایی(سنگ آتشفشانی) پس از مدتی برای زالو مضر خواهد بود .اجسام فلزی و یا چوبی به هیچ عنوان استفاده نگردد .

پوست اندازی زالو
پوست اندازی زالو


فاکتورهای اصلی آب

آب باید فاقد کلر باشد پ هاچ آب بین ۶٫۵ تا ۷٫۵سختی آب کمتر از ۱۰ (۱۵۰ -۲۵۰ میلی گرم در لیتر)باشد نیترات کمتر از ۲۵ میلی گرم در لیتر باشد آب شیرین باشد و فاقد فلزات سنگین باشد .

کلر آب :

کلر یک اکسیدکننده قوی که برای ضدعفونی استخرها ،آب آشامیدنی و … استفاده می شود .

کلر نه تنها برای زالو بلکه برای تمامی آبزیان پرورشی مضر است

راههای از بین بردن کلر :

در سطح صنعتی روشهای مختلفی وجود دارد اما به ذکر یک نمونه خلاصه میکنیم : روش اسمز معکوس (استفاده از دستگاههای تصفیه آب صنعتی ) مناسب و به صرفه می باشد

در سطح خانگی که عمده کارگاهها در این سطح می باشد به شرح زیر است :

۱- استفاده از تصفیه آب نیمه صنعتی ویاخانگی

۲- نگه داشتن آب در مخزن ذخیره آب تا ۲۴ ساعت

۳- استفاده از قرص ضد کلر

ph آب :

درصد اسیدی یا قلیایی آب است که میزان آن برای سلامتی ورشد ونمو آبزیان بسیار مهم است .درجه PH برای اکثر ماهیان مابین ۶٫۵ الی ۷٫۵ استولی گاها این مقدار بر اثر فضولات ،شرایط بد ۀبی و تعویض نکردن آب در مدت طولانی افزایش می یابد که برای زالو مناسب نیست .

۱- کاغذ تورنسل ۲- PHمتر ۳-کیت PH

بهترین و دقیق ترین راه سنجش PHمتر (دیجیتال) می باشد .

پکیج آزمایش

راههای کاهش و افزایش pH

PH در محیط ممکن نوسان داشته باشد و بالاتر از حد استاندارد یا پایین تر از آن بیاید که شما باید آن را متعادل نمایید .pHاستاندارد برای آبزیان بین ۶٫۵ و ۷٫۵ است که زالو هم از این قاعده مستثنی نیست و در صورت تخطی از این حد باعث ایجاد مشکلاتی برای زالو می شود .راههای افزایش و کاهش متقابل شرح ددر تصویر است .

کاهش PH

افزایش ph

سختی آب :


سختی کل (TH):به کل یونهای قلیایی خاک که در آب حل میشوند گفته میشود یعنی یونهای کلسیم و منیزیم و سایر یونهایی که به مقدار کم وجود دارند نادیده گرفته میشوند
سختی کربنات(CH):یونهای کلسیم ومنیزیم به شکل یونهای خالص درآب وجود ندارند بلکه به شکل نمکهای حل شده اند مثل کلراید سدیم یا منیزیم میزان یونهای قلیایی خاک در شکل کربنات سختی کربنات نامیده میشود سختی کربنات به طور کلی کمتر از سختی کل میباشد در برخی موارد برای مثال در برخی آبهای آسیایی جنوب شرقی همه یونهای کلسیم و منیزیم ونیز سایر یونها ازجمله سدیم و پتاسیم ممکن است به شکل کربنات وجود داشته باشند که باعث میشود CH از TH بیشتر شود

سختی مناسب در پرورش زالو بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ باشد . توجه داشته باشید مثلث حیات زالو دما ،pH، آمونیاک می باشد ممکن است آب وان در ابتدا ۲۰۰ باشد و براثر واکنش های زالو این مقدار بالا رود که تا ۳۵۰ و ۴۰۰ مشکلی پیش نخواهد آمد .

برخی پرورش دهندگان از سنگ زئولیت و یا نمک استفاده می کنند که دو باعث افزایش میزان سختی آب میشوند در پرورش باید حتما دستگاه سنجش سختی آب باشد علی الخصوص ابتدا امر که متوجه بشوید آیا آن مکان نیاز به تصفیه آب دارد یا خیر

طبق تجربه سختی آب مناطق کویری بالای ۵۰۰ می باشد و سختی آب شهرهای شمالی،شمال غرب و شرق از سختی آب بهتری برخورددار هستند و شما می توانید بدون تصفیه آب پرورش دهید .البته این بصورت قطعی نیست حتما شما تست سختی آب را قبل از راه اندازی انجام دهید .برای سنجی سختی آب نیاز به tDS متر دارید که با واحد PPM میتوانید اندازه گیری نمایید (شکل)

tds

کاهش سختی آب:

از مقرون به صرفه ترین روشهای کاهش سختی آب استفاده از تصفیه آب خانگی و یا نیمه صنعتی می باشد . توصیه می شود سختی آب برای پرورش زالو نباید پایین تر ۱۰۰ باشد

سایر روشها:سختی گیر رزینی ،فیلتر کربن ، سختی گیر مغناطیسی ، سختی گیر الکترونیکی

آمونیاک

✅آمونیاک ، مهمترین ترکیب هیدروژنه ازت بوده ، در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار حاصل می‌گردد.

✅گازیست بی‌رنگ با مزه فوق‌العاده تند و زننده که اشک‌آور و خفه‌کننده نیز می‌باشد.

✅گاز آمونیاک از هوا سبک‌تر بوده و به سهولت به مایع تبدیل شده و درآب بسیار محلول است، در ۷۷/۷ – درجه سانتی‌گراد منجمد و در ۳۳/۵- درجه سانتی‌گراد به جوش می‌آید.

✅فرمول شیمیایی آن، NH3 می‌باشد و به‌صورت یونیزه شده به نام یون آمونیوم  NH4+ شناخته می‌شود.

✅آمونیاک آب را به صورت مجموع آمونیاک و آمونیوم، بیان می کنند

از مهمترین کارهایی که در حین پرورش و تکثیر باید انجام داد کنترل آمونیاک می باشد

عواملی چون قی کردن ،تجمع پوست در وان ،عدم شستشو طولانی مدت اجسام و وان،فضولات زالو و .. باعث افزایش آمونیاک می باشد

آمونیاک موجود در آب وانهای پرورشی نتیجه دفع مواد زاید، سوخت و ساز پروتئین و همچنین تجزیه مواد آلی نیتروژن‌دار به‌وسیله باکتری‌های هتروتروف می‌باشد. یون آمونیوم برای اکثر آبزیان نسبتاً بی‌ضرر است. در حالی‌که آمونیاک غیر یونیزه به شدت سمی است.

آمونیوم ماده غذایی اصلی برای گیاهان به شمار می آید و در حالت عادی برای زالوها سمی نیست ! بلکه سمی شدن آن به مقدار PH ربط دارد. یون آمونیوم NH4 میتواند به آمونیاک NH3 تبدیل شود و آمونیاک برای زالوها به شدت سمی است.

بنابراین :

آمونیاک در دو شکل است آمونیوم (NH4) )است که سمی نیست و آمونیاکNH3   که سمی می باشد

.افزایش یک واحد PH باعث می‌شود؛ غلظت آمونیاک ۱۰ برابر افزایش یابد

روشهای تست آمونیاک :

حتما آمونیاک تانک(آکواریوم/وان و ..) را بصورت رندومی در هفته کنترل و چک نمایید و در دفترچه یادداشت نمایید
عمدتا به دو روش اقدام به تست میکنند ۱- کیت آمونیاک ۲- آمونیاک سنج دیجیتالی

روش دوم گران و پرهزینه می باشد و برای طرحهای خانگی و متوسط هزینه بر می باشد بهتر است از کیت آمونیاک استفاده کنید (شکل زیر)


کیت آمونیاک

نحوه گرفتن تست و سنجش :

ابتدا پیمانه را تا خط نشانگر پر میکنید(آب آکواریوم)و پس از آن به سراغ محلول ها میروید .سه محلول داریم محلول شماره یک در صورتی که آب دارای کلر باشد استفاده میشود در غیر اینصورت حذف میگردد و در پرورش آبزیان بعلت وجود آب بدون کلر همان ابتدا این محلول را کنار میگذارید سپس ۵ قطره از محلول شماره ۲ و پس از آن محلول شماره ۳

آب به تغییر رنگ پیدا میکند و با رنگها الگو تطابق میدهید که آب تست شده با کدام رنگ مطابق دارد .سپس در صورت بالابودن آمونیاک اقدام به تعویض میکنید .عموما بالای یک تعویض میگردد

جدول زیر دقت کنید میزان سمیت آمونیاک با توجه به ph و دما رو مورد بررسی قرار داده وبه کمک این جدول شما میتوانید تشخیص دهید آمونیاک موجود سمی هست یا خیر

رابطه آمونیاک دما

راههای کاهش آمونیاک

۱-سنگ زئولیت : زئولیت یک ماده معدنی است که عمدتاً از آلومینوسیلیکات تشکیل شده و کاربرد تجاری عمده آن در صنایع یه عنوان جاذب سطحی است. زئولیتها به طور گسترده ای در صنعت برای تصفیه آب، به عنوان کاتالیزور و برای تهیه مواد پیشرفته استفاده می شود. مهمترین استفاده زئولیت در تولید پاک کننده های لباس است.همچنین در پزشکی و کشاورزی نیز کاربرد دارد.از بین زئولیتهای طبیعی فقط ۹ نوع به مقدار زیاد در طبیعت یافت می‌شوند.خواص فیزیکی و شیمیایی زئولیتهای طبیعی متفاوت بوده و در بین نمونه‌های مختلف یک نوع خاص از زئولیت نیز تفاوت‌هایی در خواص فیزیکی (اندازه منفذ، اندازه بلور، ظرفیت تبادل یونی و ظرفیت جذبی) و ترکیب شیمیایی وجود دارد. موارد استفاده زئولیتهای مصنوعی و طبیعی از خواص فیزیکی و شیمیایی آن‌ها منشا می‌گیرد که خود آن هم به نوبه خود تابعی از ساختمان بلوری و ترکیب شیمیایی زئولیتها است.

*فوائد مصرف زئولیتها در پرورش آبزیان :

 • از بین بردن گازهای سمی ‌نیتروژنه و سولفوره در آبافزایش میزان اکسیژن آب
 • جلوگیری از فساد مواد غذایی ته نشین شده
 • جلوگیری از ته نشین شدن فسفات
 • افزایش شادابی و رشد سریعتر
 • عملکرد بعنوان ماده بافر و جلوگیری از تغییرات ناگهانی PH استخر
 • جلوگیری از بیماریهای تنفسی و مسمومیتهای قارچی
 • تصفیه فیزیکی و شیمیایی آب بطور طبیعی
 • جذب بیشتر مواد غذایی و هضم بهتر
 • کاهش شوری آب


۲- فیلترهای بیولوژیک
۳-هوادهی : مخزن ذخیره آب را روزانه اکسیژن رسانی نمایید تا آب راکد نشود
۴-تعویض آب:در صورت افزایش آمونیاک سریعترین راه کاهش تعویض آب ۳۰ الی ۵۰ درصد آب می باشد
۵-  تنظیم تراکم : به ازای هر ۱ گرم ۲۰۰ سی سی آب نیاز می باشد (تجربه)
۶-کنترل آب ورودی : برخی موارد آب ورودی خود دارای آمونیاک می باشد به همین منظور بهتر است آب ورودی را هم تست آمونیاک انجام دهید
۷- استفاده از فرمالین: فرمالین را برای زالو به هیچ عنوان استفاده نکنید
۸- استفاده از عصاره یوکا
در روشهای فوق شماره ۱ -۳-۴-۵ ارزانتر و مقرون بصرفه تر میباشد


****جهت خرید زئولیت ویژه آبزیان با کیفیت و قیمت مناسب با شماره ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ تماس بگیرید

شارژ یا احیا زئولیت: زئولیت مورد استفاده در آب شیرین را میتوان با غوطه ور کردن در یک محلول ۵% نمک احیاء کرد، این کار باعث میشود که آمونیاک جذب شده توسط زئولیت منتشر شود. پس از غوطه وری به مدت ۲۴ ساعت ، زئولیت ها را در یک ظرف تخت (ترجیحآ مثل آب کش یا سوراخ دار) پهن کرده و به مدت یک تا دو روز در مجاورت نور آفتاب قرار داد تا خشک شوند

* در صورتی که زئولیت را احیاء میکنید و دوباره استفاده میکنید ، بعد از دو تا سه ماه استفاده از آن در سیکل ، دور انداخته و با زئولیت های جدید جایگزین کنید.

ازن :

ازن دو کاربرد مهم تصفیه کنندگی و بهبود کیفیت آب را در پرورش آبزیان دارد. ازن به منظور غیرفعال سازی عوامل بیماری زا ، اکسید کردن پسماند ارگانیک( شامل رنگ) و نیتریت، به آب افزوده می­شود. ازن مزایایی دارد از جمله:

🔸کاهش فعالیت میکروبی در آب به دلیل اکسیدکنندگی بالا­ی ازن
🔹افزایش نرخ بقای در ماهی و دیگر آبزیان همچون میگو
🔸بهبود ته­نشینی و جداسازی مواد جامد
🔹از بین بردن ترکیبات ارگانیک حل شده در آب
🔸کاهش رنگ
🔹دفع نیتروژن نیتریت( ماده­ای سمی برای بیشتر ماهی­ها)
🔸دفع جلبک و نمونه ­های دیگر موجودات ریز شناور در سطح آب
🔹دفع بو و مزه
🔸نیاز کمتر به تصفیه­های شیمیایی
🔹نرخ سریع واکنش
🔸نرخ سریع­تر رشد

غلظت مناسب #ازن برای آبزیان

اگرچه ازن محصول جانبی خطرناکی ایجاد نمی­کند ولی اگر ازن زیادی در آب تزریق شود، ممکن است برای زالوها مضر باشد، بنابراین تعیین غلظت مناسب ازن برای داشتن فواید فوق و مضر نبودن برای آبزیان، امری مهم می­باشد
در پرورش زالو راههای جایگزین می باشد و تا می توانید استفاده نکنید ولی در صورت استفاده ، این نکته را حتما رعایت کنید ،عدم رعایت غلظت ازن باعث تلفات خواهد شد .ازن نیم گرم بمدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه کفایت می کند .و پس از یکساعت آب را وارد مخازن زالو نمایید .ازن تا ۲۴ ساعت محیط خود را از وجود باکتری پاک می کند پس از آن ازن خاصیت خود را از دست می دهد .

بسته بندی زالو۱

بسته بندی زالو۱

https://t.me/keyhanabzi/1246دما :
یکی از پارامترهای مثلث حیات  ،که باید آن را رعایت کرده و آن را ساده نشمارید .
زالو در طول رشد و در هر نوع موقعیت و شرایطی دما خاص خود را دارد که باید رعایت کنید .سنجش دما زالو بر حسب محیط می باشد یعنی هر گونه دمایی که شما به آن برخورد میکنید دمای محیط است نه دمای آب

بازه دمایی زالو بشرح زیر می باشد :

۱- رنج دمایی محیط ۵ الی ۲۹ درجه سانتی گراد

۲- دمای تولید مثل ۲۵– ۲۸درجه

۳-دمای بعداز تغذیه ۱۸- ۲۲درجه

۴-دمای نگهداری ۱۲-۱۵ درجه

۵-دمای حمل و نقل مانند نگهداری متوسط ۷-۱۰درجه

۶- دمای گزش حدودا ۲۷-۳۰ درجه

 

زالو سرد مزاج بوده و دمای آن در طول دوره متفاوته مثلا قبل تغذیه هر مقدار کمتر باشد تحرم زالو کمتر می شود ویا بالعکس افزایش دما پی از تغذیه جهت تسریع در روند هضم

دما ارتباط مستقیم با تحرک زالو دارد و افزایش تحرک باعث اقزایش مصرف اکسیژن و افزایش آمونیاک را در پی دارد.بنابراین دما را جدی بگیرید دما با PH و آمونیاک رابطه مستقیم دارد افزایش دما میزان سمیت آب را افزایش میدهد.

فرار زالو :

 از دغدغه های اصلی پرورش دهنده هنگام دریافت زالو و در طی پروسه پرورش تکثیر جلوگیری از فرار زالو می باشد که باید حتما انجام شود .زالوها در صورت پیدا کردن راه فرار ،اقدام به ترک مکان (وان) میکنند و خروج یک زالو باعث خروج تعداد زیادی از زالوهای دیگر خواهد شد و پس از اتمام رطوبت بدنش تلف خواهد شد حال چه باید کرد و چه راهکارهایی وجود دارد

روش جلوگیری از فرار متفاوت است و هرکس بسته به سلیقه و خلاقیت خود اقدام به این کار میکند اما چند روش شایع عبارتست از :

۱- استفاده از حریر و توری

۲- استفاده از نوار آلومینیومی

۳- نمک

۱- استفاده از حریر و توری: 

حریر پارچه ای است که هیچ روزنه ای ندارد و بصورت میکرونی می باشد و برای پوشش درب پت یا وان و آکواریومهای کوچک توصیه می شود خصوصا سایزهای ریز اما توری روزنه های آن قابل مشاهده است و برای سایزهای بزرگ ۶ سانت به بالا و وان های بزرگ توصیه می شود .
بوسیله چسب آکواریوم یا چسب آهن میتوانید این دو روش را اجرایی کنید .در نصب حریر برای دسترسی راحت به محیط وان و آکواریوم می توانید زیپ بدوزید تا دسترسی شما راحتتر باشد نکته ای که باید در دوخت آن توجه کنید این است که به صورت عمودی و یک خط راست ندوزید بصورت لبخند زیپ را بدوزید (تصویر) .در وان های بزرگ هم نیاز نیست کل سطح وان را پوشش بدهید تنها ۲۰- ۳۰ سانتی متر داخل وان را توری کار کنید کفایت می کند

حریر فرار زالو

حریر فرار زالو

نصب توری جلوگیری از فرار زالو

نصب توری جلوگیری از فرار زالو

نصب توری فرار زالو

نصب توری فرار زالو

نکته: زالوها در ابتدا قرارگیری در وان بصورت جمعی اقدام به فرار خواهد کرد و عمدتا گوشه وان را جهت فرار انتخاب میکنند بنابراین گوشه های وان را بیشتر چسب بزنید و حتما بگذارید تا کاملا خشک شود

۲- استفاده از نوار آلومینیومی

نوارهای آلومینیومی طرفداران خودش را دارد ،میزان فرار در این روش پایین است اما به شرط آنکه که در نصب آن دقت کافی داشته باشید.

ابتدا نوار راه تهیه میکنید از فروشگاههای مرتبط مثلا در مشهد خیابان قرنی

نوار در سایز ۵ سانت باشد ،به موازات یکدیگر با فاصه نیم سانت و حتی کمتر می چسبانید .و آن را به ترانس نهایت ۸ ولت وصل میکنید تصویر-از دستگاه ups هم جهت تامین برق در هنگام قطع برق میتوانید استفاده کنید

نوار آلومینیومی فرار زالو

نوار آلومینیومی فرار زالو-

۳-  استفاده از نمک

نمک هم روش دیگری برای جلوگیری از فرار زالو می باشد مقدار نمک را با کمی آب ترکیب کرده که به شکل خمیر در بیاید توجه کنید که اب زیاد نریزید که نمک حل شود. پس از تهیه خمیر نمک آن را به وسیله ابر ۵ سانت اطراف وان را نمک میزنید – ویدیو –
https://t.me/keyhanabzi/1246

بسته بندی زالو

بسته بندی و ارسال زالو حائز اهمیت میباشد.هنگام انتقال وجابجایی فاصله های طولانی ابتدا داخل کیس های نخی  ،سپس بهمراه یخ  داخل یونولیت بگذارید و پس از بستن درب آن اطراف آن را چسب ۵سانتی بزنید

داخل کیسه ها را جهت افزایش ماندگاری رطوبت میتوانید پنبه ،خزه،گل مرطوب قراردهید

بسته بندی زالو

بسته بندی زالو

جلوگیری از حشرات:

موتجه با حشرات هم معظلی دیگر است که پرورش دهندگان با آن روبرو می شوند .سالن پرورش زالو محیطی مناسب برای پشه ها می باشد و می تواند به سرعت  تکثیر شوند و سلامت زالوها را با خطر مواجه نمایند بنابراین  نکات بهداشتی را رعایت نمایید و برای مقابله با آن از تجهیزاتی نظیر چسب زرد ، دستگاههای الکترونیکی ضد پشه و از گیاهانی نظیر ریحان، رزماری و … در سالن استفاده نمایید.
حشرات عمدتا در فصل تکثیر زیاد می شوند هم بابت گرمی هوا و هم بابت بسترگذاری

گیاهان آبی :

گیاهان آبی باعث کنترل آمونیاک و افزایش اکسیژن می شود ولی این کنترل در شب برعکس خواهد بود و باعث افزایش دی اکسید کربن می شود به همین دلیل باید تعداد متناسب با وان و یا آکواریوم انتخاب شود

گیاهانی که نگهداری آسان دارند عبارتند از دم گربه ای ،کریپتون ،گندمی،شویدی ،کاهو آبی ،سنبل آبی،نیلوفر آبی،نخل مرداب ،عدسک آبی

https://t.me/keyhanabzi/1831

https://t.me/keyhanabzi/1744

https://t.me/keyhanabzi/1358

گیاه کریپتون

گیاه کریپتون

گیاه عدسک آبی

گیاه عدسک آبی

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان به شماره های ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶ – ۰۵۱۳۲۲۵۷۳۵۷ تماس بگیرید مجموعه کیهان آبزی آماده خدمت به شما عزیزان می باشد جهت موفقیت در کسب و کارتان

۲ نظرها

  سالار

  انسان بزرگواری هستید که باصداقت اطلاعات کاملی در اختیار قرار داده اید انشاله در تمام مراحل زندگی پیروز وسربلند باشید
  مدتی هست من وهمسرم به این کار علاقه مند شدیم ومیدانیم که قطعا موفق خواهیم شد

   کارشناس ارشد

   سلام ودرود سپاس بیکران از شما . امیدورام در مسیری که انتخاب کرده اید موفق و ثروتمند شوید .قطعا خود بخواهید موفق و پیروز خواهید شد . جهت دسترسی به اطلاعات آموزشی بیشتر عضو کانال تلگرامی شوید با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*